گزارش تصویری نمایش سنتی عروسکی عروسی مبارک در تماشاخانه استاد هودی

نمایش عروسکی عروسی مبارک به کارگردانی میترا توکل پور صالح در تماشاخانه استاد هودی شیراز از 1 تا 15 تیرماه جاری پذیرای هنردوستان بوده است.

0 62

عروسکی جی جی بی جی یا جی جی وی جی گونه سنتی نمایش عروسکی ایرانی است و به نوعی پدر نمایش عروسکی ایران است.

قصه نمایش جی جی بی جی از چندین قصه شیرین و محدود تشکیل شده که این قصه ها سینه به سینه ونسل به نسل متنقل شده و اصالت آن حفظ شده است. کاراکتر عروسکی مبارک ذاتاً انتقادگر است و معمولا با مسائل اجتماعی، اقتصادی و سیاسی روز همیشه چالش دارد و شوخی می کند به طبع داشتنِ این کاراکتر، کارگردانِ این نمایش مسائل روز جامعه خود را با حفظ کردن اصل قصه درنمایش عروسکی خود درکاراکترِ مبارک به کار می گیرد.

گروه خانه عروسک بر آن شدتا رنگ و بوی نوینی به این نوع نمایش اختصاص دهد.استفاده از طراحی جدید در فرم ظاهری و رنگ عروسکهای دستکشی،طراحی لباس مناسب برای مرشد و نوازده،طراحی پرده نمایش جدید نسبت به نوع قدیمی آن میتواند به جذب مخاطب امروزی کمک شایانی کند.

نمایش عروسکی جی جی بی جی به کارگردانی میترا توکل پور صالح آذرماه سال گذشته در جشنواره نمایش های آیینی و سنتی پذیرفته شد اما به علت شرایط کرونایی نمایش ها آنلاین برگزار شد.

نمایش عروسکی عروسی مبارک به کارگردانی میترا توکل پور صالح در تماشاخانه استاد هودی شیراز از 1 تا 15 تیرماه جاری پذیرای هنردوستان بوده است.

سید رسول موسوی‌نژادیان، معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس نیز با حضور در تماشاخانه استاد رحیم هودی و گفتگو با برخی از هنرمندان هنرهای نمایشی شیراز، به تماشای این نمایش عروسکی سنتی نشست.

دست‌اندرکاران:

کارگردان: میترا توکل پور صالح

منشی صحنه: پردیس خوشخو

مدیر صحنه: مریم ذوالفقاری

ساخت عروسک: نسیم شیرزادی

طراحی و ساخت دکور: محمد ابوعلی

صدا پیشه (صفیرزن)و عروسک گردان: غزل یوسفی

بازیگر: محمدابوعلی

نوازنده ضرب: حسن قنبرزاده

نوازنده ویولن: سیروس رفیعی

روابط عمومی و مدیر رسانه: محمدحسین فلاح زاده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − ده =