تقویت انجمن‌های ادبی، برپایه پژوهش، آموزش و پرورش

توانمندی بسیار ادبی استان فارس را باید ارج نهاد و با پشتیبانی، زمینه‌سازی و بسترسازی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری باید در راستای پویایی بیشتر آنان، گام برداشت.

0 90

نخستین مجمع عمومی انجمن‌های ادبی فارس با حضور حمیدرضا قانعی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، غلامرضا خوش‌اقبال، معاون امور فرهنگی و رسانه این اداره و دبیران انجمن‌های ادبی استان فارس، در سالن غزل تالار حافظ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس برگزار شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در این نشست بسترسازی و آماده‌سازی در راستای گسترش و بالندگی پویایی ادبی را رویکرد ویژه فرهنگ و ارشاد اسلامی دانست و گفت: با کمک پویش‌گران ادبی باید بتوانیم برگی نو و آینده‌ای امیدوارانه را در زمینه ادبیات، نویسندگی، قلم و تاریخ استان فارس بسازیم.
حمیدرضا قانعی این نشست را در راستای نیازسنجی انجمن‌های ادبی در شهرستان های استان خواند و و پویایی مجامع صنفی که بازوهای توانمند کارکردی فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند را از دغدغه‌های خود برشمرد و افزود: توانمندی بسیار ادبی استان فارس را باید ارج نهاد و با پشتیبانی، زمینه‌سازی و بسترسازی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری باید در راستای پویایی بیشتر آنان، گام برداشت.
وی پویای انجمن‌های ادبی با برنامه و سازماندهی را نویددهنده آینده‌ای روشن در ادبیات، شعر، تاریخ و فرهنگ استان دانست و یادآور شد: فرهنگ‌وران، هنرمندان و پویش‌گران فرهنگی، هنری و ادبی می‌توانند با ثبت ایده‌ها و طرح‌های ادبی خود در سامانه فرهنگ فارس به نشانی https://farhangi-fars.com/?p=2035 از پشتیبانی مالی و معنوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بهره‌مندی شوند. همچنان که تا کنون از ۱۳۶ ایده، ۵۰ درصد مستقیم و ۸۰ درصد غیرمستقیم در شهرستان‌ها و ۲۰درصد در شیراز را پشتیبانی پولی و معنوی کرده‌ایم.
غلامرضا خوش‌اقبال، معاون امور فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس نیز در این نشست جای پای ادبیات را در رخدادها و جریان‌های سیاسی، اجتماعی و گاه اقتصادی گذشته ایران پررنگ دانست و گفت: فرهنگ و تمدن ایران‌زمین را نه بزرگان سیاسی که بزرگان ادبی نگاه داشته‌اند؛ پس باید باور داشت که بنیان‌های فرهنگ کشور و استان، در دست شما ادب‌دوستان ادب‌پرور است.
خوش‌اقبال از انجمن‌های ادبی استان درخواست کرد که انجمن‌های خود را به ثبت برسانند و آن را وجاهت قانونی و حقوقی خواند و افزود: با ثبت انجمن و دریافت شناسه ملی، دست ما نیز در پشتیبانی از شما بازتر خواهد بود.
معاون امور فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس ادامه داد: انجمن‌ها در مملکت ما در دوران معاصر در چند پایگاه مهم از جمله کتابخانه‌ها، مؤسسات علمی و فرهنگی، کتابفروشی‌ها، خانه‌های شخصی و دفاتر مجله‌های ادبی و روزنامه‌ها رشد کردند که البته پررنگ‌ترین و مهمترین پایگاه‌ها هم در خانه‌های شخصی بود.
وی محفل‌های ادبی فارس را نزدیک به ۱۵۰ محفل برشمرد و یادآور شد: راه‌اندازی مؤسسه فرهنگی هنری تک‌منظوره می‌تواند از راهکارهای دیگر پشتیبانی‌ها به ویژه پشتیبانی مالی از نهادهای مردمی و خصوصی و رخدادهای فرهنگی و ادبی باشد.
وی با اشاره به فرم‌های نیازسنجی، پژوهش، آموزش و پرورش را رویکرد تازه ی فرهنگ و ارشاد اسلامی به رویدادهای فرهنگی و هنری دانست و خاطرنشان کرد: در راستای تقویت و انسجام ادبی انجمن‌ها از دیدگاه پژوهشی و پرورشی، بیش از ۱۳ بخش ادبی که برای پویایی انجمن‌های ادبی جایگاه ویژه‌ای دارند را در این نیازسنجی، آمده شده است تا همه ی اعضای انجمن های سراسر استان برای انتخاب کارگاههای تخصصی مشارکت داشته باشند.
گفتنی است انتخابات مجمع عمومی انجمن‌های ادبی، به زودی از طریق فضای مجازی برگزار خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 + هفده =