پایان دهمین دوره سوگواره عکس عاشورایی گراش

دهمین سوگواره عکس عاشورایی گراش، یکی از با سابقه ترین برنامه‌های هنری در جنوب فارس، برگزیدگان این دوره‌ی خود را معرفی کرد.

0 54

آیین پایانی دهمین سوگواره عکس عاشورایی گراش دوشنبه‌شب، چهارم مهرماه ۱۴۰۱، در سالن سینما فرهنگ گراش، با حضور کارشناس امور هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، اعضای شورای اسلامی شهر، اعضای انجمن فیلم و عکس گراش ، هنر دوستان و حامیان سوگواره، برگزار شد.

مریم محمودی، کارشناس امور هنری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گراش، اولین سخنران این مراسم بود که بعد از خوش‌آمدگویی به حاضرین، سوگواره‌ی عکس عاشورایی را رویدادی مستحکم و قابل تقدیر دانست و گفت با استناد به این عکس‌ها که هر کدام نمادی از آداب و رسوم مردم گراش هستند، ما و آیندگان به درک بهتری از فرهنگ و مردم گراش خواهیم رسید. محمودی ضمن گلایه از بی‌مهری‌ها نسبت به این سوگواره علی‌رغم مضمون مذهبی و هنری آن، از جواد آب‌افکن، رییس انجمن فیلم و عکس گراش؛ مجید افشار، دبیر اجرایی دهمین دوره سوگواره؛ اعضای انجمن فیلم و عکس و حامیان مادی و معنوی سوگواره تشکر کرد.

پیش از بخش تقدیر از حامیان مادی و معنوی سوگواره، گروه دمام‌زنی جوانان قمر بنی هاشم(ع) به اجرای آیین دمام زنی، پرداختند. سپس با اهدای لوح تقدیر، از حامیان جشنواره تقدیر و تشکر به عمل آمد. سخنرانی دکتر ابراهیم مهرابی، استاد فلسفه اسلامی، بخش دیگر برنامه اختتامیه بود.

پیش از بخش اصلی برنامه یعنی اعلام برندگان، احمدرضا خودکامه، مجری برنامه، بیانیه‌ی گروه داوران سوگواره را خواند. یسنا یزدان‌پناه، جواد آب‌افکن و مصطفی رحمانی، هیات داوران این دوره از سوگواره، ضمن توجه دادن به نقش عمیق مردم گراش در سوگواری محرم، بر لزوم افزایش مهارت‌های فنی و تکنیکی عکاسان تاکید کردند. دغدغه‌ی هیات داوران، توجه نهادها و افراد برای تداوم این برنامه بود. از سه داور این سوگواره نیز در ادامه تقدیر شد.

اسامی برگزیدگان هیات داوران و بازدیدکنندگان سوگواره در دو بخش اعلام شد، اول عکاسان شایسته‌ی تقدیر و بخش ویژه‌ی علمدار و جایزه‌ی انتخاب بازدیدکنندگان؛ و سپس بخش آزاد سوگواره. سحر فانی برای مجموعه عکس خانه پورکریمی؛ و هادی افشار در بخش آزاد، لوح سپاس شایسته تقدیر را دریافت کردند. نازنین کشاورز لوح سپاس اثر برگزیده از نگاه بازدیدکنندگان سوگواره را دریافت و در بخش ویژه علمدار، هادی افشار مقام اول را کسب کرد. در بخش آزاد سوگواره نیز علی رایگان به مقام اول رسید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − 5 =