حجت الاسلام سید ابوالحسن عمرانی؛ نویسنده، کارگردان، تعزیه پژوه ومدرس حوزه ودانشگاه از لامرد

در راستای برگزاری همایش تجلیل از اهال قلم شهرستان لامرد، تنی چند از نویسندگان، محققان و نخبگان شهرستان لامرد به قلم محمد هنرپیشه رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لامرد به جامعه فرهنگی استان فارس معرفی می شوند

0 60

بیوگرافی و زندگینامه: سید ابوالحسن عمرانی در تاریخ 10/10/1351 در خانواده روحانی در یکی از روستاهای غرب شهرستان لامرد به نام سبخی متولد شد. پدرش زنده یاد سید حسین عمرانی و همچنین اجداد وی تا چهار نسل پیش از آن متولی تعزیه حضرت سید الشهداء علیهم الاسلام و عهده دار امور مذهبی در برخی از نقاط منطقه لامرد بودند. تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش سبخی گذرانده و همزمان با آن قرائت و مفاهیم قرآن، اصول اعتقادات و ادبیات و شعر پارسی را از محضر پدرش فراگرفت. در نیمه دوم دهه 60 وارد حوزه علمیه لامرد شد و تا پایه چهارم حوزه را در لامرد گذراند. تحصیلات حوزوی را در شیراز ادامه داد. همزمان با تحصیل علوم حوزوی، دروس مقطع راهنمایی و متوسطه را نیز در شیراز بصورت متفرقه به پایان رساند. در سال 1381 وارد حوزه علمیه قم شد و ضمن اتمام دروس رسائل و مکاسب در درس خارج بزرگان و اعاظم حوزه شرکت نمود و از محضر بزرگانی همچون آیات عظام مکارم شیرازی و سبحانی تبریزی فیض برد. مدرک کارشناسی خود را در رشته فقه و اصول با معادل سازی مدارک حوزوی اخذ نمود و در سالهای اقامت خود در قم در دانشکده صدا و سیمای قم در رشته ارتباطات گرایش تهیه کنندگی در مقطع کارشناسی ارشد به پایان رساند. عمده فعالیت این نویسنده بومی فعالیتهای پژوهشی، ادبی و هنری در زمینه های نویسندگی شعر، ترجمه و فلیمسازی است. هم اکنون مدرس حوزه علمیه قوام شیراز در دروس حوزوی است. از زمان فوت پدرش یعنی سال 1385 نسخه خوان تعزیه در نقش امام و یا اولیاء است که به اعتقاد مردم این سامان( یعنی سبخی) نقش امام باید سید روحانی (سید معمم) ایفا نماید و این مهم به عهده ایشان قرار گرفته است.

آثار و تالیفات و ترجمه: این نویسنده بومی شهرستان لامرد از سال 1375 به کار تالیف و ترجمه کتب پرداخته که در این مقال به معرفی آثار به چاپ رسیده و این نویسنده توانای دیارمان خواهیم پرداخت.

 1. یاس در آتش: این کتاب ترجمه کتاب با متن عربی « الحجّه الغرّاء علی شهاده الزهراء» است که نوشته آیه الله العظمی جعفر سبحانی است و بعنوان «یاس در آتش» با تایید مدیر مرکز فرهنگی تحقیقاتی الغدیر و هماهنگی با مولف، نام گرفته است.

مولف گرامی یک مقدمه ای بر این کتاب نوشته و به مترجم جهت این اقدام فرهنگی و در خور تحسین تبریک گفته است. این کتاب ارزشمند گردآمده اعترافات تاریخ نگاران و حدیث پردازان اهل سنت است که بالاتفاق از یک واقعیت تاریخی پرده برداشته اند و درواقع این کتاب نقدی است بر مقاله « فاطمه زهرا از ولادت تا افسانه شهادت» که به رشته تحریر درآمده است. مترجم، کتاب خود را با یک سروده خود در وصف بی بی دو عالم زهرای مرضیه(س)  با نام غمنامه علی (ع) آغاز نموده است.

این کتاب در سال 1386 توسط  موسسه امام صادق قم منتشر شده و تاکنون دو بار تجدید چاپ شده است.

 1. بزمگاه خون: این کتاب ترجمه کتابی است که « کمال السید» با نام (الم … ذالک الحسین) نگاشته است. این اثر ارزشمند که با نثر ادبی نگارش یافته، رمان گونه ای درباره تاریخ کربلا و رویدادهای مرتبط با آن است. این کتاب در پانزده فصل تاریخ حرکت حضرت سید الشهداء علیه السلام از مدینه تا غروب عاشورا را به تصویر می کشد. کتاب بزمگاه خون در سال 1378 به تیراژ 3000 نسخه توسط انتشارات حبیب قم به چاپ رسید و در مقدمه کتاب مولف در پاسخ به نامه مترجم، ضمن اجازه ترجمه برای وی آرزو کردند که بزمگاه خون جایگاه خود را در میان کتابهای اسلامی باز نماید.
 2. مهتاب کویر: این کتاب راجع به شرح حال نامه یکی ازسادات اهل معرفت لامرد به همراه شب نامه سادات بحرینی ساکن در منطقه لامرد و دیگر شهرستانهای کشور است. در این مجموعه به شرح حال سید عبدالحسین عمرانی موسوی بحرینی و بخشها و فرازهایی از زندگانی ایشان ماننددوران کودکی و نوجوانی، خصوصیات و ویژگیهای اخلاقی، وفات و آرامگاه و غیره اشاره نموده است. این کتاب در سال 1383 توسط انتشارات پارسایان قم در شمارگان 1000 نسخه به چاپ رسیده است.
 3. درواره های عشق: این اثر که بخشی از اشعار نیمه اول دهه هفتاد این شاعر و مترجم دیارمان است در قالب های مختلف غزل، قصیده ، مثنوی، نو و سپید و … در موضوعات مختلف انتظار، شهادت، و … سروده شده است. این مجموعه شعر توسط انتشارات حبیب قم در سال 1377 در تیراژ 2000 نسخه به چاپ رسیده است.
 4. تعزیه سووشون(سوگ سیاوش): ضمن تبیین اسطوره در متون دینی براساس معیارهای واژه‌شناسی و نقد دیدگاه‌های الهام گیری، تأثیرپذیری یا مقایسه تعزیه با آیین‌ها و اسطوره‌ای یاد شده، به مطالب دیگری نیز پیرامون تعزیه پرداخته شده است. در این کتاب بیان می‌شود که ویژگی نمایشی تعزیه، مهم‌ترین جنبه هنری این مناسک آیینی است که نگاه پژوهشگران حوزه نمایش، بیشتر بر آن معطوف بوده و بر همین مبنا آنان در پی یافتن منابعی جهت تأثیرپذیری و الهام گیری تعزیه از آن‌ها برآمده‌اند. این کتاب توسط انتشارات نوید شیراز در سال 1395 به چاپ رسیده است.

 

 1. نگرشی کوتاه بر رابطه تعزیه و تلویزیون: با موضوع بررسی رابطه رسانه سنتی با رسانه ارتباط جمعی مدرن در سال 1391 توسط انتشارات نوید شیراز به چاپ رسیده است.
 2. اسلام و هنرهای زیبا: هنرهای اصیل از جمله: عکاسی، فیلمبرداری ، نمایش، خوشنویسی از دیدگاه اسلام از دیگر آثار این نویسنده برتر لامردی است که در سال 1390 توسط انتشارات بوستان قلم قم به چاپ رسیده است.
 3. دربارگاه آفتاب: شرح‌حال حضرت احمد بن موسی (شاه‌چراغ) پرداخته‌شده و از فضایل و مناقب و ویژگی‌های اخلاقی ایشان اشارت رفته است. وجه‌تسمیه شاه‌چراغ، چگونگی عزیمت به ایران، درگیر شدن با عمال و کارگزاران مأمون، شهادت و روایات مختلف پیرامون آشکار شدن مدفن آن حضرت ازجمله مباحث این نوشتار است. در این کتاب همچنین به بررسی تاریخچه بنای حرم مطهر حضرت شاه‌چراغ پرداخته‌شده و سیر تاریخی ساخت، مرمت و بازسازی‌های حرم و گنبد و بارگاه در دوره‌های مختلف تاریخی تا عصر حاضر بیان‌شده است. فهرست نام و نشان برخی از مشاهیر مدفون در حرمین احمدی و محمدی ازجمله مطالب این نوشتار است.
 4. روایت اول تعزیه درمنطقه تراکمه: این کتاب مشتمل بر دو فصل بوده که در فصل اول و تحت عنوان«روند اجرای تعزیه در روستاهای جنوب فارس»، مطالبی ازجمله: پیشینه تاریخی تعزیه جنوب فارس، شاعران و اصلاح گران تعزیه نامه‌های جنوب فارس، برخی از منابع اقتباس اشعار تعزیه، چگونگی تبیین تاریخ در تعزیه نامه‌ها، استفتائات فقهی تعزیه از مراجع عظام تقلید، روستاها، محله ها و متصدیان اجرای تعزیه پرداخته شده است.
 5. تعزیه و تراژدی: در این اثر، ضمن تعریف جامعی از تراژدی یونانی براساس نگاه فلاسفه یونان باستان، تراژدی‌شناسان و نیز چهره‌های شاخص زیبایی‌شناسی در حوزه نمایش، همچنین تعریف تعزیه ایرانی با زوایای متعدد و متنوع آن در حوزه‌های تاریخ، هنر، ادبیات، درام، حماسه و…به بیان تفاوت‌های ساختاری و محتوایی این دو آیین نمایشی پرداخته شده است.
 6. تعامل دین، هنرورسانه درعصرارتباطات:
 7. جایگاه هنرآیینی تعزیه درتاریخ تمدن اسلامی:

این روحانی و نویسنده چیره دست لامردی، دارای تحصیلات خارج فقه واصول، کارشناسی ارشدرسانه،تهیه کنندگی تلویزیون و نیزدانشجوی دکتری تاریخ اسلام درحوزه فیلمسازی ورسانه تصویری، تولید وکارگردانی، آثاری ازجمله مستندهای آیین های محرم ،ثنای آفتاب تاعرش ، سرای آفتاب the sun,s shrlne اولین مستند معرفی حرم مطهرحضرت شاهچراغ به زبان انگلیسی، اولین مستند تلویزیونی تعزیه به زبان انگلیسی و… را درکارنامه خوددارد.

اتمام مرحله پیش تولیدیک مجموعه تاریخی حاوی برنامه های کوتاه تلویزیونی درباره زندگانی ائمه اطهارومعاصرین ایشان به سه زبان فارسی، انگلیسی وعربی ازمجموعه های ماندگار این کارگردان لامردی است.

بحمد الله این قلم به دست شهرستان موفق شدند افتخارات خوبی را برای این شهرستان به ارمغان آورند که از جمله آن می توان به: رتبه برتر اولین جشنواره دانشجویی ثقلین در بخش پژوهش دانشگاه اراک در سال 1383، رتبه سوم کشوری جشنواره دانشجویی ثقلین در بخش کتاب از دانشگاه فردوسی مشهد در سال 1383، لوح سپاس از پنجمین همایش کتاب سال حوزه 1382 و تقدیر نامه های متعدد از هفتمین همایش کتاب سال حوزه، پنجمین محفل ادبی الغدیر دانشگاه آزاد خمینی شهر اصفهان و … اشاره نمود.

برای این روحانی تلاشگر عرصه نویسندگی و قلم آرزوی توفیق و برای همه خوانندگان عزیز استفاده بیشتر و مطلوب از آثار ارزشمند ایشان را از خداوند بزرگ مسئلت داریم.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 5 =