آیین بزرگداشت منادی وحدت لارستان

یازدهمین سالگرد ارتحال سید عبدالعلی آیت اللهی امام جمعه فقید لار، با سخنرانی نمایندگی ولی فقیه در استان، آیت اله دژکام در حسینیه اعظم لارستان برگزار شد.

0 37

آیین بزرگداشت امام جمعه فقید لارستان، آیت الله سید عبدالعلی آیت اللهی، در حسینه اعظم لارستان برگزار شد. در این مراسم که اقشار مختلف مردم، از اهل تسنن و شیعه حضور داشتند، نماینده ولی فقیه و امام جمعه شیراز حضرت آیت اله دژکام، اظهار داشت؛ خاندان آیت‌اللهی(ره) بیش از یک قرن جلوه نورانیت و علم در فارس و جنوب فارس، لارستان و شهرهای دیگر استان تا شیراز بوده اند …، ️به گفته مرحوم آسید حسین آیت‌اللهی(ره)، در زمانی که رضاخان عمامه از سر اهل علم برمی‌داشت، حضرت آیت‌الله سیدعبدالمحمد آیت‌اللهی(ره) شش پسر داشت که بر سر همه آنها عمامه می‌گذاشت. این اقدام مربوط به زمانی است که رضاخان عمامه از سر اهل علم برمی‌داشت. شجاعت و قدرت نفوذ ایشان چنان بود که دستگاه طاغوت جرأت نمی‌کرد مقابل هیأت عزادارای خاندان آیت اللهی عرض اندام کند.

وی همچنین افزود، جامعه دینی ما با حضور عالمان دینی جان می‌گیرد، حوزه علمیه علی‌بن‌ابیطالب(ع) که از آثار ماندگار آیت‌اله آیت‌اللهی(ره) است، باید از کسانی که مسیر این عالم را ادامه بدهند، پُر باشد و جوانان و نوجوانان باید ترغیب و حمایت شوند تا این مسیر علمی باز بماند. در این مراسم همچنین، شیخ دکتر سیداحمد هاشمی عالم برجسته اهل سنت و خطیب نماز جمعه اهل سنت شهر خور یکی از ویژگی‌های اصلی مرحوم آیت‌اللهی را محبوبیت ایشان اعلام کرد و افزود. محبوبیت ایشان نه فقط در شهر لار، بلکه در کل منطقه لارستان، در میان اهل سنت و شیعه بود. شهروندان عادی می‌توانستند به راحتی با ایشان دیدار کنند و به همین دلیل، مردم احساس می‌کردند که آیت‌الله آیت‌اللهی از خودشان است و ایشان هم همین احساس را نسبت به مردم داشت.

 درِ خانه ایشان همیشه باز بود و افراد مدام در این خانه رفت‌وآمد می‌کردند و مهمان‌نوازی ایشان یکی از دلایلی بود که در دل مردم جا باز کرده بود. ایشان پدری ایده‌آل و موفق برای همه بود، به همه نگاه پدری داشت و بین فرزندانش فرقی قائل نمی‌شد و همه را به یک چشم نگاه می‌کرد. رضایت و ذکر خیر علمای اهل سنت از ایشان زبانزد بوده و  اگر محبوبیت آیت‌الله آیت‌اللهی در بین اهل سنت بیشتر نباشد  کمتر هم نبوده است.
 آیت‌الله آیت‌اللهی انسانی تقریبی و اصلاح‌گر بود و نگاهش اینگونه بود که وقتی اختلافی به وجود می‌آمد سعی می‌کرد که نقش اصلاح‌گر را داشته باشد و مردم به خاطر جایگاهی که ایشان داشتند به حکم و قضاوت‌شان گردن می‌نهادند و قبول می‌کردند. در این مراسم عبدالرضا مفتوحی از لارستان و ایوب پرندوار از جهرم نیز، با قرایت اشعار نام و یاد آیت الله آیت اللهی را گرامی داشتند.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 − هفت =