استاد عبدالحمید خسروی نویسنده و چهره برتر علمی شهرستان لامرد

در راستای برگزاری همایش بزرگداشت اهالی قلم شهرستان لامرد، تنی چند از نویسندگان، نخبگان، چهره های برتر علمی به قلم محمد هنرپیشه رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لامرد به جامعه فرهنگی فارس معرفی می شوند.

0 282

بیوگرافی و زندگینامه: عبدالحمید خسروی فرزند غلام در پنجم فروردین ماه 1348 در محله حسین آباد شهر لامرد دیده به جهان گشود. وی که در خانواده ای مذهبی پرورش یافته بود، دوران ابتدائی را در زادگاه خود دبستان اتحاد (شهید خسروی فعلی)، دوران راهنمائی را در مدرسه شهید اندرزگو و مقطع متوسطه را در دبیرستان شهید بهشتی لامرد گذراند. وی که در طول دوران تحصیل در همه سنوات همواره به عنوان شاگرد اول و ممتاز شناخته می شد، با معدل 5/18 در سال 1367 از دبیرستان شهید بهشتی فارغ التحصیل شد. در همان سال با شرکت در کنکور سراسری دانشگاهها در رشته علوم اقتصادی گرایش بازرگانی دانشگاه علامه طباطبایی تهران پذیرفته شد. پس از چهار سال تحصیل بعنوان دانشجوی ممتاز دانشگاه علامه طباطبایی فارغ التحصیل گردید. با توجه به نیاز شهرستان به نیروهای تحصیل کرده بنا به درخواست مسئولین و نماینده وقت مجلس شورای اسلامی، وی که 22 سال بیشتر سن نداشت در سال 1371 بعنوان موسس و اولین رئیس اداره کار و امور اجتماعی شهرستان و همزمان مسئول راه اندازی مرکز آموزش فنی و حرفه ای انجام وظیفه نمود. پس از چهار سال کار و تلاش در سمت رئیس اداره کار و امور اجتماعی بنا به درخواست مسئولین شهرستان و استان و با حکم وزیر کشور وقت بعنوان بخشدار علامرودشت معرفی و به مدت دو سال  از سال 1375 تا 1377 در سمت بخشدار علامرودشت مشغول به کار شدند. پس از آن به دلیل علاقه وافر به علم و دانش با اخد مدرک کارشناسی ارشد رشته علوم اقتصادی در گرایش نظری دانشگاه شیراز محل خدمت خود را به دانشگاه پیام نور مر کز لامرد منتقل نمودند. از سال 1377 تا سال 1384 به مدت 7 سال با سمت معاون دکتر قادری رئیس وقت دانشگاه و از سال 1384 تا سال 1394 به مدت 10 سال ریاست دانشگاه پیام نور لامرد را عهده دار بودند. سایر مسئولیتهای ایشان نیز عبارتند از: منتخب مردم لامرد در اولین دوره شورای اسلامی شهر رئیس شورای حل اختلاف ایثارگران شهرستان عضو هیئت امنای فرودگاه بین المللی لامرد رئیس بسیج اساتید دانشگاه پیام نور رئیس کمیته آموزش عالی شهرستان و مسئول راه اندازی دانشگاه پیام نور واحد گله دار.

ایشان همچنین بعنوان عضو هیئت علمی رشته علوم اقتصادی دارای کتابها و مقالات و طرحهای پژوهشی متعددی است که آخرین مقاله  علمی ایشان  با عنوان رابطه توزیع تسهیلات بانکی با متغیرهای عمده اقتصادی و اجتماعی در فصلنامه پژوهشهای اقتصادی دانشگاه تربیت مدرس تهران دراسفند ماه 1389 به چاپ رسیده است.

آثار و تالیفات: از این چهره علمی دیارمان آثار علمی ارزشمندی انتشار یافته که در این مقال به دو مجموعه الف: کتابها و ب: مقالات  ایشان خواهیم پرداخت.

الف: کتابها:

  1. کتاب راهنمای پول و ارز و بانکداری: این کتاب بنا به درخواست گروه اقتصاد سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور کشور توسط انتشارات استادی در تهران به چاپ رسیده است. بدلیل استقبال گسترده از این کتاب در دانشگاههای کشور در یک سال سه بار تجدید چاپ شده که بیش از 9000 نسخه از این کتاب به فروش رسیده و چاپ نوبت چهارم آن در دست اقدام می باشد.
  2. کتاب اقتصاد خرد: این کتاب تخصصی دانشگاهی که حاصل بیش از یک دهه تجربه تدریس ایشان در دانشگاهها می باشد، به شیوه ای روان موضوعات اقتصاد خرد جهت دانشجویان رشته های اقتصاد، حسابداری، مدیریت، مهندسی صنایع و نظیر آن به رشته تحریر درآمده است. این کتاب در سال 1388 توسط انتشارات شالیزه تهران با تیراژ 2000 جلد به چاپ رسیده است. لازم به ذکر است این کتاب در حال حاضر بعنوان منبع درسی در برخی از دانشگاههای کشور تدریس می شود.

  از این نویسنده توانای دیارمان کتابهایی نیز در دست تالیف و آماده چاپ است که عبارتند از: کلیات علم اقتصاد-  سازمانهای اقتصادی منطقه ای و بین المللی و اقتصاد کلان

ب: مقالات:

11 مقاله علمی، پژوهشی و علمی ترویجی در موضوعات اقتصادی توسط این استاد دانشگاه در مجلات معتبر علمی مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری به چاپ رسیده است. همچنین ایشان در چندین همایش بین المللی، ملی و منطقه ای شرکت و با ارائه سخنرانی در باب موضوعات اقتصادی دیدگاههای خود را بیان نموده است.

افتخارات و تجلیل ها:

 با توجه به حضور مستمر ایشان در عرصه علم و پژوهش و همایشهای گوناگون، تاکنون از وی تقدیرهایی بعمل آمده که به برخی از آنها اشاره می کنیم:

دریافت لوح تقدیر از وزیر وقت کشور در سال 1376

دریافت لوح تقدیر از استاندار اسبق فارس در سال 1375

دریافت لوح تقدیر از ریاست سازمان مرکزی  پیام نور کشور در سال 1385

دریافت لوح تقدیر از مدیر کل کار و امور اجتماعی استان فارس در سال 1374

دریافت لوح تقدیر از مدیر کل دادگستری استان فارس در سال 1388

در یافت لوح تقدیر از مسئول بسیج اساتید دانشگاههای استان فارس در سال 1389

دریافت لوح تقدیر از مدیر کل آموزش و پرورش استان فارس در سال 1388

برای این چهره علمی و ممتاز دیارمان لامرد، آرزوی خلق آثار علمی بیشتر و برای محققین، پژوهشگران                 بهره گیری از این همه تلاش و خدمت  را از خداوند سبحان خواستاریم.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده − سه =