فراخوان دهمین سوگواره عکس عاشورایی در گراش

فراخوان دهمین سوگواره عکس عاشورایی در گراش، منتشر شد.

64

برای دهمین سال پیاپی، انجمن فیلم و عکس گراش با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گراش، دهمین دوره سوگواره عکس عاشورایی را برگزار می‌کند. این رویداد که به مناسبت ایام ماه های محرم و صفر 1444و با هدف حفظ و ترویج فرهنگ عاشورایی برنامه ریزی شده است، هر ساله با استقبال خوبی از سوی عکاسان و علاقمندان به این حوزه، مواجه می گردد.

سجاد فتحی، سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گراش، در این رابطه گفت: “نیاز به معنویت در جامعه امروز ما بیش از پیش احساس می­شود و تاثیر ترویج آن از طریق بیان هنرمندان، دوچندان است. ترویج هنر عکاسی آیینی به ­صورت نمایشگاه عکس، بی­تردید موجب تبلور معنویت خواهد گشت. به­ ویژه اینکه یک نمایشگاه، با 9 دوره برگزاری؛ به یک بلوغ هنری رسیده باشد که نشان دهنده اهمیت این رشته هنرآیینی در یک شهرستان است و می توان آن را پاسداشت هنر عکاسی آیینی در قالب سوگواره عکس عاشورایی، در راستای اهداف کلی انقلاب اسلامی و به عنوان یک برنامه تراز اول هنری می­توان معرفی کرد.”

مجید افشار، دبیر این دوره، در مورد رویکرد سوگواره عکس عاشورایی گراش گفت: “یکی از اهداف اصلی سوگواره ثبت آیین‌ها و نحوه برگزاری مراسم‌های شهر گراش است. در کنار عکاسان عزیز همشهری، از عکاسان دیگر شهرها نیز دعوت می‌کنیم که از عزاداری در گراش عکاسی داشته باشند. در بخش آزاد، پنج موضوع پیش‌نهادی همچون ،سنت‌ها و آیین های عزاداری، فرهنگ نذر، جلوه‌های محرم در زندگی امروزی و شهری، حاشیه مراسم هیات‌های عزاداری،اماکن مذهبی گراش، به عنوان موضوعات اصلی اعلام شده است اما عکاسان می‌توانند به سراغ موضوعات دیگر هم بروند. در بخش ویژه موضوع «علمدار» را داریم که عکاسان از جنبه‌های مختلف می‌توانند به این موضوع بپردازند. همچنین، موضوع عکاسی سلفی نیز دیگر بخش این سوگواره را شامل می شود.”

گفتنی است مهلت ارسال آثار تا ۱۸ شهریور ماه است و نمایشگاه سوگواره نیز در صورت صدور مجوز از طرف ستاد کرونا، ۳۱ شهریور تا ۴ مهرماه 1401برگزار خواهد شد.

نظرات بسته شده است.