سی و هشتمین برنامه فیلم تئاتر تماشا در گراش

تله‌تئاتر «هنر» نوشته‌ی یاسمینا رضا را مرحوم داود رشیدی برای شبکه چهارم سیما کارگردانی کرده و خودش به همراه سعید پورصمیمی و فرهاد آییش در آن نقش‌آفرینی کرده بود.

0 35

تله‌تئاتر «هنر» نوشته‌ی یاسمینا رضا را مرحوم داود رشیدی برای شبکه چهارم سیما کارگردانی کرده و خودش به همراه سعید پورصمیمی و فرهاد آییش در آن نقش‌آفرینی کرده بود. ریتم کند و داستان سرراست این نمایش گول‌زننده است چون در واقع بحثی که در آن مطرح می‌شود یکی از مباحث زیربنایی در هنر مدرن و پست‌مدرن است. سرژ، یک پزشک نسبتا متمول، یک تابلوی نقاشی از یک هنرمند معروف به قیمت نجومیِ ۲۰۰هزار فرانک خریده است که درون دو دوست دیگرش تشویش ایجاد کرده است: تابلو کاملا سفید است. وقتی دوستانش سعی می‌کنند از معنای این تابلو و دلیل این خرید سر در بیاورند، جدالی عجیب بینشان اتفاق می‌افتد.

آرمان‌مهر که یکی از هنرمندان شناخته‌شده‌ی گراش است، در شروع بحثش گفت: «من بعد از عمری کار کردن می‌بینم که هنر در جامعه‌ی ما جایگاهی ندارد. نگاه‌ها به نقاشی اصلا جدی نیست.» او با اشاره به انواع هنر کلاسیک و مدرن نیز توضیح داد: «شاید هر کسی یکی از اینها را انتخاب کند، اما چه بهتر که یک نفر هر دو فضا را درک کند. اما شرط این است که در اجرا، درست کار شود. خیلی‌ها درک درست یا توانایی اجرای رئالیسم را ندارند و از مدرنیسم هم سر در نمی‌آورند، اما مستقیما سراغ اکسپرسیونیسم می‌روند.»

طالبی، معمار علاقه‌مند به فلسفه، اعتقاد داشت درونمایه‌ی نمایش «هنر»، ارتباط زبان و واقعیت است: «موضوع این نیست که تابلو سفید است یا نه، موضوع این است که ارتباط زبان و واقعیت چیست. ما اینجا شاهد یک روند تصاعدی در شفافیت و صداقت هستیم که به خاطر وجود این تابلو به وجود می‌آید.»

پنجمین جلسه از دوره‌ی هفت‌جلسه‌ای پست‌مدرنیسم در تئاتر در روز یکشنبه 5 آذر از طرف انجمن نمایش گراش برگزار شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × یک =