پوشش، یادواره‌ها و پویایی فرهنگی در دستورکار شورای فرهنگ عمومی فارس

امام جمعه شیراز با بیان اینکه هر سال زمان بزرگداشت شهید دستغیب کارهای ارزشمندی انجام می شود، گفت: تعداد بسیاری نوار از ایشان به جا مانده است که به سی دی تبدیل نشده و در معرض خراب شدن است. لذا باید دبیرخانه‌ای برای حفظ آثار راه اندازی شود تا این کار را پیگیری کنند.

0 68

آیت‌الله لطف‌الله دژکام روز شنبه در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان فارس با اشاره به وضعیت نقشه مهندسی فرهنگی استان فارس اظهار کرد: اگر جلسه شورای فرهنگی که نقشه مهندسی فرهنگی استان را پیش برده و مصوباتی در این زمینه ارائه داده‌ است، جدیتی در این امر نداشته باشد در هیچ‌جای دیگر جدیتی نخواهد بود و به فراموشی سپرده خواهد شد.

امام جمعه شیراز ادامه داد: پیشنهادات و مطالبی که در این جلسه عنوان می‌شود باید ذیل مباحث مربوط به نقشه مورد توجه قرار بگیرد تا نقشه مهندسی فرهنگی بتواند جهت‌دهی حرکت را انجام دهد؛ باید به گونه‌ای پیش برویم که تا چهار یا پنج ساله دیگر مشخص باشد که چه کرده‌ایم.

دژکام اضافه کرد: اگر نیاز است که کار ویژه‌ای برای سند ۱۴۰۲ انجام شود و یا اگر این سند نیاز به اصلاح دارد، پیشنهادات و نظرات باید گفته شود، نباید سند رها شود؛ پیشبرد سند و اجرایی و عملیاتی کردن آن نیاز به همت اعضای شورای فرهنگ عمومی دارد.

وی بیان کرد: استاندار فارس معتقد بودند که بسیاری از این سندها روی طاقچه می‌ماند؛ بنده به ایشان گفتم دلیل این اتفاق این است که برخی افراد نقش خود را درست ایفا نمی‌کنند. این نقش برای ائمه جمعه برجسته است و نقش اصلی و اولیه به عهده ائمه جمعه به عنوان روسای شورا است. بدون شک این کار با تأکید و طرح سوال به نتیجه می‌رسد.

دژکام یادآور شد: در خصوص برنامه‌های فرهنگی معمولا ما مشق شب امتحانی هستیم و این مشکلی است که باید حل شود.

وی با بیان اینکه برای همه‌مناسبت‌ها باید تدابیر لازم از یک ماه پیش اتخاذ شود، گفت: برای برنامه‌های ایام شهادت حضرت احمدبن موسی (ع) از شش یا هفت ماه گذشته پیگیری‌ها انجام شده است و نمود آن را خواهیم دید.

آیت الله دژکام با بیان اینکه شورای هماهنگی تبلیغات نقش آفرین اصلی برای طراحی این برنامه‌ها از قبل است، گفت: شورای فرهنگی عمومی وظایف خود را نسبت به چند مناسبت تشریح کرده و بقیه مناسبت‌ها را رها کرده است. شورای هماهنکب تبلیغاتی هم قبول زحمت کند و نسبت به عمده این مناسبت‌های استانی و یا همه آنها تقویمی تهیه کند. البته دستگاه‌های دیگر هم باید به این موضوع بها بدهند.

وی عنوان کرد: از نظر تقسیم کار و هماهنگی؛ شورای فرهنگ عمومی را مسئول همه رویدادها بدانیم اما سایر دستگاه‌ها باید با جدیت پای کار بیایند. حضور دستگاه‌ها باید به جد احساس شود تا مسیله عدم هماهنگی پیش نیاید.

دژکام اظهار داشت: عموم دستگاه‌ها در مناسبت‌ها ابلاغ های ملی دارند. لذا باید دستگاه‌ها ابلاغ ملی را با تصمیمات سایر دستگاه‌ها هماهنگ کنند تا یک تقسیم کار رخ دهد. یک دستگاه نمی‌تواند همه کارها را انجام دهد و می‌بایست تقسیم کار فرهنگی با دستگاه‌ها انجام شود.

دژکام یادآور شد: در این جلسه این پیشنهاد مطرح شد که شورای فرهنگ عمومی در مسئله حجاب موضع خود را بگوید؛ بحث موضع نیست. نوع مواجهه با این مسئله را باید سازماندهی و تنظیم کنیم تا حساسیت‌های مذهبی پاسخ داده شود؛ البته این کار باید متناسب با وضعیت نظام و دیدگاه های رهبر معظم انقلاب پیش برود. گروهی با اندیشه قوی بایستی پشت این موضوع بیاید و رویکردهای منطقی را تبدیل به چند اقدام کند.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه در استان فارس به یک ارایه دیدگاه در سطح استان نیاز داریم، پیشنهاد داد: صحبت‌های پیش از دستور در این جلسه باید اطلاع رسانی عمومی‌ شود. در واقع برای رسانه‌ای شدن صحبت‌ها، نظرات و پیشنهادات مطرح شده از سوی اعضای شورای فرهنگ عمومی تدابیر لازم اندیشیده شود.

محمدهادی ایمانیه روز شنبه در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان فارس اظهار کرد:ستادی که تحت عنوان بزرگداشت اعیادی که تا میلاد حضرت ولی عصر (عج) پیش رو داریم تشکیل شده است باید به صورت جدی برنامه‌ریزی برای هرچه بهتر برگزار شدن رویدادها در این مدت را در دستور کار خود قرار دهد.

استاندار فارس با اشاره به دهه مبارکه فجر گفت: پیشنهاد من اینست که به جای اینکه برنامه‌ها را به سازمان‌ها پیشنهاد بدهیم از سازمان‌ها بپرسیم که برای برگزاری این رویداد بزرگ چه باید کنیم.

ایمانیه با بیان اینکه در استان فارس برای عفو محکومین می‌تونیم کار ویژه‌ای انجام دهیم و زندانیان به ویژه بانوان زندانی برای حل مشکلات مالی‌شان یاری برسانیم، گفت: از شورای ادارای و همه سازمان‌ها خواستارم که معوقات پرسنلی کارکنان پرداخت شود. در واقع این پرداخت‌ها با عزم جدی‌تری انجام شود.

وی اضافه کرد: برای حل مشکلات مزمن شده سازمان‌ها تلاش شود تا در دهه مبارکه فجر شاهد اتفاقات خوبی در این زمینه باشیم.

استاندار فارس بر ضرورت برپایی میز خدمت در سازمان‌های مختلف استان تاکید کرد و گفت: همه سازمان‌ها موظف هستند اقدام به برگزاری میز خدمت کنند. استانداری فارس هم در نظر دارد میز خدمت را در دهه مبارکه فجر برگزار کند.

ایمانیه ادامه داد: یکی از اقداماتی که خیلی خوب جواب داده است تشکیل گروه‌های سرودی است که در سطح شهر به اجرای برنامه می‌پردازند؛ این گروه‌ها جذابیت بسیاری برای مردم دارند. لذا شهرداری شیراز و دستگاه‌های فرهنگی در این زمینه کمک کنند و برای افزایش تعداد این گروه‌های سرود تلاش شود.

وی با بیان اینکه فارس در زمینه میزان فعالیت‌های انجام شده در زمینه حجاب و عفاف و عملکرد سازمان‌ها در این بخش رتبه اول را در اختیار دارد، گفت: شورای عفاف و حجاب تا هفته آینده برگزار می‌شود و قطعا از نظرات و پیشنهادات صاحب‌نظران و متخصصان در این زمینه بهره گرفته می‌شود.

استاندار فارس با اعتقاد به اینکه کار فرهنگی باید به دست دانش‌آموزان، دانشجویان، نوجوانان و جوانان سپرده شود، گفت: مسئولان در دانشگاه‌ها هر چه می‌توانند کارهای فرهنگی را به دانشجویان محول کنند. این رویکرد باعث می شود کارهای فرهنگی با خلاقیت بیشتر و پربازده انجام شود؛ البته تشکل‌ها نباید محتاج مقدار اندکی پول یا کمک باشند.

وی افزود: آموزش و پرورش هم بایستی کار فرهنگی را به دست دانش‌آموزان بسپارد و از هفته آینده روزهای شنبه بعدازظهرها ۲ ساعت بنده به جلسات مرتبط با مسائل فرهنگی، پرورشی، تربیتی و اخلاقی اختصاص خواهد داشت.

در پایان این نشست احکام اعضای جدید این شورا به آنان داده شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − دو =