برگزاری نخستین نشست مجمع عمومی انجمن‌های ادبی استان فارس

نخستین نشست مجمع عمومی انجمن‌های ادبی استان فارس با حضور مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، معاونت امور فرهنگی و رسانه فارس و دبیران انجمن ادبی استان فارس در سالن غزل تالار حافظ برگزار شد.

0 196

مجمع عمومی انجمن‌ های ادبی استان فارس با حضور حمید رضا قانعی مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، غلامرضا خوش اقبال معاونت امور فرهنگی و رسانه ای، خسرو قاسمیان عضو هیات علمی بخش فارسی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و دبیران انجمن های ادبی استان فارس پنجشنبه مورخ ۴/١۶ /١۴٠١ در تالار حافظ، سالن غزل برگزار شد.

قانعی مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس بیان داشت ‌؛ امیدواریم بتوانیم از ظرفیت بسیار مغتنمی که در عرصه ادبی استان فارس داریم به خوبی بهره ببریم و با حمایت‌ها، زمینه‌سازی‌ها و بسترسازی‌هایی که در حوزه سخت‌افزاری و نرم‌افزاری فراهم می‌کنیم آغاز کننده فعالیت‌های جدی در انجمن‌های ادبی باشیم.

وی ادامه داد : اگر انجمن‌های ادبی با برنامه و با سازماندهی منسجم شروع به فعالیت در استان فارس کنند قطعا نوید آینده روشنی را در ادبیات، شعر، تاریخ و فرهنگ استان شاهد خواهیم بود.

وی با تأکید بر اینکه مهیا کردن مقدمات برای توسعه فعالیت‌های ادبی در اولویت قرار دارد، گفت: در نظر داریم با کمک فعالان در عرصه ادبی فصل جدید و آینده‌ای امیدوارانه را در عرصه ادبیات، نویسندگی، قلم و تاریخ استان فارس رقم بزنیم. لذا دست یاری جامعه فرهنگی و هنری استان را به سمت فعالان این عرصه دراز می‌کنیم و از آنها می‌خواهیم که در این مسیر ما را همراهی کنند.

غلامرضا خوش اقبال معاون فرهنگی و امور رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس بیان داشت : حوزه ادبیات به عنوان بهترین رویکرد فرهنگ ایران اسلامی قلمداد می شود که بیشترین تاثیرگذاری در حفظ فرهنگ ایران داشته است.
و از گذشته های دور این اُدبا بودند که در کنار مردم، فرهنگ ایران زمین را حفظ کردند نه سیاستمداران و حاکمان، فرهنگ اصیل ما به دست ادیبان و اعضای فعال در انجمن‌های ادبی شکل می‌گیرد.

امید است که انجمن های ادبی جهت آینده ی روشن در حوزه ی فرهنگ و ادبیات کارهایشان را بر بستر علم و دانش پیش برند.

خوش‌اقبال اضافه کرد : با توجه به اینکه در استان بیش از ١٢٠ انجمن ادبی فعال داریم که تعدادی شناسه دار و برخی نیز به صورت محفلی در حال فعالیت هستند گفت؛ سامانه‌ای به نام سامانه ثبت انجمن‌های ادبی وجود دارد که لازم است انجمن‌های ادبی و اعضای این انجمن‌ها در این سامانه ثبت‌نام کنند.
دبیران انجمن‌های ادبی بایستی در این مسیر ما را همراهی کنند و با به ثبت رساندن انجمن ادبی خود راه را برای بهره‌مند شدن از تسهیلات هموار کنند.

همه انجمن ها باید ثبت و شناسه دار شوند و روند قانونی و سامانه ای خود را طی کنند لذا انجمن‌هایی که در حال حاضر به صورت محفل‌های غیرشناسه‌دار فعالیت دارند شناسه دار شوند.

وی با بیان اینکه در اداره‌ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس ساز و کاری تعریف شده و پرسشنامه‌هایی برای نظرسنجی از مسئولان و اعضای انجمن‌های ادبی تهیه شده است گفت : ۱۳ حوزه در بخش ادبیات که برای پویایی انجمن‌های ادبی بسیار مهم است در نظر گرفته شده که سطح مشخص انجمن‌ها را تعریف می‌کند و در نهایت با توجه به نیازسنجی‌های صورت گرفته دوره‌های تخصصی ویژه اعضای انجمن به صورت علمی، مدون و با هدف بارور شدن و به نتیجه رساندن این انجمن‌ها برگزار می‌شود.

گفتنی است در این برنامه نظر سنجی کارگاهی آموزشی انجمن های ادبی استان فارس و همچنین مسیر قانونی و روش چگونگی ثبت انجمن های ادبی در سامانه ی مؤسسات فرهنگی هنری به شیوه الکترونیک انجام شد.
خوش اقبال بیان داشت؛ آموزش، پرورش و پژوهش سه رکن مهم برای پایداری هر انجمن یا تشکلی است.
در بحث پژوهش با رویکرد نیاز سنجی خود انجمن ها دنبال می شود، پژوهش هایی در خصوص انجمن های ادبی از گذشته دور تا به امروز صورت گرفته که انجمن ها در بستر علم و دانش سمت و سو می یابند.
در مقوله آموزش نیز ما در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور اساتید فن در حوزه‌های مختلفی که خودمان پژوهش کرده ایم بستر مهیا شده که این شرایط را در چهار منطقه دسته‌بندی شده برگزار شود و دوره‌های تخصصی را بر اساس فرم نظرسنجی دبیران و اعضای انجمن برگزار خواهیم کرد.

این قاعده حمایت صد در صدی ما را از انجمن‌های ادبی در استان فارس نهایی خواهد کرد. ناگفته نماند که انتخابات مجمع نیز به زودی به صورت الکترونیکی انجام می‌شود.
در مقوله ی پرورش نیز بحث پویایی و پرورش نسل و اعضای جدید که وارد انجمن می شوند خود انجمن های ادبی دنبال می کنند تا آینده انجمن را به عنوان عضو فعال مجموعه بسازند.

لذا ثبت انجمن ها در سامانه ثبت انجمن های ادبی کشور و همچنین مبحث ثبت مؤسسات فرهنگی و هنری تک منظوره و چند منظوره که هر دو رویکرد به سمت و سوی قانونی شدن پیش می رود و ما در این مسیر بهتر می توانیم در کنار انجمن ها باشیم تا هم به ما و خود انجمن ها به عنوان شخصیت حقوقی در جامعه پیشرفت بهتری داشته باشند.
حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس بستر تسهیل گری را فراهم کرده و اگر انجمن ها پویایی داشته باشند می توانند راهبری کنند.

خسرو قاسمیان عضو هیئت علمی بخش فارسی دانشگاه علوم پزشکی شیراز بیان داشت : به لحاظ هویت بخشی انجمن های ادبی ابتدا دبیران انجمن های ادبی در مقام ادیب جامعه، سطح دانش و آگاهی خود را ارتقا دهد و از منظر کارشناسان فن و ادب، جایگاه علمی شایسته داشته باشد زیرا ادیبان، عرفا و فیلسوفان هستند که جامعه را هدایت و راهبری می کنند.
وی افزود؛ اگر دبیران انجمن های ادبی واقعیت و ماهیت ادب را درک کنند و ارتباط ادبیات را بر بستر ادب بشناسند، آن زمان زیبایی شناسی ها و رُک گویی های جامعه را بیان کرده و زبان جامعه ی زمان خود می باشند.
ایشان با تاکید بر تقویت اعضای انجمن و افرادی که وارد این مجموعه می شوند در خصوص دست نوشته هایشان به ویژه شعر، تأمل بیشتری نموده تا اشعار و دلنوشته ها زیبنده تر و علمی باشد.
دبیر انجمن ها دغدغه زود به چاپ رساندن کتاب هایشان را نداشته باشند تا در بهترین زمان آثار بهتر و فاخرتری انتشار دهند.
در ادامه از دبیران انجمن های ادبی درخواست شد تا پیشنهادات و نظر های خود را بیان کنند که در این برنامه دبیران انجمن های ادبی هر کدام به نوبه خود پیشنهادات و درخواست های خود را مطرح نمودند.
اکثریت خواستار حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس از این رویداد ادبی و همچنین حضور بی دریغ اعضای انجمن ها در مجموعه فرهنگی استان و شهرستان ها بودند.
همچنین خواستار مکان مناسب در جهت دیده شدن بهتر برنامه های انجمن شدند.
از دیگر خواسته های دبیران انجمن، حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی از دست نوشته های در سطح پایین دبیران انجمن های ادبی بود تا با نظارت و رسیدگی بیشتر سطح علمی نوشته ها ارتقا یابد و آثار تعالی و ارزشمندی در حوزه ی نشر استان فارس داشته باشیم.
در پایان از دبیران با اهدا هدایا تجلیل شد و گرفتن عکس یادگاری و پذیرایی نهار پایان بخش این مراسم بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو + 2 =