آئین رونمایی از کتاب ‌ «دوره بی معشوقی» اثر شاعر جوان احمد فرنود

کتاب ‌ «دوره بی معشوقی» به نویسندگی شاعر جوان احمد فرنود در سالن غزل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با حضور فرهیختگان و ادب دوستان رونمایی شد.

0 146

انجمن ادبی فرهیختگان شیراز با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، سوم خرداد ماه جاری و به بهانه بزرگداشت روز آزادسازی خرمشهر و روز مقاومت، ایثار و پیروزی، از کتاب دوره بی‌معشوقی، مجموعه شعر احمد فرنود رونمایی کرد.
امیرهمایون یزدان‌پور در این آیین گفت: در این کتاب با غزل‌های بسیار زیبایی روبرو می‌شویم که بعضی از آنان می‌تواند به اشعار بزرگان شعر معاصر نظیر محمدعلی بهمنی، فاضل نظری و… پهلو بزند و در آینده باید از احمد فرنود بیشتر بشنویم و بیشتر بگوییم.
وی ادامه داد: شاعر در این مجموعه در راستای نوآوری چه حوزه زبان و چه تصویر و تصاویر تلاش کرده و ویژه خود اوست و تقلیدی نیست از ویژگی های برجسته‌ی کتاب به‌شمار می‌آید.
منصور توکلی نیز گفت: شاعر جوان ما در نخستین تجربه شعری خود موفق عمل کرده و آغاز خوبی داشته است. ما در این کتاب با طبع یک شاعر پراحساس و خوش‌فکر روبه رو هستیم تا آن جا که می‌توان گفت دوره‌ی بی‌معشوقی از بهترین مجموعه‌های شعری چندین سال اخیر است.
وی ادامه داد: در شعر خونین جگر این کتاب با هفت بیت ربرو هستیم که شش بیت اول پرسشی و برخلاف بیت آخر هستند؛ که همین امر ضربه محکمی به ذهن مخاطب وارد می‌سازد و او را غافلگیر می‌کند که این ویژگی مثبتی است یا در بخش جانبخشی به اشیا به شیوه‌ی فیلمنامه‌های هالیوودی در شعر خانه‌ی غمگین و متروک با تصاویر خوبی روبه‌رو هستیم.
توکلی درباره کاستی‌های این کتاب هم یادآور شد: اینکه اشعار از زاویه دید اول شخص سروده شده را می‌توان از ایراد‌های وارد بر آن دانست. همچنین بهتر بود که نامی برای هر سروده نمی‌گذاشت و آن را به خواننده واگذار می‌کرد.
حسین علیان هم با اشاره به نگاه شاعرانه در شعر، شعر طنز را با رویکرد اجتماعی نویسنده دانست و گفت: در کتاب دوره‌ی بی‌معشوقی با عنصر عشق و احساس روبه‌رو هستیم و این نشان از آن دارد که احمد فرنود در این مجموعه از هوش کلامی و عاطفی بیش از هرچیزی به خوبی بهره برده است و در عین حال در برخی موارد مثل رباعی زیر توانسته از ضمیر شاعر خویش و منیت صرف رها شده و دغدغه‌هایی در سطح وسیع‌تر را مطرح سازد .
آرمان فرزانه، دیگر منتقد این رویداد نیز من شاعرانه و من انسانی و رسیدن به دغدغه نوع انسان که فرا زمان و مکان است را از ویژگی این کتاب دانست و گفت: بهترین اثر هنری ایجاد تلنگر و آغازگری هیجانی و محتوایی در مخاطب است.
وی با اشاره به گزینش زیبا و داری دو عنصر همزمانی من شاعرانه و من انسانی در کتاب دوره بی‌معشوقی، دیگر ویژگی آن را عنصر صمیمیت و کوشش در گزینش مضامین مطبوع بجای وزن‌های مناسب دانست.
در پایان از کتاب دوره بی‌معشوقی، مجموعه سروده‌های احمد فرنود، شاعر کازرونی، رونمایی شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 + 3 =