شبی با صایب در محفل ادبی شعر چشمه گراش

در سالروز بزرگداشت صایب تبریزی، شاعران و ادب دوستان گراشی، به خوانش اشعار این شاعر بزرگ پرداختند.

0 112

یازده تیر، سالروز بزرگداشت صایب تبریزی، شاعر پرآوازه قرن یازدهم هجری و در سبک هندی است که به این مناسبت، محفل ادبی در این روز، به همت انجمن شعر چشمه و با همکاری نهادکتابخانه­های عمومی شهرستان، در محل کتابخانه آبشار اندیشه گراش برگزار گردید؛ شعر و زندگی صایب تبریزی توسط دکتر مهدی دهرامی، عضو هیات علمی دانشگاه جیرفت، مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

دهرامی با اشاره به فضای حاکم بر شعر در عصر شاه طهماسب صفوی و روی آوردن شاعران این عصر به دربار پادشاهان هندی از جمله اکبرشاه گورکانی و دیگر پادشاهان گفت: “حدود چهارصد نفر از شاعران ایرانی در این عصر به دربار پادشاهان هندی رفتند که سرآنان صایب تبریزی بود. صایب در سی و پنج سالگی، عزم سفر به هند کرد و بعد از مدتی با عنوان ملک الشعرایی به دربار شاه عباس دوم بازگشت .” این محقق و پژوهشگر ادبیات مهم ترین شاخصه شعر صایب را اعتدال خواند و گفت تقریبا در دیوان 70 هزار بیتی صایب، موضوعی نیست که بدان نپرداخته باشد.

مصطفی کارگر، دبیر انجمن شعر چشمه، درباره شعر صایب گفت ” شعر صایب، پر از تصویر، کشف، حکمت و اندیشه است و دیوان این شاعر مملو از اشارات زیبا و نازک خیالی های خاص سبک هندی هست”

گفتنی است این رویداد، در یازدهم تیر ماه 1401 به انجام رسید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 − 1 =