رقابت قرآنیان مساجد کشور در شیراز آغاز شد

مرحله کشوری پانزدهمین دوره مسابقات سراسری قرآن «مُدهامتان» با حضور ۱۵۰ نفر از برگزیدگان مرحله استانی در شیراز آغاز شد.

0 39

مرحله کشوری پانزدهمین دوره مسابقات سراسری قرآن «مُدهامتان» به میزبانی شیراز از ۱۳ مهرماه در شیراز آغاز شد. محل برگزاری این مسابقات هم در بخش بانوان هم آقایان حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) انتخاب شده است که طی روزهای ۱۳ و ۱۴ مهرماه حضور ۱۵۰ نفر از برگزیدگان مرحله استانی به رقابت می‌پردازند. متسابقان صبح امروز بعد از بازدید از موزه دفاع مقدس فارس و تجدید میثاق با شهدا، به محل برگزاری مسابقات یعنی حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) رفتند و این مسابقات از ساعت ۱۰ صبح آغاز شد.

مسابقات رشته قرائت تحقیق و ترتیل آقایان در دارالقرآن حرم مطهر و رشته‌های اذان و حفظ کل در حرم مطهر سیدمیرمحمد(ع) در بازه زمانی ۱۰ تا ۱۱:۳۰ برگزار و مسابقات بخش بانوان هم در همان بازه زمانی در رواق دارالذکر حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) برگزار شده و می‌شود. این مسابقات در روز نخست تا هنگام نماز مغرب و عشاء ادامه خواهد داشت و در روز پنج‌شنبه، ۱۴ در همان رشته‌ها و مکان‌ها مسابقات تا هنگام اذان ظهر ادامه دارد. البته برای متسابقانی که مسابقه داده‌اند برنامه بازدید از حافظیه و سعدیه در ساعت ۹ صبح روز پنج‌شنبه تدارک دیده شده است.

مراسم اختتامیه این دوره از مسابقات و معرفی برگزیدگان این مرحله از مسابقات در ساعت ۱۵:۳۰ با حضور مسئولان کشوری و استانی و همچنین پیشکسوتان قرآنی در حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) برگزار خواهد شد.

قرآن در تمام مراحل تلاوت و تدبر در جامعه گسترش یابد

در بخشی از پیام آیت‌الله‌العظمی ناصر مکارم شیرازی به پانزدهمین دوره مسابقات قرآن «مدهامتان» بر ضرورت گسترش قرآن کریم در همه مراحل آن از تلاوت، تفسیر، تدبر و عمل به مضامین آسمانی آن در جامعه اسلامی تأکید شده است.

آیت‌الله‌العظمی ناصر مکارم شیرازی، مرجع تقلید شیعیانآیت‌الله‌العظمی ناصر مکارم شیرازی، مرجع تقلید شیعیان به پانزدهمین دوره مسابقات سراسری قرآن «مدهامتان» ویژه اعضای کانون‌های مساجد کشور پیامی صادر کردند که این پیام در مراسم افتتاحیه این مسابقات شامگاه سه‌شنبه، ۱۲ مهرماه توسط حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا حدائق، مدیرعامل بنیاد مهدی موعود(عج) فارس قرائت شد.

در این پیام آمده است:

بسم الله الرحمن الرحیم

«إِنَّ هَذَا الْقُرْآنَ یَهْدِی لِلَّتِی هِیَ أَقْوَمُ وَیُبَشِّرُ الْمُؤْمِنِینَ الَّذِینَ یَعْمَلُونَ الصَّالِحَاتِ أَنَّ لَهُمْ أَجْرًا کَبِیرًا» (سوره اسراء آیه ۹)

خداوند متعال را شاکریم که توفیق برگزاری مسابقات قرآنی را در جوار بارگاه ملکوتی احمدبن موسی (ع) به خادمین قرآن کریم عطا نموده و به شرکت‌کنندگان در این مسابقه خصوصاً جوانان و نوجوانان عزیز به سبب این توفیق الهی تبریک می‌گوییم و امیدواریم قرآن کریم در همه مراحل آن از تلاوت و تفسیر و تدبر و عمل به مضامین آسمانی آن در جامعه اسلامی بیش از پیش گسترش یابد.

اکنون که امواج شبهات و فتنه‌ها سرتاسر جهان را فرا گرفته و بیش از پیش، ایمان و اعتقادات جوانان و نوجوانان را نشانه رفته است انس با این معجزه جاودانه پیامبر اکرم (ص) و بازگشت به تعالیم قرآن و عمل به آیات نورانی آن در سایه ارشادات اهل‌بیت(ع)، تنها راه موفقیت و سعادت است و دوری از آن نتیجه‌ای جز گمراهی در پی نخواهد داشت.

برپایی مراسمات قرآنی همانند این مسابقات باعث تشویق و ایجاد انگیزه بیشتر در میان اهل قرآن می‌گردد و مقدمه‌ای برای انس بیشتر شما عزیزان با این کتاب آسمانی خواهد شد.

بار دیگر به سهم خویش از مسئولان این مراسم مبارک و همه خادمان قرآن کریم تشکر نموده و آرزوی توفیق و سلامتی برای همه آنها را از خداوند متعال خواستارم.

رقابت ۱۵۰ نفر در مرحله کشوری مسابقات «مدهامتان»

دبیر اجرایی مسابقات قرآن «مدهامتان» از رقابت ۱۵۰ نفر از برگزیدگان مرحله استانی پانزدهمین دوره این مسابقات در مرحله کشوری در شیراز خبر داد.

مجید میرزایی‌نسب، دبیر اجرایی مسابقات «مدهامتان»

مجید میرزایی‌نسب، دبیر اجرایی این دوره از مسابقات با بیان اینکه ۱۵۰۰۰ نفر از اعضای کانون‌های مساجد کشور در مرحله استانی شرکت کردند، اظهار کرد: حدود ۱۵۰ نفر از سراسر کشور در بخش آقایان و بانوان در رده سنی بالای ۱۶ سال در این مرحله به رقابت می‌پردازند.

وی با یادآوری اینکه ۱۶ نفر از اساتید بین‌المللی و سطح یک کشور داوری مسابقات را بر عهده دارند، افزود: در این مسابقات بانوان در رشته‌های قرائت تحقیق و حفظ کل و آقایان در قرائت ترتیل، قرائت تحقیق، اذان و حفظ کل از فردا به رقابت خواهند پرداخت.

میرزایی‌نسب در ادامه سخنان خود گفت: برای برگزاری  مسابقات مدهامتان دغدغه استان میزبانی که بتواند این مرحله از مسابقات را برگزار کند تا بتوانیم فضای خوبی برای حضور شرکت کنندگان مهیا کنیم، داشتیم که از انتخاب استان فارس بسیار خرسندیم.

دبیر اجرایی مسابقات قرآن «مدهامتان» با ابراز امیدواری از اینکه بتوان در سال‌های آتی نیز این حضور قرآنیان را در استان فارس تکرار کنیم، از همکاری مسئولان فارس نیز قدردانی کرد.

تخصیص سهمیه مسابقات سراسری قرآن به برگزیدگان «مدهامتان»

رئیس ستاد عالی مسابقات قرآن از تخصیص سهمیه مستقیم به رتبه‌های نخست رشته قرائت و حفظ کل پانزدهمین دوره مسابقات قرآن «مدهامتان» در چهل و ششمین دوره مسابقات سراسری قرآن خبر داد.

حمید مجیدی‌مهر، رئیس ستاد عالی مسابقات قرآنحمید مجیدی‌مهر، رئیس ستاد عالی مسابقات قرآن و رئیس مرکز قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه، گفت: رتبه‌های اول رشته قرائت و حفظ کل قرآن در بخش بانوان و آقایان در این دوره از مسابقات مدهامتان، سهمیه مستقیمی در چهل و ششمین دوره مسابقات سراسری قرآن جمهوری اسلامی خواهند داشت.

وی با بیان اینکه برگزاری مسابقات قرآن کار سخت و دشواری است، افزود: این مسئله را تنها کسی می‌داند که در آن جایگاه برگزارکننده مسابقات قرآن قرار بگیرد. البته من هم افتخار این را دارم که روزی شرکت‌کننده مسابقات قرآن مدهامتان بودم.

مجیدی‌مهر با یادآوری خاطراتش از زمانی که متسابق بوده است، به برخی از ویژگی‌های تنی چند از قهرمانان قرآنی کشورمان که هم در عرصه تلاوت قرآن در کشور و عرصه بین‌الملل خوش درخشیده‌اند و هم در جایگاه اخلاق قرآنی اشاره کرد و گفت: قهرمانان قرآنی اخلاق‌مدار هستند و این مسئله را به خصوص در یکی از مسابقات بین‌المللی کشورمان مشاهده کردیم و رفتاری که نماینده ما نشان داد، باعث شد تا به دنیا ثابت شود، جمهوری اسلامی پرچمدار صلح و عدالت در دنیاست.

رئیس ستاد عالی مسابقات قرآن با بیان اینکه بحمد الهی خط ایثار و اخلاق‌مداری همچنان در میان قهرمانان قرآنی ما ادامه دارد، از جوانانی که به تازگی در عرصه قرآن ورود کرده‌اند، خواست تا این راه را ادامه دهند.

آتش زدن قرآن تأثیری در کاهش اثر و تعداد علاقه‌مندان آن ندارد

نماینده ولی فقیه در استان فارس با اشاره به آتش زدن قرآن در نقاط مختلف دنیا گفت: آتش زدن قرآن تأثیری در اینکه بخواهند قرآن را از میدان زندگی بشر بیرون ببرند نخواهد داشت و قرآن هر روز بیشتر از دیروز در زندگی عاشقان حقیقت و دوست‌داران ارزش‌های انسانی حضور خواهد داشت.

آیت‌الله لطف‌الله دژکام، نماینده ولی فقیه در استان فارس آیت‌الله لطف‌الله دژکام، نماینده ولی فقیه در استان فارس نیز در مراسم افتتاحیه مرحله کشوری پانزدهمین دوره مسابقات قرآن «مدهامتان» که در مسجد نصیرالملک شیراز برگزار شد، برپایی این مسابقات را عاملی جهت ترویج و توسعه رویدادهای قرآنی و اجتماع اهالی قرآن دانست.

وی به آتش زدن قرآن در نقاط مختلف دنیا اشاره کرد و ضمن محکوم کردن این اقدام گفت: آتش زدن قرآن تأثیری در اینکه بخواهند قرآن را از میدان زندگی بشر بیرون ببرند نخواهد داشت و قرآن هر روز بیشتر از دیروز در زندگی عاشقان حقیقت و دوست‌داران ارزش‌های انسانی حضور خواهد داشت و هر روز مردمی که با فطرتشان با قرآن مواجه می‌شوند، به این قرآن عشق خواهند ورزید.

آیت‌الله دژکام اضافه کرد: ترس دشمنان از این است که قرآن و عشق به آن همه عالم بگیرد و باید همین ترس داشته باشند و بدانند که با آتش زدن قرآن چیزی را تغییر نمی‌دهند و این وعده الهی است که دشمنان هیچگاه نخواهند توانست نور الهی را خاموش کنند و بحمد الهی قرآن با عظمت و صلابت رود جاری و مائده الهی است که پیش پای بشر گذاشته شده است و هر روز به تعداد طرفدارانش و علاقه‌مندانش اضافه می‌شود و ما به یاری به ظهور شریک‌القرآن یعنی حضرت صاحب‌الزمان(عج) نزدیک خواهیم شد.

وی با یادآوری آیات سوره اسراء تصریح کرد: بهره‌ای که از مسابقات قرآن می‌خواهیم ببریم با توجه به این آیه تکمیل می‌شود و آن این است که خداوند فرمود همانا این قرآن به بهترین طریقه زندگی هدایت می‌کند.

آیت‌الله دژکام ادامه داد: چند سال است که رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) بر موضوع سبک زندگی اسلامی تاکید ویژه دارند و باید تلاش کنیم سبک زندگی اسلامی در جامعه رواج یابد که خوشبختانه این مهم مورد توجه فکری محافل مذهبی، معنوی و فرهنگی و تربیتی ما  قرار گرفته است.

امام جمعه شیراز اضافه کرد: کتابی که سبک زندگی اسلامی را به ما یاد می‌دهد، قرآن کریم است. طریقه و سبکی از زندگی که استوارترین سبک زندگی است. استوار و محکم است و کسی که پیرو این سبک زندگی است به این سادگی لطمه نمی‌خورد.

ارزش‌های قرآنی بیان شوند

وی اظهار کرد: در تجربه‌های زندگی جوانان شاهدیم مسیری را می‌روند و بعد مدتی خسته می‌شوند و احساس می‌کنند، ضرر کرده‌اند، گاهی خسرهالدنیا و الاخره می‌شود یعنی هم دنیا را ضرر کرده است هم آخرت. گاهی در فضای اجتماعی که درست شده است، نسبت به برخی از ارزش‌ها مقداری سکوت می‌کنیم در حالی که جای سکوت ندارد و باید ارزش‌های اسلامی و قرآنی بیان شوند.

آیت‌الله دژکام بیان کرد: گاهی یک جوان یا نوجوان اشتباه کرده و پرده حیا را می‌درد اما به نظرش می‌رسد که چه کاری کرده است و حتی اسم زیبایی هم برایش می‌گذارد و به آن می‌گوید آزادی در حالی که بی قیدی است نه آزادی. آزادی مفهوم شریفی است. آزادی با ارزش‌های انسانی ارتباط دارد در صورتی که برخی کارها بی‌قیدی است.

نام بی‌حیایی، آزادی نیست

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه برخی کارها بی‌حیایی است و نام بی‌حیایی، آزادی نیست و نمی‌توانیم خود را فریب دهیم، افزود: این‌ها فریب است ممکن است چهار روز هم برای خودش مشتری پیدا کند اما بالاخره حق در جای خودش، خود را نشان خواهد داد و در تاریخ بشر همیشه دیده‌ایم، حق استوار و محکم می‌ایستد اما باطل نمی‌شود.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به برگزاری مسابقات مدهامتان اظهار کرد: قرآن روش زندگی بهتر و برتر را معرفی می‌کند. انس گرفتن با قرآن و حفظ کردن آن و زیبا خواندن قرآن و همه این صناعاتی که در الفاظ و تجوید و صوت و لحن به کار می‌بریم و بسیار هم ارزشمند است، برای آن است که پی ببریم سبک زندگی زیباترین کدام است.

آیت‌الله دژکام با تأکید بر اینکه زیباترین بیان برای اینکه زیباترین سبک زندگی را به ما یاد دهد، همان بیان قرآن است، از مسئولان خواست تا میدان این حرکتی که برای فعالیت‌های قرآنی جوانان باز شده است را گسترش دهند و سپس افزود: از همه دست‌اندرکاران حوزه فرهنگ تقاضا دارم برای گسترش دادن عرصه فعالیت قرآنی تلاش کنند.

مراسم افتتاحیه مرحله کشوری پانزدهمین دوره مسابقات قرآنی «مدهامتان» با حضور جمعی از مسئولان کشوری و استان فارس در زیباترین مسجد این استان برگزار شد

مراسم افتتاحیه مرحله کشوری پانزدهمین دوره مسابقات قرآنی «مدهامتان»، مسجد نصیرالملک شیرازمراسم افتتاحیه مرحله کشوری پانزدهمین دوره مسابقات قرآنی «مدهامتان» با حضور جمعی از مسئولان کشوری و استان فارس و همچنین قرآنیان شامگاه سه‌شنبه، ۱۲ مهرماه در زیباترین مسجد فارس برگزار شد.

مسجد نصیرالملک شیراز به عنوان یک مکان مناسب برای برگزاری افتتاحیه مسابقات کشوری مدهامتان انتخاب شده بود که این گویای نقش مسجد در حوزه توسعه فعالیت‌های قرآنی است چرا که مدهامتان از دل کانون فرهنگی ـ هنری مساجد شکل گرفته و نوجوانان و جوانان را برای مشارکت در عرصه قرآن و انس با معنویت قرآنی گرد هم آورده است.

در ابتدای این مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا حدائق، مدیرعامل بنیاد حضرت مهدی (عج) فارس به قرائت پیام حضرت آیت‌الله العظمی ناصر مکارم شیرازی، مرجع تقلید شیعیان به این دوره از مسابقات پرداخت و پس از آن مجتبی میرزایی‌نسب، دبیر اجرایی مسابقات قرآنی مدهامتان توضیحاتی را درباره آن ارائه کرد.

وی تصریح کرد: از بین ۱۵ هزار نفر از شرکت‌کننده مراحل شهرستانی و استانی مسابقات قرآنی مدهامتان، حدود ۱۵۰ نفر در بخش بانوان و آقایان تا ۳۰ ساله در مرحله کشوری این مسابقات صبح فردا در حرم مطهر شاهچراغ (ع) در رشته‌های مختلفی به رقابت خواهند پرداخت.

حمید مجیدی مهر، رئیس ستاد عالی مسابقات قرآن کریم کشور نیز در این مراسم به تبیین مفهوم قهرمان قرآنی پرداخت و به شرکت‌کنندگان این مسابقات خبر داد که برگزیدگان پانزدهمین دوره مسابقات مدهامتان سهمیه مستقیم در چهل و ششمین دوره مسابقات سراسری قرآن خواهند داشت.

آیت‌الله لطف‌الله دژکام، نماینده ولی فقیه در استان فارس هم در این مراسم به قرآن کریم به عنوان مسیری منطبق بر سبک زندگی اسلامی به عنوان یک سبک استوار اشاره کرد و قرآن و تلاوت قرآن برای دختران و پسران ما و انس با قرآن و تفسیر قرآن را موجب عاقبت بخیری دنیا و آخرت دانست و تصریح کرد: قرآن، سبک زیبای زندگی اسلامی را هویدا کرده و همگان را به خود جذب می‌کند.

«مدهامتان» و فرصت حضور جوانان قرآنی

در ادامه این مراسم به سراغ دو تن از شرکت‌کنندگانی که از استان‌های دیگر به شیراز آمده‌اند و در مراسم افتتاحیه مدهامتان در مسجد نصیرالملک شیراز شرکت کردند، رفتیم تا نظر آنان را درباره این مسابقات جویا شویم. فاطمه بازرگان، نفر اول مسابقات مدهامتان در زنجان در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا گفت: در رشته حفظ کل در مسابقات کشوری مدهامتان به رقابت خواهم پرداخت و در زنجان از طریق تبلیعات استانی خودمان با مدهامتان آشنا شدم و مقام اول کسب کردم.

وی ادامه داد: فرصت حضور در مسابقات کشوری مدهامتان یک برکت برای من است و مهم‌تر از حفظ قرآن، توجه به تفسیر قرآن است و تفسیر قرآن موجب عمل به مفاهیم و تعالیم قرآن می شود و حافظ قرآن باید به دیگران تفسیر قرآن را یاد دهم.

کیانا کتال، شرکت‌کننده در رشته حفظ کل از شهرستان قائم شهر نیز به خبرنگار ایکنا گفت: امسال اولین سال شرکت من در مسابقات مدهامتان است که در شهر زیبای شیراز حضور یافته‌ام.

وی اظهار کرد: پیش از این در مسابقات قرآنی دانش‌آموزی و بسیج شرکت کرده‌ام و با مسابقات مدهامتان از طریق فضای مجازی آشنا شدم و ثبت‌نام کردند و فردا حدود ۱۳ نفر در رشته حفظ کل قرآن کریم به رقابت خواهیم پرداخت.

کتال با دعوت از نسل جوان برای انس با قرآن تاکید کرد: قرآن و قرائت آن به زندگی برکت و رونق می‌دهد و زندگی را نورانی می‌کند لذا جوانان و نوجوانان نباید انس با قرآن را ترک کنند و در کنار حفظ قرآن باید به تفسیر آن هم توجه ویژه داشته باشیم‌.

تجلیل از پیشکسوتان و مروجان قرآن

پایان‌بخش این برنامه قرآنی از خانواده شهدای مدافع امنیت، شهید محسن جعفری و شهید علی‌اکبر رنجبر تجلیل شد و همچنین تجلیل از حجت‌الاسلام علیرضا شاهسونی، مدیر مؤسسه قرآنی بیت‌الاحزان به عنوان پیشکسوت قرآنی که فعالیت‌های مؤسسه‌اش را در سطح بین‌المللی گسترش داده است، تجلیل به عمل آمد.

علاوه بر این‌ها از حجت‌الاسلام علیزاده، امام جماعت مسجد موسی‌بن جعفر(ع) شیراز که ۴۶ سال در عرصه ترویج فعالیت‌های قرآنی فعالیت دارند و حجت‌الاسلام چوگانی، امام جماعت مسجد مهدی‌آباد قصردشت به دلیل اجرای برنامه‌های شاخص قرآنی تجلیل به عمل آمد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − نه =