لامرد قطب تعزیه جنوب کشور؛ آشنایی با گروه تعزیه خوانی اباالفضل العباس (ع ) دهستان کال بخش اشکنان لامرد

در راستای برگزاری سوگواره ملی تعزیه عاشورائیان در دهه سوم صفرالمظفر سال جاری در بیت العباس لامرد، تنی چند از متولیان تعزیه ابا عبدالله الحسین (ع) به قلم محمد هنرپیشه رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان لامرد به جامعه هنری فارس معرفی می شوند.

0 87

در راستای برگزاری سوگواره ملی تعزیه عاشورائیان در دهه سوم صفرالمظفر سال جاری در بیت العباس لامرد، تنی چند از متولیان تعزیه ابا عبدالله الحسین (ع) به قلم محمد هنرپیشه رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان لامرد به جامعه هنری فارس معرفی می شوند.

در این نوشتار با یکی دیگر از تلاشگران این عرصه هنر ماندگار و پایدار شهرستانمان یعنی تعزیه آشنا خواهیم شد .

معرفی : سید علی موسوی فرزند سید موسی در سال 1343 در روستای کندر شیخ بخش مرکزی لامرد در یک خانواده روحانی  دیده به جهان گشود . تحصیلات ابتدایی را در دبستان کال  گذراند و مقطع راهنمایی را تا سیکل در مدرسه مرحوم طالقانی اشکنان سیری نمود .

سبقه دینی و مذهبی و عشق و علاقه وافر او به تحصیلات علوم حوزوی ، او را در سال 1356 به حوزه علمیه قوام شیراز سوق داد . و دروس مقدمات و معالم و اصول حوزه را در این مدرسه گذراند . سپس به قم مهاجرت نمود و ابتدا در مدرسه علمیه امام صادق (ع) در محله نیروگاه قم گزینش شد و سپس به صورت آزاد دروس حوزوی را با اتمام رسایل و مکاسب به پایان رساند .

با آغاز تهاجم عراق به مرزهای میهن اسلامیمان ،در همان آغازین روزهای نبرد یعنی در شهریور 1359 خود را به جبهه های نبرد حق علیه باطل رساند و به ندای هل من ناصرینصرنی حسین زمان خود لبیک گفت .

در طول روزهای آتش و خون ، 27 ماه توفیق حضور داوطلبانه در این صحنه های آزمایش الهی را پیدا کرد .

از چهار سالگی پا به عرصه تعزیه گذاشت و در سال 1348 و در حالی که کودکی بیش نبود  در مجلس تعزیه شهادت حضرت صدیقه طاهره (س) نقش امام حسین (ع) را ایفا نمود .

در رابطه با تعزیه کال و تاریخچه آن پرسیدم  : او چنین پاسخ  گفت : در اردیبهشت ماه 1376 هجری شمسی مصادف با دهه محرم الحرام مجالس تعزیه خوانی را در کال شروع نمودیم یعنی با محاسبه سال جاری( 1401) 25 سال است که در این دهستان ما تعزیه اجرا می کنیم و شروع این سنت حسنه با تقاضا و تشویق و حمایت جناب آقای سید محمد باقری فرزند حاج آقا سید عبدالرضا باقری کالی  بود که من لازم می بینم از زحمات این عزیز تشکر و قدردانی نمایم . قبل از کال بنده 16 سال متوالی تعزیه در روستای کندر شیخ بودم و مرحوم پدرم نیز حدوداً شصت سال در این روستا تعزیه داشتند و همچنین پدربزرگم نیز نسبت به برگزاری این آیین عاشورایی  اهتمام جدی داشتند .

پدربزرگم در محله بود ( بید ) ساکن بود که شیخ کندر شیخ، آمد بود ( بید ) و پدربزرگم که خوش صوت بود را برای روضه خوانی به کندر دعوت کرد وقتی دید صدای خوبی دارد دیگر اجازه بازگشت به او نداد و وسیله ای تهیه نمود و زن و بچه اش را به کندر آوردند و این شد که ما کندری شدیم و پدربزرگم در کندر تعزیه را ادامه داد .

وی در خصوص میدان تعزیه و خصوصیات تعزیه در دهستان کال نیز گفت : میدان تعزیه در جنوب شرقی مقبره کال به ابعاد 3000 متر مربع قرار دارد که فضای خوبی برای پارکینگ وسایل نقلیه ، اسب دوانی و محل استقرار عزاداران حسینی است .

تعزیه خوانی در تمام دهه محرم از روز اول تا دهم برگزار می گردد و در دهه صفر نیز هر سه سال، یکبار، به صورت نوبتی  با همکاری مشترک گروه تعزیه خوانی کندر محمدی و بیت العباس در این مکان برپا می شود .

همچنین در ایام فاطمیه مجلس شهادت حضرت زهرا (س) و در 21 رمضان مصادف با شهادت حضرت امیر (ع) مجلس  تعزیه شهادت مولای متقیان در حسینه، جنب مسجد موسی ابن جعفر (ع ) منعقد می گردد .

در تعزیه ما، از آلت موسیقی طبل و شیپور استفاده می شود و برای ایجاد حزن و اندوه بیشتر در برخی صحنه های تعزیه از صدای ضبط شده نی یا فلوت استفاده می گردد .

از او پرسیدم با توجه به ترکیب اهل تسنن و تشییع دهستان کال، برخورد اهل سنت با مجالس چگونه است گفت : آنان در مجالس تعزیه شرکت می کنند، برخی از آنان نذر می کنند و غذای  مجالس ابا عبدالله (ع) را برای تبرک تناول می کنند ، لباس سیاه می پوشند و در یک کلام با ادب و معرفت خاص با اینگونه مجالس ویژه عزاداری برخورد می کنند.وی در خصوص نسخ تعزیه گفت : بیشتر از نسخ تعزیه مرحوم شایق استفاده می کنیم فقط مجلس تعزیه شهادت علی اکبر (ع) است که جهت اختصار بودن ،از نسخ راغب فیض می بریم.

او در رابطه با بهترین لذت معنویش از مجالس تعزیه خوانی گفت و گفت : از سه مجلس ،فوق العاده متاثر می شوم، اول مجلس تعزیه روز عاشورا است که غم و اندوه بر سینه ام سنگینی می کند. دوم مجلس تعزیه ابا الفضل العباس(ع) است و سوم مجلس شهادت طفلان زینب (س) به شرط اجرای خوب نقش حضرت زینب (س) توسط نسخه خوان. و نهایت تاثر من لحظه وداع ابا الفضل العباس (ع) با اهل حرم است آنجا که می گوید :

باز آیی تا بگرییم چون ابر در بهاران            کز سنگ ناله خیزد روز وداع یاران

اهل حریم حسین دور فلک عاص شد            مرتبه شورو شین نوبت عباس شد

و زینب جواب می دهد:

باز صدای وداع آمدم از نوبه گوش             کز سر مهر و وفا برده ز سر عقل و هوش

وی در پایان زبان به تشکر گشوده و اظهار داشت: از عموم عزاداران حسینی اعم از شیعه و سنی ، نسخه خوانان و خادمان مجالس تشکر می کنم و به روح بلند مرحومه بی بی شاه (زن بابای اینجانب) که در خصوص دوخت لباس تعزیه و اطعام عزاداران حسینی و رفع و فتق امور مالی زحمات زیادی متحمل شدند درود می فرستم و برای اموات خفته در خاک بویژه متوالیان و نسخه خوانان این مجالس سوگواری ، طلب آمرزش و غفران الهی و محشور شدن با اولیاء و شهدا را خواستارم.

شاین ذکر است به همت این سید بزرگوار و سادات محترم دهستان کال، ساخت سکوها و اتاق سمعی و بصری در این مرکز به اتمام رسیده و مردم در این چند سال گذشته از این آئین عاشورایی استقبال فراوانی کرده اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش + 17 =