رونمایی اسناد اهداشده مربوط به دوره قاجاریه در مرکز اسناد فارس

مراسم تجلیل از اهداگر و رونمایی از 19 برگ سند دوره قاجاریه از دو خاندان بزرگ نمازی و خلیلی در سازمان اسناد و کتابخانه ملی جنوب کشور با حضور علی‌محمد مجرد، فرزند مرحوم حاج علی‌اصغر مجرد به عنوان اهداکننده اسناد، منوچهری سرپرست مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس و حمیدرضا قانعی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس برگزار شد.

0 38

گفتنی است، بنا بر توضیحات نسخه‌شناس مرکز اسناد فارس، اسناد ارائه‌شده از نظر زمانی و موضوعی وحدت دارند و اکثرا سند معاملات و قولنامه‌های خاندان نمازی و خلیلی هستند. املاک معامله‌شده در آن ‏نیز در شهر شیراز و محلات میدان شاه و مربوط به دوره محمدعلی‌شاه و احمدشاه است. این وحدت موضوعی برای ‏پژوهشگران حوزه فارس و شهر شیراز در شناخت هرچه بیشتر این شهر می‌تواند اهمیت بسزایی داشته باشد. ‏

اسناد مذکور به خط زیبای نستعلیق دیوانی نوشته شده و یکی از اسناد دو متر است که ‏برای جلوگیری از جعل، سند معامله‌ها را با چسبی مخصوص کاغذ به هم می‌چسباندند و این باعث طویل‌شدن سند می‌شده ‏است. بر روی برخی از سندها مهر کلانتر شیراز میرزا فتح‌الله و مهر امام جماعت محله درج شده است. اسناد که اکنون فهرست‌نویسی شده است، روی سایت سازمان مرکز اسناد در دسترس پژوهشگران قرار دارد.

مردم شریف شیراز و فارس و منطقه جنوب کشور در صورت در اختیار داشتن چنین اسنادی آن‌ها را به منظور حفظ و نگهداری به مرکز اسناد جنوب کشور (فارس) بسپارند تا با مدیریت اسناد این گنج‌های تاریخی ماندگار شوند. این اسناد شاید ارزش شخصی و فردی نداشته باشد، اما برای نسل‌های آینده از اهمیت تاریخی و پژوهشی بسیار زیادی برخوردار است و با حفظ آن‌ها، به حفظ سابقه، تاریخچه و روشن‌شدن مسیر تاریخی شهر و استان و منطقه‌ پرداخته خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج + نوزده =