حجت الاسلام والمسلمین محمد اللّهیاری نویسنده ای با آثار فاخر قرآنی از لامرد

در راستای برگزاری مراسم تجلیل از اهالی قلم شهرستان لامرد ، تنی چند از نویسندگان، محققان، شاعران، نخبگان لامردی به قلم محمد هنرپیشه رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان لامرد به جامعه فرهنگی فارس معرفی می شوند. این شماره اختصاص دارد به حجت الاسلام والمسلمین محمد الهیاری نویسنده و محقق حوزه علوم قرآنی از لامرد

0 23

بیوگرافی و زندگینامه: حجت الاسلام محمد اللهیاری فرزند عبدالعلی در سال 1357 در محله لامرد در خانواده ای متوسط و مذهبی دیده به جهان گشود. قبل از شش سالگی و رفتن به مدرسه، در محضر پدربزرگش مرحوم ملاحسینعلی الهیاری که از اهل قلم این دیار است، با مسائل و احکام دین، قرائت قرآن و نماز آشنا شد. مقطع ابتدایی را دردبستان سیزده آبان و سه ساله راهنمایی را در مدرسه شهید اندرزگو  شهر لامرد گذراند. وی برای ادامه تحصیل در مقطع متوسطه سال اول را در دبیرستان شهید بهشتی(نظام قدیم) و سه ساله آخر (نظام جدید) را در دبیرستان رسول اعظم محله چاه حاجی ابول با اخذ دیپلم در رشته  ادبیات و علوم انسانی فارغ التحصیل شد. پس از اخذ دیپلم یکسال در موسسه مکتب القرآن ثار الله لامرد بعنوان قائم مقام مدیر فعالیت نمود و در سال تحصیلی 76- 1375 وارد حوزه علمیه جامعه امیر المومنین (ع) تهران شد. علاقه و استعداد وافر ایشان به دروس حوزوی، او را بر آن داشت که پس از گذراندن سه سال تحصیل در حوزه، به تدریس در پایه های پائین تر اهتمام ورزیده و در همان اوان طلبگی بر کرسی استادی نیز تکیه زند. در سال چهارم تحصیل در آن حوزه مبارکه با هماهنگی مدیر حوزه به همراه سی نفر از طلاب به حفظ دوره یکساله قرآن کریم پرداخته و توفیق یافتند، طی 9 ماه حافظ کل قرآن کریم شوند. و سه پایه دیگر حوزه یعنی(،6،5،4) را طی دو سال به پایان رساند. پس از اتمام مقدمات در تهران، در سال 1382وارد حوزه علمیه قم شدند و در دروس خارج آیات عظام تقلید حضرت آیت الله مکارم شیرازی، وحید خراسانی، سبحانی و جوادی آملی شرکت نموده و از محضرشان فیض بردند.

این نویسنده توانای دیارمان، ضمن تحصیل در حوزه علمیه و اشتغال به تحقیق در مسائل کلان قرآنی، به تدریس در حوزه علمیه قم نیز مشغول می باشند. وی هم اکنون قائم مقام و معاون پژوهشی موسسه مکتب القرآن ثار الله لامرد را به عهده دارند.

آثار و تالیفات: آثار و تالیفات وی در دو بخش تقسیم می شوند که در بخش اول به سه عنوان کتاب در 8 جلد که تاکنون این محقق چیره دست به چاپ رسانده، پرداخته و در بخش دوم به تالیفات آماده چاپ ایشان خواهیم پرداخت.

  • آیه های ماندگار: این اثر ارزشمند در پنج جلد پیرامون حفظ موضوعی قرآن کریم به چاپ رسیده است. در جلد اول به موضوعات اعتقادی(توحید، عدل، نبوت، امامت و معاد، در جلد دوم به موضوعات اخلاقی و تربیتی، در جلد سوم به مسائل اجتماعی، سیاسی، فقهی و اقتصادی، در جلد چهارم اعلام، گروهها و طوایف و در جلد پنجم به موضوعات تاریخی، پدیده های طبیعت و حیوانات گوناگون پرداخته شده است. در این مجموعه به بیش از پانصد موضوع قرآنی اشاره شده است که هر موضوع شامل: آیه، ترجمه، آدرس، تفسیر و نکته های ناب می باشد. این اثر، بعنوان اثر فاخر قرآنی در هیجدهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم در ماه مبارک رمضان سال جاری(1389) در برنامه تازه های قرآنی با حضور قائم مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و نماینده دفتر مقام معظم رهبری در تهران رو نمایی گردید. این اثر قرآنی با حمایت و مساعدت مدیر موسسه مکتب القرآن ثار الله و انتشارات جامعه القرآن در قم در 3000 نسخه به چاپ رسیده است. این کتاب همان سیره قرآن آموزی پیامبر اعظم (ص) است که برای عموم جامعه پی ریزی شده و کلیه اقشار جامعه می توانند روزی یک آیه را حفظ کرده و با ترجمه، تفسیر و نکته های ناب آن آشنا گردند.
  • اعتکاف اردوی بزرگ خود سازی: در این کتاب سعی شده تمام مسایلی را که یک معتکف به آن نیازمند است، آورده شود و معتکف با خواندن این کتاب با آگاهی بهتر و بیشتری وارد این عرصه خودسازی گردد. این کتاب توسط انتشارات پارسایان در دو نوبت به چاپ رسیده است.

3- هفت اقلیم عاشورا: هفت اقلیم عاشورا استعاره ایست که به هفت موضوع مهم و اساسی و جامع پیرامون  عاشورا می پردازد. عوامل زمینه ساز حادثه عاشورا، فلسفه قیام ابا عبدالله، پاسخ به برخی شبهات پیرامون قیام سید الشهداء، رازهای ماندگاری عاشورا، نقش و جایگاه زنان در نهضت عاشورا، عاشورا و انقلاب اسلامی و عاشورا و انتظار، اقالیم هفت گانه ای است که مولف به آنان پرداخته است. این کتاب در سال 1388 به شمارگان 3000 نسخه توسط انتشارات پارسایان به چاپ رسیده است.

 در بخش آثار در دست چاپ، وی مجموع 50 درس معارف در سه جلد با نام « راهی به سوی نور» در خصوص درس نامه های عقاید، احکام و اخلاق است که مولف در این کتاب آنچه را که باید یک شیعه بداند، در این مجموعه گرد هم آورده است.

«رستگاری از منظر قرآن کریم»، دیگر اثر آماده چاپ ایشان است که در خصوص ماده فلاح و رستگاری درقرآن به 40 آیه اشاره نموده و راههای رستگاری مومنین را تبیین نموده است. و کتاب « شیوه ای نوین در حفظ آیات المبین» اثر دیگری است که مولف در آن به راهکارهای عملی حفظ قرآن کریم پرداخته است.

این نویسنده و محقق توانای شهرمان در حال تدوین مُصحف جامع ملی است که کلیه اقشار جامعه می توانند با نگاه و قرائت مصحف شریف ، با مفاهیم آن آشنا گردند. حجت الاسلام والمسلمین قرائتی بنا دارند بعنوان استاد مشاور هر هفته تحقیقات ایشان را بررسی فرموده و از نظرات علمی و کارشناسی خود، وی را بهره مند گردانند.

برای این نویسنده و محقق خوش ذوق، آرزوی توفیق و خلق آثار ارزشمند دیگر، و برای اهل علم و مطالعه، آرزوی استفاده از این همه تلاش را از خداوند بزرگ مسئلت داریم.    

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار + چهار =