لامرد قطب تعزیه جنوب کشور؛ آشنایی با گروه تعزیه خوانی سید الشهداء پاقلات بخش اشکنان لامرد

در راستای برگزاری سوگواره ملی و آئینی تعزیه عاشورائیان در بیت العباس لامرد، تنی چند از خادمان و متولیان تعزیه خوانی ابا عبدالله الحسین علیهم السلام به قلم محمد هنرپیشه رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان لامرد به جامعه فرهنگی و هنری استان معرفی می شوند این شماره اختصاص دارد به معرفی گروه تعزیه خوانی سید الشهداء پاقلات از توابع بخش اشکنان لامرد به سرپرستی کربلایی علی خضری

0 42

معرفی: خادم الحسین علی خضری فرزند شهید والامقام حاج اسد الله در تاریخ 1/10/1360 در روستای پاقلات بخش اشکنان به دنیا آمد. تحصیلات ابتدائی را در دبستان شهید فداکار روستای زادگاهش گذراند. دوران تحصیلات راهنمایی را در مدرسه امام رضا (ع) پاقلات گذرانده و برای ادامه تحصیل به اشکنان عزیمت نمود. پس از تحمل سختی ها در مسیر منزل تا مدرسه، بالاخره مدرک دیپلم نقشه کشی ساختمان را از دبیرستان شهید رجائی اشکنان در سال  80-1379 اخذ نمود. هنوز یک سال از بهار عمرش نگذشته بود که به افتخار فرزند شهیدی نائل آمد و پدرش در سال 1362 در منطقه عملیاتی دشت عباس به فیض شهادت رسید و میهمان سفره امام حسین (ع) و اولیاء الله گردید. علی امروز افتخاری مضاعف نصیبش شده و چندین سال است که خادم مجالس عزای سید الشهداست و کارگردان و مسئول هماهنگی تعزیه و شبیه خوانی روستای زادگاهش  می باشد.

وی در خصوص تاریخچه تعزیه پاقلات گفت: از شش هفت سالگی به خاطر حضور عمویم در روستای کره موچی، همیشه در تعزیه آنجا شرکت می کردم. و از کودکی و آوان نوجوانی به مجالس تعزیه علاقمند شدم و به آن عشق می ورزیدم. کم کم که بزرگ شدم به فکر افتادم که چرا نباید در روستایم مجالس تعزیه خوانی برگزار شود و به همین خاطر به فکر فراهم آوردن مقدمات کار برآمده  و طی مدت دو سال و نیم از طریق بازبینی از فیلمهای ویدئویی و گوش دادن به نوار کاست مجالس تعزیه اشکنان و پیاده کردن آنان تقریباً موفق شدم نسخ تعزیه را فراهم آورم و در تمام این مدت سیر انجام کارها را با کسی در میان نگذاشتم، از بیم آنکه در این راه موفق نشوم. بالاخره با توفیقات الهی و عنایات ائمه هدی علیهم السلام، توفیق یافتم در محرم 1380 با انجام سه مجلس تعزیه شهادت حضرت عباس (ع)، علی اکبر(ع) و اسارت اهل بیت علیهم السلام استارت کار را زده و رسماً تعزیه خوانی را در این روستا آغاز نمایم. در سال 1381 هر ده مجلس تعزیه را اجرا کردیم و اجرای این مجالس در شب انجام می گرفت. ولی از سال 1382 تاکنون مجالس تعزیه عصرها انجام می پذیرد به جزء مجلس شهادت امام حسین(ع)،که صبح روز عاشورا آغاز و همزمان با نماز ظهر عاشورا نیز پایان می پذیرد. با محاسبه امسال بیست سال است که این هنر آئینی در روستایمان اجرا می شود.

وقتی از وی در خصوص نسخ تعزیه پاقلات و پالایش یا عدم پالایش نسخه ها پرسیدم، چنین گفت: همانطور که درسئوال مربوط به تاریخچه تعزیه به عرض رساندم، نسخ تعزیه ما مانند نسخه های تعزیه اشکنان است که جنابعالی در شماره پیشین به طور مفصل پیرامون آن توضیح داده اید و نیاز به تکرار مکررات نیست ولی در خصوص پالایش این نسخ ما تلاشهای فراوانی را جهت پالایش آن انجام داده ایم ومواردی را که ضروری به نظر می رسیده و مستندا آن ضعیف بوده است را از نسخ خارج نموده ایم. ولی بنظرم هنوز مواردی است که نیاز به پالایش دارد. باید قبول کنیم که نسل امروز با تحصیلات بالا و ارتباط گسترده دیگر نمی تواند بپذیرد که امام معصوم نعوذ بالله به دشمن خود فحش و ناسزا بدهد، ولی نفرین و یا لعنت شاید. من نیز از طرح اصلاح نسخ تعزیه استقبال کرده و معتقدم که باید این نسخه ها به دفتر مراجع عظام تقلید تحویل داده شود تا مواردی که مستندات تاریخی ندارد و یا از سند ضعیفی برخوردار است از نسخ حذف گشته یا اصلاح شوند.

سرپرست گروه تعزیه پاقلات در خصوص حضور اهل تسنن در مجالس تعزیه گفت: اهل تسنن از روستای کال و شهر اهِل بصورت دسته جمعی در این بزم عاشورائی شرکت می کنند، نذر و حاجت دارند و برخی از آنان با ما بر سر سفره ابا عبدالله میهمان می شوند و یکی از برادران به من گفت که ما به تعزیه وابسته شده ایم. وی گفت: همه تعزیه ها تاثیرات و تاثرات خاص خود را دارد و کلاً عرض کنم که من از همه این مجالس متاثر می شوم ولی علاقه خاصه به مجلس تعزیه مدینه الوداع دارم، خصوصاً آن لحظه که همه اهل بیت دست از خانه و کاشانه خود در مدینه شسته و بر شترها سوار می شوند و بویژه وقت سوار شدن ام المصائب حضرت زینب (س) بر شتر که اوج لحظه حزن و اندوه است.

این یادگار شهید در خصوص مشخصات زمین تعزیه، هزینه های مجالس و امکانات نیز اظهار داشت: میدان تعزیه که زمینی به مساحت 2400 متر مربع در وسط روستا روبروی حسینیه سید الشهداء است مکانی تقریباً مناسب برای اجراست. چندین اسب توسط خیرین و جوانان روستا برای برگزاری مراسم خریداری شده است . ازامکانات صوتی و تصویری قابل قبولی برخوردار می باشیم.هزینه های مصرفی مجالس را از طریق خیراندیشان و نذورات مردمی تامین می کنیم.

وی در پایان ضمن درود به روان پاک پدر شهیدش و آرزوی علو درجات برای آن عزیز سفر کرده، شادی روح نقش آفرینان و نسخه خوانان تعزیه، مرحوم حاج حسین جوانمردی و گرام و عباس جلوه گر را از خداوند بزرگ طلب نموده و از حجت الاسلام و المسلمین  صفری امام جمعه محترم اشکنان که با حمایتهای معنوی و هدایتهای پدرانه خود باعث رونق مجالس امام حسین شدند، تقدیر و تشکر نموده و از نسخه خوانها، خیراندیشان و عموم مردم روستای پاقلات که با ایفای نقش، کمک و با حضور خود باعث گرمی مجالس و محافل عزای سید الشهداء شدند، صمیمانه تشکر و قدردانی نمود. خداوند اجر و پاداش به همه عزیزان عنایت و در دنیا از زیارت ائمه هدی و در آخرت از شفاعتشان بهره مندگرداند .

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × یک =