معاون پارلمانی رئیس جمهور:اختصاص۲ درصد اعتبارات دستگاه‌های دولتی به حوزه فرهنگ تحول‌آفرین است

سید محمد حسینی، روز پنجشنبه در نشست شورای فرهنگ عمومی استان فارس، بیان داشت: این ۲ درصد به ویژه در برخی وزارتخانه ها عدد بسیار قابل توجهی خواهد بود و تا حد زیادی به حل مسائل مالی این حوزه ها که دغدغه متولیان است کمک خواهد کرد.

0 34

معاون پارلمانی رئیس جمهور گفت: اختصاص ۲ درصد از اعتبارات دستگاه‌های دولتی به حوزه های فرهنگی و هنری در لایحه بودجه ۱۴۰۲، کمکی بزرگ و زمینه ساز ایجاد تحول در این عرصه‌ها خواهد بود.

وی ادامه داد: مسائل اقتصادی و مشکلات معیشیتی به گونه ای است که مجال کمتری به مباحث فرهنگی می دهد اما باید دائما تاکید و در جلسات و برنامه های مختلف یادآوری کنیم.

فارس باید پیشگام فعالیت های فرهنگی و هنری باشد

معاون پارلمانی رئیس جمهور، با اشاره به پیشینه درخشان فارس و وجود علما و شخصت های بزرگ در این استان در دوران مختلف گفت: انتظار است که این استان در فعالیتهای فرهنگی و هنری در کشور پیشگام باشد. حسینی، شورای فرهنگ عمومی را از از مهمترین شوراهای اقماری انقلاب فرهنگی دانست و بیان کرد: این شورا با این امتداد و گستردگی که در کشور دارد می تواند یک هم اندیشی، همدلی، همراهی و هم افزایی ایجاد کند. وی، با اشاره به توصیه های رهبر معظم انقلاب مبنی بر انجام جریان سازی فرهنگی در کشور افزود: اینکه همه بخواهند کار خود را انجام دهند راه به جایی نخواهیم برد، اگر تقسیم کار شود قطعا می توان اقدامات خوبی انجام داد.

لزوم توجه به محتوا و مضامین در پرداختن به مهدویت

معاون پارلمانی رئیس جمهور با اشاره به در پیش بودن دهه مهدویت گفت: می توان پیرامون شخصیت پیامبر (ص) و وحدت مسلمانان کارهای خوبی انجام داد و در بحث مهدویت و در کنار این فرم و قالب، آذین بندی و برنامه‌های شادی که پیش بینی می شود، باید به محتوا و مضامین هم توجه شود.

حسینی افزود: اگر بتوان به سئوال ها و شبهاتی که در فضای مجازی وجود دارد و جوانان و نوجوانان ما با آن مواجه هستند، پاسخ های مستدل و متقن داد، این اقدام بسیار مفید خواهد بود.

او گفت: برگزاری برنامه ها و مراسم های جشن و شادی در این ایام بسیار خوب است اما کافی نیست و باید به سایر مباحث هم توجه ویژه داشته باشیم.

هنر، نیازمند پشتوانه فکری است

وی، با بیان اینکه هنر باید پشتوانه فکری داشته باشد گفت: برخی چهره های مطرح ممکن است با محتوایی که ما نیاز داریم آشنایی نداشته باشند که اگر کسانی بتوانند به آنها کمک کنند بسیار خوب است. معاون پارلمانی رئیس جمهور افزود: افراد مختلف با استعدادهای بسیار در جامعه وجود دارند و نباید به چند چهره اکتفا و خود را به آنها محدود کنیم، نباید در برنامه های تلویزیونی از چند فرد و چهره خاص آنها استفاده کنیم و بعد هم آنها به انقلاب و ارزش ها پشت کنند و مشکل آفرین شوند. حسینی ادامه داد: اگر بتوانیم چهره های مختلف را شناسایی کنیم و به آنها که مستعد هستند میدان دهیم این می تواند بسیار مفید باشد.

اختیار مامور به خدمت شدن کارمندان به استانداران واگذار شود

محمد هادی ایمانیه، پنجشنبه در شورای فرهنگ عمومی استان در شیراز افزود: در ادارات و سازمان های مختلف نیروهای توانمند و کارآمد بسیاری فعالیت دارند اما برخی به دلیل پایین بودن حقوق و مزایای دستگاه مقصد با منتقل شدن به دستگاه جدید موافق نیستند.
وی ادامه داد: اگر انتقال با شرط پرداخت حقوق توسط دستگاه مبدا انجام شود از سوی کارکنان و کارمندان با استقبال همراه خواهد شد.

لزوم افزایش اعتبارات فرهنگی
استاندار فارس، ضمن تاکید بر لزوم افزایش اعتبارات فرهنگی استان اظهار داشت: با توجه به اینکه انجام تمام برنامه ها در نهایت به بحث بودجه و اعتبار ختم می شود لذا انتظار است که با توجه به اینکه در آستانه نوشتن لایحه بودجه قرار داریم با تخصیص اعتبار، بیشتر به فکر تربیت، اعتقادات، معنویت و پرورش باشیم.
ایمانیه افزود: حدود یک سال است که تخصیص 10 میلیارد تومان اعتبار برای حمایت از اجرای سند توسعه فرهنگی استان در دست پیگیری است اما این مساله همچنان محقق نشده است.
وی گفت: همچنین برای برگزاری کنگره جهانی محمد (ص) 10 میلیارد تومان تخصیص در اختیار اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس قرار گیرد و همچنین اعتباراتی نیز برای اجرای مصوبات شورای فرهنگ عمومی در نظر گرفته شود.

لزوم پیش بینی برنامه های مناسب برای دهه مهدویت
استاندار فارس، بر لزوم پیش بینی برنامه های متعدد و مناسب برای برگزاری در دهه مهدویت نیز تاکید کرد و گفت: باید دستگاه ها و سازمان ها مکلف شوند که تا یک هفته دیگر اقداماتی که برای دهه مهدویت بنا است انجام دهند را گزارش دهند.
ایمانیه گفت: باید مشابه اقداماتی که برای دهه فجر امسال انجام شد برای دهه مهدویت هم در دستور کار قرار گیرد.
وی ادامه داد: همچنین اصناف مختلف و هیات های مذهبی هم بسیار پررنگ تر از سال های قبل به میدان بیایند و مساله آذین بندی و برپایی موکب ها نیز که بسیار می تواند به تحول در سطح شهر کمک کند مد نظر قرار داده شود.

در حوزه مسائل فرهنگی نیازمند مباحث راهبردی هستیم
نماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز هم ضمن تاکید بر لزوم توجه ویژه به برگزاری برنامه های دهه مهدویت در استان شد گفت: در حوزه مسائل فرهنگی نیازمند برخی مباحث راهبردی هستیم که دولت باید ساز و کارهای متناسب با آن را تنظیم کند.
آیت الله لطف الله دژکام افزود: اگر می‌خواهیم جریان سازی، گفتمان سازی و تحول در مسائل فرهنگی در کشور ایجاد کنیم، لازم است که دولت به عنوان مدیر اجرایی، ساز و کار آن را اعمال کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 3 =