تربیت مربی طرح نوین « بُشری »/ استانداردهای بین المللی اسلامی قرائت قرآن

مدیرگره قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس از برپایی طرح نوین آموزش قرآن کریم خبرداد و گفت: این دوره آموزشی تربیت مربی طرح نوین « بُشری » تا 27 آبان ماه در شیراز ادامه دارد.

0 44

احمد رضا نداف مدیرگره قرآن و عترت فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در باره آشنایی با طرح نوین آموزش قرآن کریم(بُشری)که به میزبانی تالار بزرگ حافظ و ساختمان شماره 2 فرهنگ و ارشد در کوی زهرا (س) در حال برپائی می باشد، ایگونه اعلام داشت: وَنَزَّلْنَا عَلَیْکَ الْکِتَابَ تِبْیَانًا لِکُلِّ شَیْءٍ وَهُدًى وَرَحْمَهً وَبُشْرَى لِلْمُسْلِمِینَ/ رهبر انقلاب (دام‌ظله) تأکید دارند، در جامعه اسلامی باید هدایت و معیارهای قرآنی مورد تبعیت قرار گیرند. حتی در این مورد می‌فرماید: «هدف این است که ملت ما به معنای حقیقی کلمه ، قرآنی شوند ، مگر می‌شود ملتی خود را مسلمان بداند؛ اما قرآنی نباشد؟».بسیاری از سخت گیری هایی که امروزه در باب تعلیم قرآن کریم به چشم می خورد ، در شیوه پیامبر(ص) و معصومین(ع) وجود نداشته ، بلکه طی قرون بعد به شکل های گوناگون گریبانگیر قرآن آموزان گردیده است. با نگاهی به شیوه های آموزشی متداول در جامعه و همچنین بررسی نتایج این آموزش ها در می یابیم هرچند که با اخلاص و کوشش فراوان درصدد برآمده ایم تا قرآن را ترویج کنیم اما متاسفانه با روش های ناصحیح بر مهجوریت قرآن کریم بیشتر افزوده ایم.

برای اینکه بتوان میل و رغبت به آموزش قرآن را در جامعه بیشتر نمود نیازمند روشهایی هستیم که بتواند توجه همه ی اقشار جامعه از بیسوادو باسواد و از کودک و پیر و جوان وهمه ی افراد از هر سطح فرهنگی و تربیتی را به خود جلب کند. هیچ کس نباید تحت هیچ شرایطی ارتباط خود را با آن قطع نماید.

طرح بشری با قرار دادن چند اصل در برنامه ی آموزشی خود سعی کرده تا به این هدف نزدیک شود و طی ۲۰ سال گذشته با نتایجی که از این روش گرفته شده ثابت کرده که به لطف پروردگار تا حد زیادی در رسیدن به این هدف موفق بوده است.

بهره گیری از روش آموزش قرآن در مکتب پیامبر اکرم (ص) که روش آموزش سمعی است، به این معنا که ماهیت و ساختار اصلی آموزش قرآن (شنیدن و تکرار پس از شنیدن )است.قرآن کلام خداست و باید در (قلب)قرآن آموز جای گیرد و راه ورود به قلب و دروازه آن نیز به دلایل فراوان قرآنی _ روایی و علمی ،گوش است.

کاملاً عمومی و فراگیر بودن ، به طوری که در همه ی زمان‌ها و مکان‌ها ، برای گروه‌های سنّی مختلف و برای باسواد و بی‌سواد یکسان بوده و به کتاب درسی و جزوه آموزشی بیرون از قرآن مشروط نیست و دارای مقبولیت علمی، مرحله بندی و مقاطع مشخص آموزشی با ره آوردهای تعریف شده می‌باشد. ترغیب قرآن به جای تحمیل آموزشی آن،بهره گیری از روش شنیداری و گفتاری،آسان سازی آموزش تلاوت با صدا و لحن خوش، و توجه ویژه به تجوید عملی یعنی فن و هنر تلاوت قرآن کریم بر اساس تلفظ صحیح حروف و اصوات با لهجه فصیح عربی .

هدف اصلی این طرح که در استن فارس با حضور ابراهیم کرمانی نژاد مدیرکل دفتر برنامه ریزی، آموزش و توسعه مشارکت های امور قرآن و عترت در حال برگزاری است، سر و سامان بخشیدن به امر قرائت قرآن بر اساس استانداردهای بین المللی اسلامی و هدایت و قرار دادن آن در مسیر صحیح و پذیرفته شده توسط علمای این علم در جهان از صدر اسلام تا کنون  است ، تا امر مهم قرائت قرآن از صورت یک فعالیت حاشیه ای که در گوشه مساجد و منازل تدریس می شود و گاهی هیچ پایه و اساس آکادمیک ندارد و دست اندرکاران آن ، مورد هیچگونه ارزشیابی علمی قرار نمی گیرند ، خارج شده و به استانداردهای جهانی آن نزدیک گردد و اهمیت و موقعیت ویژه خود را آن طور که شایسته یک نظام اسلامی است، بیابد.

از جمله گزیده اهداف طرح می توان به موارد زیر اشاره نمود:

* آموزش قرآن به سبک رسول اکرم صلی الله علیه و آله وسلم

* آکادمیک کردن آموزش قرآن

* استاندارد کردن محتوا و مطالب آموزشی

* جلوگیری از اتلاف زمان  آموزشی

* آموزش قابل درک برای همه‌ی اقشار جامعه

* پرورش افراد با سطح علمی و  آموزشی بالا جهت فعالیت در امور قرآنی

* ساده سازی آموزش قرائت قرآن کریم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده + هشت =