دومین جلسه شورای فرهنگ عمومی در مرودشت

دومین جلسه ی شورای فرهنگ عمومی در مرودشت برگزار شد

0 84

دومین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان مرودشت با حضورحجت الاسلام مهدی آقایی امام جمعه و رئیس شورای فرهنگ عمومی، اسماعیل خوشبخت معاون استاندار، فرماندار و نائب رئیس شورا، مهدی رنجبر دبیر شورا و دیگر اعضاء در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد.
مهدی رنجبر دبیر شورای فرهنگ عمومی در ابتدا به موضوعات این جلسه شورای فرهنگ عمومی جهت تبادل نظر و مصوبات آن پرداخت.
حجت‌الاسلام مهدی آقائی رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان مرودشت در ابتدا به آسیب های اجتماعی در سطح شهرستان اشاره نمود و افزود: مردم شهرستان مرودشت از سطح فرهنگ بالایی برخوردارند و چنانچه مسئولان فرهنگی شهرستان تصمیمی برای تغییر برخی سنت ها داشته باشند به راحتی پذیرا می باشند.
آقائی در خصوص برخی اتفاقات تلخ و ناخوشایند که در گذشته در سطح شهرستان اتفاق افتاده است،بیان کرد: ذائقه مردم بابت برخی اتفاقات گذشته هنوز تلخ می باشد لذا باید آسیب شناسی در این زمینه صورت گرفته و راهکارهای مناسب برای جلوگیری از اتفاقات مشابه ارائه و عملی گردد.
آقائی در ادامه به موضوع اوقات فراغت جوانان در ایام تعطیلات تابستانی اشاره نمود و عرضه داشت: متاسفانه به دلیل شرایط کرونایی که جوانان امکان استفاده از فضای باز را نداشته اند، شاهد بخشی از آسیب های ناشی از فضای مجازی درون خانواده‌ها هستیم و این خطری است که در طولانی مدت آسیب زا می باشد.
امام جمعه مرودشت در ادامه به جهت پر کردن اوقات فراغت جوانان خواستار استفاده صحیح از ظرفیت پارک ها ،سالن های فرهنگی،ورزشی و… با همراهی وهم افزایی ادارات و ارگان های ذیربط گردید.
خطیب جمعه مرودشت در زمینه استفاده از فرصت صنعت به نفع حوزه فرهنگ سخن گفت و بیان داشت: با توجه به اینکه هیچ گونه بودجه ثابت فرهنگی در اختیار شورای فرهنگ عمومی شهرستان قرار ندارد، باید با درایت نماینده مجلس وفرماندار بتوانیم ردیف بودجه‌ای از صنایع تولیدی و مولد برای برنامه های فرهنگی وابسته به شورای فرهنگ عمومی شهرستان در نظر بگیریم.
رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان مرودشت در ادامه به مراسمات مختلف ترحیم در فضای باز و آرامستان ها اشاره نمود و افزود؛ به لحاظ ضرورت جامعه وتشخیص ستاد کرونا مقرر شده بود که مراسمات ترحیم و فرهنگی در فضای باز برگزار شود ولی اکنون این موضوع به یک بدعت تبدیل شده است و مساجد و حسینیه ها به دست فراموشی سپرده شده است.
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه شدت کرونا کاهش یافته است از سوی دیگر به جهت بهره مندی از ظرفیت روحانیون و مداحان از مردم تقاضا داریم مراسمات ترحیم در مساجد و حسینیه ها با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزارگردد.
آقائی در ادامه به موضوع برنامه های عید غدیر به عنوان یکی از اعیاد بزرگ مسلمانان اشاره نمود و افزود: برای احیای امر غدیر باید یک سری برنامه ریزی در طول سال انجام شود و در این زمینه همت کانون های فرهنگی،اداره جات،ارگان ها و نهادهای فرهنگی را می طلبد.
اسماعیل خوشبخت فرماندار جدید شهرستان مرودشت در ادامه نسبت به مقوله فرهنگ بیان داشت:ورود به عرصه فرهنگ در جامعه باید عمومی باشد لذا به عنوان تصمیم گیرندگان فرهنگ عمومی شهرستان بایستی کلیه جوانب را بررسی کنیم و بصورت کلی خط و مش آن را ترسیم کنیم.
فرماندار ویژه شهرستان مرودشت در ادامه ضمن اشاره به آسیب های اجتماعی در سطح جامعه،بیان کرد:فرهنگ زمان نمی شناسند و چنانچه کسی اقدام به کار فرهنگی کند دنبال زودبازدهی آن نباشد زیرا ممکن است چندین سال طول بکشد تا نتیجه آن در جامعه اثر کند.
خوشبخت در ادامه در خصوص استفاده از فرصت صنعت به نفع حوزه فرهنگ،اذعان داشت: حوزه صنعت و معدن و امور مالیاتی باید صنایعی که سوده بوده اند را شناسایی و یک درصد خاصی برای حوزه فرهنگ مشخص نموده و بصورت اجبار اجتماعی در زمینه کمک به مراسمات فرهنگی در نظر گرفته شود.
فرماندار ویژه شهرستان در ادامه متقاضی همکاری دستگاه‌های اجرایی وخدمت رسان با هم افزایی و استفاده از ظرفیت یکدیگر برای پر کردن اوقات فراغت جوانان در زمینه برگزاری کلاس های راهبردی و به روز در سطح شهرستان شد.
وی در خصوص عید غدیر بیان داشت:همه سازمان ها دولتی و ارگان ها جهت کمک به ترویج فرهنگ غدیر در سطح شهرستان اقدام به راه اندازی موکب با یک پذیرایی ساده از مردم در سطح شهرستان باشند.
شایان ذکر است که مصوبات شورای فرهنگ عمومی شهرستان در این جلسه،کمک به ترویج فرهنگ غدیر و برگزاری مراسمات در سطح شهرستان، برنامه ریزی و هم افزایی توسط دستگاه های اجرایی واداری برای کمک به پر کردن اوقات فراغت جوانان در ایام تعطیلات تابستانی با برگزاری کلاس های آموزشی و علمی ورزشی به روز، استفاده از فرصت صنعت به نفع حوزه فرهنگ و برگزاری مراسمات ترحیم در مساجد و حسینیه ها بود که هر کدام از اعضای شورای فرهنگ عمومی در این زمینه ها به ارائه نقطه نظرات خود پرداختند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک + دوازده =