تالار حافظ میزبان همایش سالروز تاسیس کانون‌های فرهنگی هنری مساجد شد

مراسم گرامیداشت تاسیس کانون های فرهنگی هنری مساجد و تجلیل از خانواده های شهدا و مدیران برتر کانون های فرهنگی هنری مساجد فارس شنبه ( ۱۳ اسفندماه ۱۴۰۱ ) با حضور نماینده ولی فقیه و امام جمعه، استاندار فارس، حمیدرضا قانعی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و دیگر مقامات در تالار حافظ فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس برگزار شد.

0 120

حل بسیاری از مشکلات در گرو احیای مساجد است

استاندار فارس با اشاره به اینکه تمام قد در خدمت مسجد و مسجدی‌ها هستیم گفت : اگر قرار است فساد، اختلاس، دزدی، اعتیاد، طلاق، تأخیر در ازدواج و فرزند نیاوردن حل شود راهی به جز احیای مساجد نیست. حل بسیاری از مشکلات در گرو احیای مساجد است.

محمدهادی ایمانیه روز شنبه در همایش سالروز تاسیس کانون‌های فرهنگی هنری مساجد اظهار کرد: اگر می‌خواهیم در شرایط کنونی و با توجه به امکاناتی که در اختیار داریم جامعه کامل و مدینه فاضله ای داشته باشیم چاره ای جز توجه کردن به مساجد نیست و توجه به مساجد از طریق توجه به نیازهای نرم‌افزاری و سخت افزاری این اماکن مقدس امکان‌پذیر است.

استاندار فارس با بیان اینکه توسعه مساجد در بخش سخت‌افزاری با حمایت دولت و مسئولان اجرایی استان صورت می‌گیرد؛ افزود: استانداری فارس با همفکری دفتر امام جمعه در حال تدبیر احیای موقوفه‌ای با عنوان موقوفه عمران و مساجد است؛ استان فارس تنها استانی است که در آن چنین موقوفه‌ای ایجاد شده و امیدواریم این موقوفه در سال ۱۴۰۲ دوباره احیا شود و بتوانیم از این موقوفه برای کمک به بحث‌های سخت‌افزاری مرتبط با عمران و مساجد، تکمیل مساجد و مصلاها و تعمیراتی که نیازمند اعتبارات مالی هستند بهره ببریم.

ایمانیه اضافه کرد: مجوزهایی از طریق کمیسیون‌های قانونی استان به مساجدی که تمایل داشته باشند که قسمت کوچکی از مسجد را تبدیل به تجاری‌سازی کنند تعلق گرفته است. آمادگی داریم این اقدام را برای تمام شهرستان‌های استان فارس انجام دهیم. همچنین با حمایت وزارت راه اقدامات خوبی در خصوص مساجد بین راهی صورت گرفته است؛ این اقدام برای چند مسجد شروع شده و در حال تکمیل است و امیدواریم بتوانیم در سال ۱۴۰۲ تحرکی به زنجیره مرتبط با مساجد بین راهی بدهیم.

وی با بیان اینکه مسئله ایجاد خانه عالم برای اداره مساجد را پررنگ تر از قبل پیگیری خواهیم کرد، گفت: اداره مساجد نیاز به خانه عالم دارد و پیگیری این کار به ویژه در روستاها و مناطقی که محل سکونت امام حماعت و مسجد زیاد است و مشکلاتی برای نماز صبح ایجاد می‌کند ضروری است. در تلاش هستیم تا سال آینده سال خوبی برای بحث‌های سخت افزاری مساجد باشد.

استاندار فارس با اشاره به اینکه مسائل نرم‌افزاری مساجد بر عهده علما و حجج اسلام است، گفت: شایسته نیست که مسجدی وجود داشته باشد و نماز صبح، ظهر و شب به دلیل نبود امام جماعت در آن برقرار نشود؛ باید فکری کرد و زمانبندی مشخصی برای تحقق این امر مشخص شود.

ایمانیه یادآور شد: می‌بایست همدلی و همفکری بین ائمه جماعت موفق در اداره یک محله شکل بگیرد تا طرح محالات مسجد محور اجرا شود؛ این طرح به شرطی قابل پابرجایی، استقرار و توسعه است که امام جماعت‌هایی داشته باشیم که با سلیقه و بهره‌گیری از جوانان تعامل و همدلی داشته باشند.

وی بیان کرد: در این مدت که مسئولیت اجرایی استان را بر عهده داشتم سعی کردم اکثریت میز خدمت‌ها در مساجد راه‌اندازی شود تا مردم بدانند مساجد کانونی است که می‌تواند مشکلات آنها را حل کند؛ از تمام فرمانداران هم خواستار برگزاری میز خدمت در مساجد شدیم. در دور دوم سفرهای استانی نیز این کار را ادامه می دهیم و میز خدمت را در مسجد جامع شهرستان‌ها برگزار می‌کنیم تا دوران شکوه مساجد برای حل مشکلات مردم زنده شود.

واکنش امام‌جمعه شیراز به هیاهوی غرب درباره حکم اعدام سرکرده گروه تروریستی تندر

نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز با اشاره به هیاهوی غرب درباره حکم اعدام صادرشده برای جمشید شارمهد سرکرده گروه تروریستی تندر گفت: فردی که ۱۴ جوان و نوجوان را در شیراز کشته را محاکمه کرده‌اند اما سرو صدا راه انداخته‌اند که چرا می‌خواهید او را محاکمه کنید؟!

آیت‌الله لطف‌الله دژکام روز شنبه در همایش گرامیداشت سالروز تاسیس کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در شیراز افزود: چرا متوجه نیستیم و خیال می‌کنیم مسئله عادی است، جنگ بزرگی است که برای حضور در این جنگ جهاد تبیین، جهاد اقتصادی، جهاد فرهنگی و جهاد در عرصه امنیت می‌خواهیم.

نقش مهم مساجد در عرصه کار فرهنگی

نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز در بخش دیگری از سخنان خود در آیین تجلیل از کارگزاران مساجد استان فارس با اشاره به رخدادهای اخیر گفت:‌ مسئله دعوا با شخص نیست. تمام کفر گردهم آمده است تا با تمام ایمان مقابله کند. آنچه نیاز است این است که آرایش جنگی به خود بگیریم. در عرصه کار فرهنگی نیاز به آرایش جنگی داریم‌ مساجد نمی‌توانند به عنوان یک مکان و مسجد عادی باشند.

وی گفت:‌ تک تک ائمه جماعت باید صمیمانه، برادرانه و پدرانه مجموعه خود را هماهنگ کند و به میدان بیاید؛ همان گونه که دشمنان این جنگ را همه جانبه راه انداخته‌اند ما هم باید همه جانبه در مقابل آنها بایستیم و مسجد تنها جایی است که می‌تواند همه جانبه در مقابل دشمنان بایستد؛ باید مسجد محوری را جدی بگیریم و شبانه روز تلاش کنیم تا این مسئله را پیش ببریم.

دژکام یادآور شد: برخی ممکن است در جریان اقدام و عمل احساس کنند که در برخی قسمت‌ها هماهنگی وجود ندارد. نباید این مسائل و اختلافات را بزرگ کنیم بلکه باید برای هدف اصلی که دفاع از کیان اسلامیت کشور است به صورت جدی پای کار بیایم و در مقابل دشمنان بایستیم.

وی بیان کرد: در شرایطی که دشمنان در حال برنامه‌ریزی برای آسیب رساندن به کشور است نباید بنشینیم و خیال کنیم مسئله ساده است. ببینید که دشمنان کاریکاتور چه کسی را می‌کشند؟ آنها با شخص پیامبر (ص) در افتاده‌اند. باید غیرت دینی را به میدان بیاوریم.

امام جمعه شیراز در بخش دیگری از سخنان خود گفت: کار ارزشمند و بزرگی توسط شهرداری و شورای اسلامی شهر شیراز در خصوص محوریت شدن مساجد در محلات انجام شده است که قابل تقدیر است.

شبکه‌سازی در مساجد ضروری است

معاون فرهنگی هنری ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد کشور با بیان اینکه در حوزه شبکه‌سازی و تشکیلات در مساجد ضعیف عمل کرده‌ایم گفت: مساجد باید افزایش ارتباطات و تعاملات با یکدیگر را برای انتقال و به اشتراک گذاشتن تجربه‌ها، دانسته‌ها و دریافت‌ها در دستور کار قرار بدهند.

مهدی مقدم در همایش سالروز تأسیس کانون‌های فرهنگی هنری مساجد اظهار کرد: در کانون‌های فرهنگی هنری مساجد وظیفه مشخص و معینی بر دوش ارکان و مدیر کانون گذاشته شد که این وظیفه عبارت از راهبری فرهنگی و هنری در این اماکن مقدس است.

معاون فرهنگی هنری ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد کشور ادامه داد: مدیر کانون منصوب امام مسجد است و محور مسجد امام مسجد است. ارکان مختلف مسجد قرار است به عنوان بازوان امام در مسیر عمران و آبادی مسجد بکوشند.

مقدم اضافه کرد: کانون فرهنگی نقش مشخصی در فرهنگ و هنر دارد؛ با این حال می‌توان کارهای دیگری را هم به اقتضای شرایط و با هدف کمک به جبهه انقلاب اسلامی انجام دهد. وی گفت: یکی از موضوعات اصلی که در حال حاضر در سرچشمه‌ها با آن درگیر هستیم و چوب کم‌کاری در آن عرصه را می‌خوریم، هنر و کادرسازی هنری است. بیان هنری در القا و تفهیم مفهموم مورد نظر ما تأثیر بسزایی دارد.

مهدی مقدم در نشست کانون های مساجد کشور در شیراز با اعتقاد به اینکه کادرسازی هنری در مساجد باید مورد توجه ویژه قرار بگیرد، گفت: اگر دستمان به جهت قالب هنر و نیروی هنرمند متعهد انقلاب اسلامی پُر بود شاهد اتفاقات ناخوشایند اخیر نبودیم.

مقدم با اعتقاد به اینکه کار تربیتی، کار اساسی و جدی مساجد است و مسجد محل تربیت است، افزود: هر چند گفته می‌شود مساجد را برای قرآن ساختند اما جای سوال است که مساجد برای خواندن یا پیاده کردن قرآن ساخته شده است؟ قطعا ابزار هنر برای جذب حوان و نوجوان و جذب فطرت‌های پاک به محیط پاک مسجد به ما کمک می کند. اگر از این ظرفیت استفاده نکنیم در فضای کنونی جامعه که رسانه‌ها برای ما رقم زدند شکست می‌خوریم؛

وی با اشاره به اینکه بعضی از امور جزء با ابراز هنر و رسانه قابل انتقال نیست، گفت: خلأیی که در استان‌ها بسیار به چشم می خورد این است که در حوزه شبکه سازی و تشکیلات ضعیف عمل کردیم؛ در حالی که اساس مساجد و ساختاری که برای مساجد در اسلام ترسیم شده تشکیلات محور و شبکه‌ای بوده است اما ما امروز در جزیره‌های جدا از هم کار می‌کنیم.

مقدم اظهار کرد: مساجد باید افزایش ارتباطات و تعاملات با یکدیگر را برای انتقال و به اشتراک گذاشتن تجربه‌ها، دانسته‌ها و دریافت‌ها در دستور کار قرار بدهند.

بازنگری در کارکرد مساجد ضرورت دارد

حمیدرضا قانعی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس نیز در این نشست گفت: آنچه که از بررسی نقش مسجد در صدر اسلام به دست می‌آید جامعیت مسجد در همه زمینه‌های عبادی، سیاسی، آموزشی، نظامی و قضایی بوده است و محور همه آنها امامت و پیشوایی در مسجد است که به عنوان مهمترین مسئله در ساختار و پیکره این مکان مقدس مطرح است و کوچکترین غفلت سرانجام به لوث شدن هدف کلی و پایمال شدن مقصد نهایی خواهد شد.
کانون‌های فرهنگی هنری مساجد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس ادامه داد: اهمیت این موضوع در ساختار مسجد به اندازه‌ای است که در زمان پیامبر(ص) شخص ایشان عهده‌دار اداره مسجد نبی بود و با پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) نیز مساجد همواره مانند دوران صدر اسلام جایگاه واقعی خود را باز شناختند به طوری که نیروهای فعال در مساجد به طور مستقیم در متن انقلاب شرکت جستند به گونه‌ای که از آن زمان مساجد نقش پایگاه ارتباطی مردم را به عهده داشتند.

قانعی اضافه کرد: بسیاری از برنامه‌های انقلاب مانند رفراندوم، شوراهای محلی، کانون‌های بسیج و دیگر ضرورت‌های زمان در مساجد انجام می‌شد.

وی عنوان کرد: با بررسی تحولات سال‌های سرنگونی رژیم شاهنشاهی و پیروزی انقلاب اسلامی نقش و اهمیت مسجد در ابعاد مختلف به وضوح هویداست؛ در آن موقعیت مردم و روحانیت با محوریت مساجد به مبارزه ادامه می‌داند که نه در گذشته، نه در حال و نه در آینده هیچ مکانی قابلیت این مرکزیت را ندارد و هم اینک نیز اگر مردم از این مرکز دور بمانند موجبات شادی دشمنان و تضعیف انقلاب فراهم خواهد شد.

قانعی یادآور شد: در آن موقعیت حساس مسجد پایگاه عمده‌ای شد تا شاگردان و پیروان حضرت امام به همراه اقامه فرائض دینی و عبادی که دلیل حضور مردم در مساجد بود پیام‌ها و اهداف امام خمینی را دریافت کنند.

وی گفت: به گفته امام خمینی (ره) مسجد محلی است که از آن باید امور اداره شود؛ این مساجد بودند که این پیروزی را برای ملت ایران به ارمغان آورد و این مراکز حساسی است که ملت باید به آن توجه داشته باشند. این طور نباشد که خیال کنیم حالا ما دیگر پیروز شدیم و دیگر نیازی به مساحت نداریم؛ پیروزی ما برای اداره مسجد است.

او بر ضرورت بازنگری در کارکرد ویژه‌ای که برای مساجد در نظر گرفتیم تأکید کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب بر نقش و جایگاه حلقه‌های میانی برای اداره امور جامعه در چله دوم انقلاب اسلامی تأکید و برای تحقق این امر مهم به نقش جدی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد به عنوان یکی از خاستگاه های اصلی برای شکل‌گیری حلقه‌های میانی اشاره کرده‌اند.

در همه مسائل اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و سیاسی لذا باید به مساجد برگردیم و نیروهای وفادار به انقلاب اسلامی را در خود مساجد ساماندهی و سازماندهی مجدد کنیم.

مسجد مرکز همه تحولات خوب است

حجت‌الاسلام حسین امیدی، مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی‌ هنری مساجد فارس هم بر ضرورت ارتقا بخشیدن کمی و کیفی مساجد تأکید کرد و اظهار کرد: مساجد خاستگاه انقلاب اسلامی و امتداد انقلاب الهی امام کبیر هیتند و بر اساس نظرات و منویات رهبر معظم انقلاب، مساجد محور اصلی انقلاب هستند.

مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی‌ هنری مساجد فارس ادامه داد: اگر مساجد آباد باشند و در عرصه رفع آسیب‌های اجتماعی که توسط تهاجمات دشمن گریبانگیر نوجوانان، جوانان و مردم جامعه شده است واکنش صحیحی نشان دهند آسیب‌ها کاهش می‌یابد.

حجت‌الاسلام امیدی اضافه کرد: گاهی ممکن است ما مسیر را اشتباه برویم و در جای دیگری به دنبال تربیت صحیح و انجام کار فرهنگی و جهادی باشیم اما نقطه عزیمت تمام فعالان فرهنگی و اجتماعی در عرصه‌های دین و مذهب مسجد است.

وی افزود: حرکت پیامبر (ص) هم از مسجد شروع شد و ظهور امام زمان (عج) نیز محورش مسجد است‌؛ امام خمینی (ره) هم برای پایه‌ریزی انقلاب اسلامی از مسجد شروع کردند؛ امام فرمودند مسجد سنگر است و حفظ این سنگر از واجبات است. امیدی بیان کرد: امام فرمودند ما انقلاب کردیم تا مساجد را اداره کنیم؛ اساس و بنیان انقلاب مسجد است و هنرمندانی هم که در عرصه‌های مختلف فعالیت دارند، هنر خود را در قالب هنرهای نمایشی، گروه‌های سرود و تئائر در کانون‌های فرهنگی هنری مساجد به منصه ظهور می‌رسانند. کسانی که میخواهند در حوزه نوجوان جوان کارکنند، مسجد بهترین جاست.

وی با بیان اینکه مسجد پایگاه مهم و اساسی روحانیون برای تبیین است، افزود: مسجد مرکز همه تحولات خوب و عالی است که در لسان معصومین و کلام خدا یاد شده است. بیش از ۲۸ بار ذکر نام مسجد در قرآن یاد شده و این درسی برای ماست که محوریت مسجد را فراموش نکنیم.

مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی‌ هنری مساجد فارس گفت: مجموعه کانون‌های فرهنگی مساجد آمادگی دارند در زمینه‌های مختلف حمایت مادی و معنوی کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 4 =