برگزاری همایش یک روزه پیشگیری از خودکشی در صفاشهر

همایش پیشگیری از خودکشی در صفاشهر برگزار شد.

0 26

همایش یک روزه پیشگیری از خود کشی با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و شبکه بهداشت  و درمان شهرستان  خرم بید در تاریخ 9 بهمن ماه 1401در سالن آمفی تئاتر صفاشهر برگزار شد . در ابتدا سرکارخانم حسینی مطلق کارشناس  مسوول  بهداشت روان  با ارائه آمار مربوط به خودکشی در شهرستان و مقایسه آن با آمارکشوری و جهانی به تشریح اقدامات صورت گرفته در این حوزه پرداختند و ابراز امیدواری کردند که با اقدامات در حال انجام این آمار به حداقل کاهش یابد.

در ادامه خانم  دکتر قنبریان  دکترای روانشناسی به عنوان سخنران همایش  در مورد اثرات خودکشی برجامعه، علل و عوامل گرایش به خودکشی، چگونگی پیشگیری از خودکشی به صورت فردی و اجتماعی و بازگرداندن افرادی که در معرض آن هستند به زندگی سخنرانی نمودند. 

ایشان پرداختن به شناخت علل و روشهای پیشگیری از خودکشی و مداخلات چند جانبه برای کنترل این پدیده و آگاه سازی اقشار مختلف مردم مهمترین راه حل جلوگیری از خسارات این پدیده شوم اجتماعی دانست .

 وی در ادامه افزود خودکشی پدیده ای جهانی است که در تمامی جهان با نرخ های متفاوت رخ می دهد و پدیده اجتماعی پیچیده ای است که تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله عوامل کلان اقتصادی، عوامل فرهنگی، عوامل خانوادگی و بین فردی و اختلالات روانپزشکی قرار دارد.

 ایشان خاطر نشان کرد مطرح نمودن مشکل با یک مشاور روانشناس یکی از بهترین توصیه ها به این افراد  و اطرافیان ایشان است و برای پیشگیری از خودکشی راهکارهایی وجود دارد و هدف اصلی ایجاد اعتماد و روشنایی است، انتخاب شعار” با عمل، امیدبسازیم” نشان دهنده این نکته است که همگان می توانند با انجام اقدامات کوچک و بزرگ امید بخش کسانی باشند که شرایط سخت و رنج آوری را تجربه می کنند، لذا پیشگیری از خودکشی در اکثر موارد امکان پذیر است و اگرچه یک چالش جهانی است اما هر عضوی از جامعه در هر جایگاهی به عنوان پدر، مادر، معلم، دوست، خواهر، برادر، همکار و… با فراهم کردن زمان و فضایی برای صحبت کردن در مورد فرد رنج دیده، می تواند یک نقش کلیدی در پیشگیری از خودکشی ایفا کند.

وی  در پایان تاکید کرد: خودکشی یک پدیده جهان شمول است و در هر کشور، جامعه و زمانی ممکن است رخ بدهد و تنها یک موضوع مرتبط با پزشکی در حوزه بهداشت روان و یا روانپزشکی نیست بلکه ابعاد گوناگونی دارد و نیاز است که از جنبه های مختلف بررسی شود و قطعاً نیازمند یک برنامه جامع و سیاست‌گذاری کلان است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − هشت =