«هفته مهر سینمای ایران» در استان فارس چگونه برگزار شد؟

0 126

به گزارش روابط عمومی انجمن سینمای جوانان استان فارس،  حمیدرضا قانعی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در مراسم اختتامیه طرح «مهر سینمای ایران» در فارس گفت: این رویداد از روز سه‌شنبه ۱۹ مهر ماه در استان ما آغاز و تا ۲۴ مهر ادامه داشت.

وی افزود: نمایشگاه عکس، پاتوق عکس شیراز با هدف نقد و تحلیل آثار عکاس‌های فعال استان فارس، برنامه‌های روز نخست ما بود. در روز دومِ این جشنواره، تور عکاسی از تخت جمشید با همکاری اداره کل میراث فرهنگی انجام شد. همچنین کارگاه انتقال تجربه با حضور کارگردان نامی کشور سرکار خانم نرگس آبیار برای علاقه‌مندان به فیلمسازی برگزار که با استقبال خوبی روبرو شد. غبارروبی قبور مطهر شهدا در گلزار شهدای شیراز با حضور جمعی از اهالی هنر و فیلمسازان و کارگاه مستند تجربی با حضور استاد محمدرضا حق نگهدار از جمله برنامه‌های روز سوم و چهارم بودند.

قانعی با اشاره به ویژه‌ برنامه‌های روز اختتامیه ذکر کرد: در روز آخر، اکران فیلم‌های برگزیده فیلمسازان استان فارس همچون «رام‌خانه»، «آپاراتچی» و «اجاق» به نمایش در آمد.  تجلیل از فیلمسازان برتر و فعال و عکاس‌هایی که در دورانِ زیستِ کرونا، تصاویر ارزشمندی را ثبت کرده‌اند. همچنین تجلیل از چند هنرمند شهید و ایثاگر و پیشکسوتان عرصه هنر استان فارس از جمله برنامه‌هایی است که برای مراسم اختتامیه تدارک دیده‌ شد.

وی اضافه کرد: همان‌طور که می‌دانید امین تاریخ اصالتی شیرازی داشت و متاسفانه مدتی پیش ایشان را از دست دادیم. به همین دلیل، در روز اختتامیه، از این هنرمند فقید به صورت ویژه یاد شد و بزودی مراسم عمومی تری نیز برای بزرگداشت ایشان در دستور کار خواهیم داشت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان فارس در پایان تاکید کرد: باتوجه به اینکه در چند ماه گذشته، انجمن سینمای جوانان استان فارس فعالیت بسیاری در زمینه پخش فیلم کوتاه و مستند داشت؛ برگزاری رویدادی همچون «مهر سینما» موجب شد تا نقطه آغازی برای حضور جدی‌تر استان فارس در عرصه سینمایی باشد. فیلمسازان در استان فارس و به خصوص در شهرستان شیراز، از این رویداد استقبال کردند و موجب شد تا اهالی هنر گرد هم آیند و درباره آینده‌ پیش‌روی سینمای استان برنامه‌ریزی کنند. امیدوارم با استمرار این رویداد، شاهد رونق و تعالی‌بخشی سینمای استان‌‌ها باشیم.

 

همچنین سید رسول موسوی نژادیان معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد استان فارس با اشاره به برنامه‌های «مهر سینمای ایران» تاکید کرد: به مدت دو هفته بلیت سینماها نیم‌بها خواهد بود.

وی درباره نحوه برگزاری رویداد «مهر سینمای ایران» در این استان توضیح داد: رویداد «مهر سینمای ایران» از روز 19 مهر در استان فارس آغاز و به مدت پنج روز ادامه پیدا کرد. پاتوق فیلم و عکس، دیدار و تجلیل از اهالی سینما، تور عکاسی، کارگاه های مختلف سینمایی و غبارروبی قبور شهدای هنرمند از جلمه برنامه های «هفته مهر سینمای ایران» در شیراز برگزار گردید.

وی با اشاره با اهداف برنامه «مهر سینمای ایران» ذکر کرد: برای برگزاری این رویداد چند هدف داشتیم. اول این که به بهانه «مهر سینمای ایران» بزرگداشتی برای فعالان و پیشکسوتان حوزه سینما در استان برگزار کنیم. دوم این که، بستری را طراحی کردیم تا از آخرین وضعیت تولید فیلم کوتاه  آگاه شویم. همچنین محیطی را فراهم کنیم تا تمامی فعالان هنر حضور پیدا کنند و پیشنهاد و نظراتشان را مستقیم با ما در میان گذارند.

موسوی نژادیان در ادامه بیان کرد: در مراسم اختتامیه «مهر سینمای ایران» از 15 نفر برگزیدگان تجلیل شد که برگزیدگان از بخش‌های مختلفِ پیشکسوتان، کارگردانان، نویسندگان، تهیه‌کنندگان، بازیگران و… بودند.

لازم به ذکر است برنامه «مهر سینمای ایران» به مناسبت روز ملی سینما و با هدف تحقق استمرار شادابی و پویایی در محیط روانی سینمای کشور و توجه خاص به مقوله عدالت فرهنگی و هنری در دولت سیزدهم در راستای تکریم سینماگران پیشکسوت، فعالان سینمای ایران در رشته‌های مختلف و هنرمندان ایثارگر طراحی و پیش‌بینی شده است.

همچنین ابراهیم شیشه گر مدیر انجمن سینمای جوان استان فارس در این مراسم گفت: با توجه به این که روز ملی سینما (21 شهریور) همزمان با پیاده‌روی اربعین بود؛ به دستور سازمان سینمایی برگزاری رویداد «مهر سینمای ایران» به مهر ماه منتقل شد. این رویداد در استان کرمانشاه از 19 مهر آغاز شده و تا تا ۲۴ مهر هم ادامه داشت.

وی ابراز امیدواری کرد با افزایش برنامه های عمومی و تخصصی انجمن سینمای جوانان فارس رونق و امید به فیلسمازی استان بازگردد.

بر پایه این خبر، از برگزیدگان رشته های مختلف از جمله: کارگردانی، بازیگری، فیلم نامه نویسی، تدوین، جلوه های ویژه بصری، فیلم برداری، انیمیشن، سینمادار، آموزشگاه سینمایی، تهیه کننده فیلم و … در این برنامه در استان ها قدردانی به عمل می آید.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 3 =