اکبر صحرایی منتخب سومین دوره جایزه کتاب سال فارس برای «قاطر غنیمتی» گفت:زبان طنز برای انتقال مفاهیم دفاع مقدس می تواند ابزار خوبی باشد

اکبر صحرایی نویسنده شیرازی و متولد 1339 شیراز است. وی دانش‌آموخته رشته مدیریت دولتی است. صحرایی سال ۱۳۶۵ داستان‌نویسی را آغاز کرده‌است. صحرائی نویسندگی را با شهریار مندنی پور آغاز کرده‌است و جنگ مسیر زندگی حرفه ای صحرایی را تعیین کرد و دغدغه نگارش خاطرات خود و دوستانش در این دوران او را در مسیر نویسندگی قرار داد.

0 75
صحرایی قبل از انقلاب مطالعه را به صورت جدی با داستان‌های محمود حکیمی‏، جلال آل احمد‏ و آثار کلاسیک جهان آغاز کرد و نویسندگی‌اش را مدیون جنگ می‌داند. وی با پایان جنگ با نوشتن خاطرات خود و دوستان از آن دوران، نویسندگی را به صورت حرفه‌ای تجربه کرد به طوریکه خاطرات و بعدها داستان‌هایش در مجله‌ی تخصصی کمان، روزنامه‌ی ایران، ماهنامه‌ی عصر پنج شنبه و… به چاپ رسید. مجموعه داستان جنگ به نام «کانال مهتاب» اولین کتاب صحرایی است که در سال ١٣٧٨ به چاپ رسید ویک سال بعد از انتشار این کتاب، مجموعه داستان «هزار و نه» را منتشر کرد. صحرایی با نگارش رمان حافظ هفت در پنجمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد عنوان برگزیده را به دست آورد. در پنجمین جشن فرهنگ فارس، با مجموعه داستان «خمپاره‌های خواب‌آلود»، جایزه اول داستان را کسب کرد.  و در ادامه جوایز بسیاری را برای کتاب های مختلف خود به دست آورد.در ادامه مصاحبه با این نویسنده خوب شهرمان را مطالعه نمایید.
استاد صحرایی در ابتدای این گفتگو پیرامون چگونگی قرار گرفتن در مسیر نویسندگی عنوان کرد:نوشتن را در زمان جنگ شروع کردم طی اتفاقی که شکل گرفت سال 59 زمانی که جنگ ایران و عراق شروع شد نسل یک جوان ها اعزام شدند به جبهه و جنگ و طی فرایندی من هم داوطلبانه به جبهه اعزام شدم . آنجا در عملیات ها و رویداد مختلف شرکت داشتم و همانند سایرین پیروزی ها ، شکست ها و حوادث مختلف را می دیدم وهمیشه در ذهنم بود که این ها را باید ضبط کرد. چون به سینما علاقه داشتم وقبل از جنگ همیشه زیاد سینما می رفتم وحتی گاهی برای خودم فیلمنامه می نوشتم ، این ها باعث به وجود آمدن یک زمینه نوشتاری در من شده بود.
وی ادامه داد:بصورت مستمر نه ولی در مجموع حدود دو سالی رو جبهه بودم. یادم هست سال هشتم جنگ تقریبا اواخر جنگ بود ، خیلی فشار روی رزمنده ها و کشور زیاد بود. به ذهنم رسید که چرا نباید این اتفاقات نوشته شود. در دفترچه خاطراتی که دفتر تبلیغات جنگ آن زمان بین رزمنده ها پخش می کرد  چیزهایی را نوشته بودم. بعضی یادداشت های روزانه و اتفاقات رخ داده را می نوشتم.بالاخره جنگ تمام شد و برگشتیم به شهر و دیار خودمان اما این موضوع من درگیر خودش کرده بود که باید وقایع جنگ نوشته شود. تعداد زیادی از اقوام و آشناها و دوستان همانند دو تا از پسرخاله هایم  طی هشت سال جنگ شهید شده بودند. به همین دلیل شروع کردم به نوشتن خاطرات ودر ادامه برای روزنامه های استانی ارسال کردم و خاطرات و دست نوشته های من بخصوص در هفته های دفاع مقدس  چاپ می گردید. پس از آن انگیزه گرفتم و مطالبم برای روزنامه های کشوری جمهوری اسلامی، ایران، کیهان و اطلاعات فرستادم و خوشبخانه مورد استقبال قرار گرفت. زمانی روی دکه مطبوعات در شهر شیراز مجله تخصصی جنگ را دیدم که دو هفته نامه ای بنام  کمان  بود و از نوشته های مربوط به جنگ استقبال می کرد. چندتا از کارها را برای آنها فرستادم، سردبیر آقای سرهنگی بود. وقتی کارها رو فرستادم استقبال کرد و سال ها باهاشون همکاری کردم. حدود 40 خاطره و داستان کوتاه فرستادیم و به چاپ رسید. اینگونه بود که نویسندگی ام جدی تر گردید.
اکبر صحرایی در خصوص داستان نویسی اش در گفتگو با اظهار داشت:وقتی کنگره شهدا در استان فارس برگزار گردید به ذهنم رسید که می توان خاطرات جنگ را به صورت داستان درآورد. من سالها به صورت متفرقه در کلاس های داستان نویسی و کارگاه های مربوطه شرکت کرده بودم و آشنایی با اساتید این عرصه بخصوص استاد شهریار مندنی پور تاثیر زیادی در من داشت و از ایشان بسیار آموختم. در گام اول از خاطرات منتشر شده استفاده کردم و سه کتاب اولم خاطرات دفاع مقدس بود که از دل خاطرات چاپ شده در مطبوعات شکل گرفت. کتاب «کانال مهتاب»، مجموعه داستان های «هزار و نه » و «خمپاره های خواب آلود »از خروجی خاطرات رزمندگان بود.کتاب سومم «خمپاره های خواب آلود » یک کتاب طنز بود و نگارش آن یک دریجه جدیدی به روی من باز کرد. متوجه شدم که کانون پرورش فکری آن کتاب را جز کتاب های کودک و نوجوان قلمداد کرده و من به آن سمت کشیده شدم.
وی ادامه داد:نهایتا بعد از این سه کتاب کار را جدی تر گفتم و کتاب «پرونده 312 » که در مورد زندگی نامه شهید دستغیب بود را نوشتم و با استقبال خوبی مواجه شد. کتاب هایم در جشنواره های مختلف جایزه های را کسب کردند و این ها همه انگیزه ام را بیشتر کرد تا من به صورت حرفه ای وارد حوزه نویسندگی بشوم. نتیجه کار هم 35 اثر است که چاپ شده اند.
این نویسنده در مورد کتاب شاخص اش که انرژی زیادی روی آن گذاشته است،توضیح داد: از آخرین کارهایی که حدود 5 سال روی آن کار کردم رمان دو جلدی کتیبه ژنرال درباره تاریخ معاصر ایران است که شخصیت اصلی آن سردار شهید اسکندری است که در سوریه به شهادت رسیدند و از شهدای شاخص مدافع حرم شیراز و فارس هستند و جایی به این موضوع اشاره کردم که شاید این کتاب «جنگ و صلح» من باشد که تمام اتفاقات نیم قرن اخیر را در این کتاب جمع آوری کردم.البته در ادامه مجموعه های طنزی که داشتم یک 7 جلدی برای کودک و نوجوان با عنوان« دار و دسته دارعلی »چاپ شد که با استقبال بسیار خوبی مواجه شد .
وی ادامه داد:بعد از آن یک کتاب مجموعه قصه برای کودک و نوجوان بود به نام« قاطر غنیمتی» شامل 20 داستان طنز برای کودک و نوجوان در حوزه دفاع مقدس چاپ شد که جز آخرین کتاب هایی بود که در حوزه طنز کودک و نوجوان به چاپ رسید و چاپ دوم آن هم امسال بیرون آمد. این کتاب به نحوی به اتفاقات ناب جنگ با زمینه طنز می پردازد که شخصیت اصلی آن همان «دارعلی» است. زبان طنز می تواند با جوانان و نوجوانان ارتباط بهتری برقرار کند و زبان طنز می توان ابزار خوبی باشد برای انتقال مفاهیم دفاع مقدس ودر مجموع این 35 کتاب حدود 30 تا 40 جایزه کشوری دریافت کردند تقریبا هر کتاب یکی ،دو جایزه گرفته است در حوزه های مختلف دفاع مقدس، عمومی و تک داستانی بودند.
اکبر صحرایی در مورد آخرین آثارش و اثری که بیشتر دوست دارد،عنوان داشت:از کتاب هایی که طی یکی دو سال اخیر به چاپ رسیده «عزیز جهان» است ،«عزیز جهان» عنوان کتاب زندگی نامه داستانی پروفسور عبدالعزیز خضری از مفاخر اورولوژی و همسرش جهان توکلی متخصص بیهوشی است.
 پرفسور خضری هنوز در قید حیات هستند اهل تسنن وشافعی مذهب و یکی از مفاخر پزشکی کشورهستند و چهارصد صفحه می باشد. این کتاب از زمان پایان حکومت رضاشاه که ایشان متولد می شوند شروع می شود و به این بهانه ما از زمان پایان حکومت رضاشاه را در این کتاب داریم که ایشان در مهر لارستان و اوز هستند تا این که دیپلم می گیرند و وارد دانشگاه شیراز می شوند و نزدیک انقلاب برای تخصص به انگلستان اعزام می شوند و با ترور شهید فقیهی در جلو بیمارستان شهید فقیهی(سعدی) در سال ۱۳۶۲ پایان می‌یابد.
دکتر عبدالعزیز خضری اهل سنت است و انسانی مردمی، فرهیخته و خونگرم است، این پزشک تا زمان نگارش کتاب عزیز جهان ۱۵ هزار عملیات جراحی رایگان را انجام داده و سعی می‌کند که مریض را در بیمارستان ببیند، اخلاق دکتر خضری موجب شده است که او در شهر شیراز و در شهرهای اطراف به عنوان شخصیتی مردمی شناخته شود. کتاب «عزیز جهان» در کمتر از یک ماه به چاپ دوم رسید و تاکنون به چاپ هفتم رسیده است.
وی ادامه داد:دیگر آثاری که طی دو سه سال اخیر به چاپ رسیده کتاب «پیرمرد و حوری »  این کتاب روایت‌هایی جذاب و پرکشش دارد از روزگاران گذشته،روزهایی که برای بسیاری از مردم پر از خاطره و ترس و اضطراب است اما نسل امروز شاید چندان اطلاعاتی از آن نداشته باشد. این کتاب درباره حوادث روزمره و جذابی است که در پشت جبهه‌های جنگ اتفاق می‌افتدو کتاب دیگر« فرار به جا بلقا»است.اماکتاب عزیزجهان خیلی به دلم نشست. چون تاریخ پزشکی شیراز و فارس است و پرفسور خضری شخصیت خاصی دارند و در این کتاب یک داستان عاشقانه آسمانی و شرعی شکل می گیرد که خوشبختانه به چاپ هفتم هم رسیده است.
این نویسنده در پایان گفتگوی خود عنوان داشت:امیدوارم مردم و بخصوص نسل جوان استقبال بیشتری از کتاب و مطالعه داشته باشند و به اعتقاد من هنوز کتاب های خوب خوانندگان بسیاری دارند. زندگینامه و دانلود کتاب‌های اکبر صحرایی ۱۳۳۹ هجری شمسی – ایرانی اکبر صحرایی نویسنده معاصر ایرانی است که با نگارش رمان حافظ هفت در پنجمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد عنوان برگزیده را به دست آورد.
زندگینامه
کتاب‌ها
زندگینامه اکبر صحرایی
جوایز اکبر صحرایی:
– صحرایی با نگارش رمان حافظ هفت در پنجمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد عنوان برگزیده را به دست آورد.
– وی در پنجمین جشن فرهنگ فارس، با مجموعه داستان «خمپاره‌های خواب‌آلود»، جایزه اول داستان را کسب کرد.
– دیپلم افتخار و برندهٔ قلم بلورین نهمین دوره جشنواره مطبوعات ایران بخش دفاع مقدس در سال ۱۳۸۱
– برگزیدهٔ اولین دوره جایزه ادبی اصفهان سال ۱۳۸۲ بخش داستان کوتاه
– برگزیده داستان‌های جنگ سال ۱۳۸۲ به انتخاب انجمن قلم ایران و بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس
– برگزیده مجموعه کتاب داستان دومین دورهٔ جایزه ادبی صادق هدایت سال ۱۳۸۲
– برگزیده مجموعه داستان دومین دوره ادبی اصفهان سال ۱۳۸۳
– برگزیده بخش داستان همایش مردان سرزمین من یاسوج سال ۱۳۸۳
– برگزیده بخش داستان چهارمین همایش ادبی سوختگان وصل دانشگاه تهران سال ۱۳۸۴
– برگزیده اول جشنواره مطبوعات بخش دفاع مقدس سال
برخی کتاب‌های اکبر صحرایی:
کاش کمی بزرگ‌تر بودم
۲۷۰ شاخه گل سرخ
آرزوی چهارم
دار و دسته دارعلی
حافظ هفت
کانال مهتاب
هزار و نه
خمپاره خواب آلود
ورود ممنوع
پرونده ۳۱۲
آنا هنوز هم می‌خندد
شمشاد و آرزوی چهارم
سامورائی جزیره مجنون
خیابان پیر و ۱۹ داستان کوتاه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − 9 =