فاطمه فروتن منتخب «سومین دوره جایزه کتاب سال فارس»: نوشتن برای بچه‌ها بزرگ‌ترین معجزه زندگی من است

این نویسنده و مدرس کارگاه های داستان نویسی و خالق کتاب «چشم های پری توی دلش بود»گفت:برایم مهم است بعنوان یک نویسنده در شاد کردن دنیای کودکان و آموزش آنها نقشی داشته باشم

0 36
در سال ۱۳۴۸ و در یکی از روزهای گرم تابستان شیراز که آن موقع ها مثل حالا زیاد هم گرم نبود در محله‌ای قدیمی و خانه‌ای بزرگ با اتاق‌های تو در تو و پنجره‌های شیشه رنگی در خانوادهای معمولی، معمولی اما اهل قصه و کتاب به دنیا آمدم. هنوز یادآوری شب‌هایی که دور بخاری نفتی می‌نشستیم و به قصه‌های پدرم گوش می‌کردیم و غرق در لذت پای بخاری به خواب می‌رفتیم، برایم شیرین است. خواب‌هایم آن شب‌ها پر از بوی نارنج بود و بوی قصه. بچه که بودم، زیاد اهل بازی با هم سن و سال‌هایم نبودم، دوست داشتم کتاب بخوانم و برای خودم قصه کتاب‌ها را بازی کنم و نقاشی‌شان را بکشم. سال‌ها از آن روزها گذشت.

در یکی از روزهای زندگی‌ام وقتی مادر شده بودم، ناگهان تصمیم گرفتم بنویسم و نوشتم، اول برای بزرگ‌ترها و بعدش باز هم ناگهان فکر نوشتن برای بچه‌ها به سرم افتاد و شدم این که هستم. خوب یا بدش را نمی‌دانم، بچه‌ها باید بگویند اما «نوشتن برای بچه‌ها بزرگ‌ترین معجزه زندگی من است».

این ها گفته های فاطمه فروتن نویسنده، مدرس کارگاه های داستان نویسی و فعال حوزه کودک است که بعنوان یکی از هشت منتخب « سومین دوره جایزه کتاب سال فارس» است.وی از دهه هفتاد در زمینه‌ی داستان‌نویسی بزرگسال کارش را اغاز کرد و پس از ان به سمت ادبیات کودک و نوجوان رفت. او عضو شورای کتاب کودک تهران و عضو انجمن تخصصی کودک و نوجوان انگشت جادویی شیراز است. تا‌کنون چندین کتاب از میان مجموعه‌ی آثارش برگزیده و موفق به کسب جایزه شده اند که آقای سه‌چرخه‌ای، فکر بازی‌های من و عنکی، بابا کی بزرگ می شود ، من نگهبان جن خانه هستم و… از آن جمله‌اند.

فاطمه فروتن در خصوص فعالیت اش در مسیر ادبیات کودک گفت:شروع فعالیت در حوزه کودک و نوجوان از سال ۱۳۸۳بود آثارچاپ شده من در بخش کودک و نو جوان شامل کتاب های بابا کی بزرگ می‌شود؟ (برگزیده جایزه ادبی اصفهان و برگزیده کتاب سال دفاع مقدس)،من نگهبان جن خانه هستم (نفر اول جشنواره ادب ، نفر سوم داستان انقلاب، منتخب فهرست لاک پشت پرنده)، توتو مرغ ممتاز شماره یک ،آقای سه چرخه ای (برگزیده جایزه ادبی اصفهان، تقدیر شده در مراسم تجلیل از هنرمندان فارس،منتخب فهرست لاک پشت پرنده و برگزیده جشنواره رشد دانش آموز)،فرشته‌های خیاط ،پسر امپراطور یونجه برها ،فکر بازی‌های من و عنکی (برگزیده جشنواره دانشگاه شیراز ، برگزیده جشنواره علمی فرهنگی ، شایسته تقدیرجایزه ادبی کومش )،رمان کودک قطاری پر ازرویا ( برگزیده جشنواره بوی خاک) و رمان وقتی در آغوش کوه بودیم ( برگزیده جشنواره پرنده آبی)، چشم‌های پری توی دلش بود (برگزیده جشنواره بوی خاک) ودر بخش شعر نیز سیزده جلد شعر کودک (سال چاپ ۱۳۸۳)،مشاغل (سال چاپ ۱۳۹۳) وپرندگان (سال چاپ ۱۳۹۳) است و در حال حاضر نیزچند کتاب زیر چاپ و در دست چاپ دارم که فکر می کنم حدود ده جلد باشد.

این نویسنده در مورد اثر یا آثاری که بیشتر از بقیه به آن علاقه دارد ،اظهار داشت:کتاب های یک نویسنده همانند فرزندانش است و سخت است که بین آنها یکی را بیشتر دوست داشته باشد اما در پاسخ به شما بایستی بگویم اولین کتابم نه از نظر ساختار و نوع نگارش بلکه به این دلیل که ناشر آن را پسندیده بود و شرایط چاپ را داشت،بیشتر از بقیه کتاب هایم دوست داشته باشم.در واقع شیرینی چاپ شدن اولین کتاب به دلیل نتیجه دادن زحمات با کارهای بعدی متفاوت است.به همین دلیل اولین کار خودم یعنی کتاب« بابا کی بزرگ می‌شود؟»را به این دلیل بیش از سایر کتاب هایم دوست دارم.

وی در پایان این گفتگو به سراغ سخن دلش رفت و گفت:برایم مهم است بعنوان یک نویسنده در شاد کردن دنیای کودکان و آموزش آنها نقشی داشته باشم. دوست دارم کودکان با کارهای ما و کارگاه هایی که برگزار میکنیم شاد باشند و بچه ها کودکانگی کنند واین برای من یک موهبت است و نهایت خوشبختی برای من و نویسندگان حوزه کودک و نوجوان همین است.امیدوارم بتوانم این نقش را به بهترین شکل ممکن ایفا نمایم.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 2 =