بررسی نقشه مهندسی فرهنگی در کارگروه فرهنگی اجتماعی و خانواده استانداری فارس

استاندار فارس با اعتقاد به اینکه هدف ما از اجرای برش استانی سند مهندسی فرهنگی این است که مدیریت استان فرهنگ محور باشد،از اختصاص ۱۰ میلیارد تومان بودجه برای کمک به اجرایی شدن نقشه مهندسی فرهنگی خبر داد.

0 58

کارگروه فرهنگی اجتماعی و خانواده  استانداری فارس، به ریاست محمدهادی ایمانیه، استاندار فارس در زمینه بررسی راهکارهای اجرایی شدن نقشه مهندسی فرهنگی استان فارس، در استانداری فارس برگزار شد.

محمدهادی ایمانیه در این نشست گفت: متاسفانه در کشور با این مسئله مواجه هستیم که سندی تدوین می‌شود اما اجرا نمی‌شود اما امیدواریم بتوانیم با تدابیر اتخاذ شده و هدایت امام جمعه شیراز برش استانی سند مهندسی فرهنگی کشور اجرایی شود.

استاندار فارس به مصوبات این جلسه اشاره کرد و افزود: هر سازمان از ۳۶ سازمانی که برنامه‌های خود را برای اجرای نقشه مهندسی فرهنگی ارایه دادند بایستی آن برشی را که مربوط به همان سازمان است با بودجه‌های خود اجرا کند. ما هم به عنوان کمک بودجه‌ای را به تحقق این امر اختصاص دهیم.

ایمانیه با بیان اینکه ۱۰ میلیارد تومان بودجه توسط استان برای کمک به اجرایی شدن نقشه مهندسی فرهنگی در نظر گرفته شده است، ادامه داد: امیدواریم مبلغی نیزم از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی برای پیشبرد اهدافمان در این عرصه اختصاص یابد.

استاندار فارس با تاکید براینکه هدف ما از اجرای این سند این است که مدیریت استان فرهنگ محور باشد به پنج هدف اصلی این سند اشاره کرد و یادآور شد: حاکم شدن سبک زندگی اسلامی ایرانی در نهاد خانواده، ضعیف کردن قوم گرایی و رسیدن به وحدت ملی، جهادی شدن مدیریت و ساختارهای اداری، ساماندهی بی‌عدالتی اقتصادی و اجتماعی و انسجام جبهه فراگیر انقلاب اسلامی در حوزه فرهنگ، هنر و رسانه از مهمترین اهداف برای اجرایی شدن این سند در استان فارس است.

حمیدرضا قانعی نیز با اشاره به فرآیند تدوین برش استانی سند مهندسی فرهنگی در فارس و اقدامات انجام شده برای اجرایی شدن این سند و انتظارات رهبر معظم انقلاب از اجرای این سند اظهار کرد: در حال حاضر توانسته‌ایم با تلاشی که در یک یا دو سال گذشته در استان انجام شده شاهد بازدهی و خروجی خوبی از تدوین سند و پایش اولیه در استان فارس باشیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس ادامه داد: با پایش اولیه‌ای که صورت گرفته مشخص شده که در چه جاهایی مشکل وجود دارد و در چه جاهایی کم‌کاری شده و در چه بخش‌هایی نیاز به سرمایه‌گذاری بیشتری است و در نهایت چقدر زمان باید به حل هر مسئله که در این سند مطرح شده اختصاص یابد.

قانعی بیان کرد: تمام تلاش خودمان را به کار گرفتیم که با بهره‌گیری از اساتید مجرب دانشگاه یک اقدام علمی در دبیرخانه صورت بگیرد و امروز می‌توانیم این ادعا را کنیم که رصد و پایش فرهنگی استان در دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی شکل گرفته و با اقدامات اصلاحی که در نقشه مهندسی فرهنگی خواهیم داشت قطعا در سال ۱۴۰۲ با قدرت بیشتری در مسیر پیشبرد اهداف مان در این عرصه و تحقق خواسته رهبر معظم انقلاب از اجرای این سند گام برداریم.

وی به سهم دستگاه‌های مختلف در اجرایی شدن سند نقشه مهندسی فرهنگی اشاره کرد و گفت: ۳۶ دستگاه برای اجرای این سند تعریف شده بود که همه این دستگاه‌ها برنامه‌های خود را طبق سند به دبیرخانه ارسال کردند.

قانعی اضافه کرد: برنامه دستگاه‌ها طی ۶ ماه گذشته به دبیرخانه ارسال و در حال حاضر نتایج پایش برنامه‌ها آماده شده است که بر اساس این نتایج می‌توانیم بگوییم که هر دستگاه چه سهمی را در اجرایی سازی نقشه مهندسی فرهنگی به عهده دارد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس بیان داشت: ما سهم دستگاه‌ها را در اجرایی کردن سند و نقش آنها را در برطرف کردن مشکلات بر اساس اقتضائات امروز جامعه و نکاتی که در سند لحاظ شده مشخص می‌کنیم.

وی تأکید کرد: در واقع با در نظر گرفتن پیمایش اولیه‌ای که نقطه صفر و آغاز سند را تعریف می‌کند، سهم هر دستگاه را در برطرف کردن مسائل شناسایی شده، مشخص خواهیم کرد.

قانعی یکی از مطالبات اصلی مردم را در تحقق عدالت اجتماعی و اصلاح ساختارهای ناکارآمد اداری دانست و گفت: همه دستگاه‌ها، کارشناسان ویژه اجرایی شدن سند را نیز معرفی کردند و ما با بهره‌گیری از تجارب این کارشناسان توانسته‌ایم وظیفه و سهم هر دستگاه را در برخی موضوعات کمتر و یا بیشتر در نظر بگیریم.

وی بر ضرورت تخصیص اعتبار برای اجرایی شدن سند تأکید کرد و گفت: مجموع برآورد هزینه دستگاه‌ها ۶۰ میلیارد تومان است که سهم هر دستگاه در برآورد اولیه مشخص شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس خواستار حمایت مالی از اجرایی شدن این سند شد و گفت: ما از کارگروه اجتماعی فرهنگی یک مصوبه می‌خواهیم که این مصوبه مبلغ اختصاصی استان به سند است. البته این مبلغ بایستی فارغ از بودجه‌های جاری که دستگاه‌ها در حوزه فرهنگی هزینه می‌کنند به سند اختصاص یابد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس اظهار داشت: اگر امسال ریل‌گذاری مناسب انجام نشود اجرایی شدن این نقشه در سال‌های آینده نیز با مشکلات بسیاری مواجه خواهد شد. لذا ضروری است که بودجه‌ای برای هر چه بهتر اجرایی شدن این سند تخصیص یابد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 + 8 =