گزارش تصویری و شرح نخستین سوگواره ملی مردمی آیین ها، آوا و نواهای عاشورایی/شب اول

سوگواره ملی آیین ها، آوا و نواهای عاشورایی؛ تلاشی در راستای احیای سنت ها و نغمه هایی ست که سالیان دراز در سرتاسر این مرز و بوم جان های تشنه به محبت حضرت حسین بن علی علیه السلام را سیراب کرده است.

0 100

سعید کریمی دبیر سوگواه یاد شده با اشاره به اینکه نواها و آواهای آیینی و عاشورایی؛ جزئی جداناشدنی از هویت ایرانی و اسلامی است و در فرهنگ عاشورایی و آیینی ایرانیان نقش مهمی را ایفا می‌نماید؛ گفت: موسیقی سوگواری سیدالشهدا روحی فداه در نواحی مختلف ایران هویت مستقل و خاص خود را دارد که با هجوم مدرنیته و قالب های غربی موسیقی به مرور زمان در حال فراموشی است.

وی ادامه داد: از نوای سنج و دمام جنوب، تا کرب زنی شمال و دهل و سرنای لرستان و دوتار خراسان، چاووش خوانی ها و مصیبت خوانی ها و شروه خوانی ها، موسیقی تعزیه و بسیاری از قالب های دیگر ، همه نمونه هایی از این موسیقی هستند.

لذا حفظ و تقویت این میراث به وسیله ی، حفظ اصالت ها، تولیدات و نوآوری ها با نگاهداری از هویت اصیل آن ، آموزش تخصصی و ترویج آیین ها، نواها و آواها عاشورایی از مهم ترین اولویت های فرهنگی در عصر حاضر است، بیان داشت: این سوگواره با همکاری مجموعه های مردمی و مذهبی مانند هیئت لثارات الحسین علیه السلام، کانون فرهنگی رهپویان وصال و تلاش ها و حمایت های بی دریغ ارگان ها و سازمان های دولتی و فرهنگی شهر شیراز مانند اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، حوزه هنری ، سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز، جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی فارس و برخی دیگر از ادارات فرهنگی برگزار خواهد شد.

مردمی بودن این سوگواره به معنای انجام تمامی امور و مسائل به صورت مستقل و بدون کمک دستگاه ها نیست بلکه به این معناست که متولی این رویداد مردم و مجموعه های مردمی هستند و تمامی امور اجرایی توسط نیروهای داوطلب مردمی و به صورت جهادی انجام می‌گردد و قطعا مدیریت و به کارگیری ظرفیت های دولتی و امکانات دستگاه‌ها در جهت بهبود فرآیندهای داوطلبانه و مردمی ضعفی محسوب نمی شود، بلکه خود از نقاط موفقیت آمیز در راستای مردمی سازی دولت است.

در این سوگواره که امسال اولین دوره آن در حال برگزاری ست با شناسایی آیین ها و گروه ها از ۱۲ استان کشور، از آن ها دعوت به عمل آمد که سعی شده است از هر استان خلاصه ای از آیین های سوگواری به همراه نواها و آواهای عاشورایی آن زیست بوم اجرا گردد که مجموعا در دو شب حدود ۱۴ اجرا خواهیم داشت. طبق تقسیم بندی گروه ها هر شب ۷ اجرا روی صحنه خواهند رفت که در برخی اجراها تکنوازی و تک‌خوانی و در بعضی دیگر به صورت گروهی انجام خواهد شد.

فارس، خوزستان، گیلان، لرستان، هرمزگان، گلستان، خراسان جنوبی، بوشهر، اردبیل، کهگیلویه و بویراحمد، سیستان و بلوچستان و آذربایجان استان هایی هستند که در سال نخست به این سوگواره دعوت شده اند و طبق برنامه ریزی انجام شده ضمن پذیرش و اسکان و پذیرایی میهمانان برنامه مختصری درجهت آشنایی با ظرفیت های فرهنگی و هنری شهر شیراز و زیارت بقاع متبرکه امامزادگان علیهم السلام در نظر گرفته شده است.

نکته قابل توجه درباره میهمانان؛ تنوع در سبک و گاها در تخصص آن هاست و برخی از میهمانان از چهره های بین المللی هنر و موسیقی و برخی از پیشه وران ساده روستایی هستند، اما وجود مقدس حضرت سیدالشهدا علیه‌السلام این کثرت را به وحدت تبدیل کرده و هرکسی با هر فرهنگ و گویش و زبانی و هر سطح از مهارت، عاشقانه همچون پروانه بر گرد شمع نورانی وجود امام حسین و فرهنگ عاشورا می‌گردند

سوگواره آیین ها، نواها و آواهای عاشورایی بخشی از برنامه های مستمرِ مکتب احیای هنرهای آیینی و عاشورایی است که اطلاعات بیشتر در مورد آن در صفحه رسمی اینستاگرام مکتب به آدرس

maktab.art

منتشر می گردد

این سوگواره پنج شنبه و جمعه به تاریخ دهم و یازدهم شهریور، ساعت ۲۰ در تالار حافظ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس برگزار می‌گردد و پذیرای عموم مردم، نخبگان و فرهیختگان و عاشقان حضرت حسین (ع) و فرهنگ عاشورا خواهد بود.

گزارش تصویری سوگواره ملی مردمی آیین ها، آوا و نواهای عاشورایی/گزارش تصویری و شرح نخستین سوگواره ملی مردمی آیین ها، آوا و نواهای عاشورایی/عکاس: رضا قادری

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − پانزده =