لامـِـــرد قطب تعزیه جنوب کشور

به بهانه برگزاری سوگواره تعزیه کشوری عاشورائیان (دهه سوم صفرالمظفر) در بیت العباس لامرد، گروههای برتر تعزیه خوانی شهرستان لامردرا در چندین شماره به قلم محمد هنرپیشه رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لامرد به جامعه هنری استان فارس معرفی کنیم.

0 34

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان لامرد،تعزیه هنری اسلامی، شیعی و ایرانی است و تنها هنر آئینی و نمایشی جهان اسلام است که در هیچ یک از کشورهای عربی و مسلمان وجود ندارد. این هنر آئینی در سراسر کشور به اجرا درمی آید و استان فارس از این کلی مستثنی نیست. 

 لامرد به عنوان جنوبی‌ترین نقطه استان فارس در ایام محرم با ۲2 هیأت و گروه تعزیه فعال به عنوان یکی از قطب‌های تعزیه و نمایش آئینی عاشورایی در کشور شناخته می‌شود. قدمت مجالس تعزیه در این شهرستان با رجوع به کتب تاریخی و آثار باقی مانده به بیش از ۷۰۰ سال در بخش اشکنان لامرد تخمین زده می‌شود. هر سال با شروع دهه اول ماه محرم هیئات تعزیه در این شهرستان فعالانه و به صورت روزانه از اول محرم تا روز عاشورا به اجرای نمایش‌های آئینی خود می‌پردازند و مردم را به روضه‌ای تصویری و بازسازی شده از حادثه بزرگ عاشورا و شهادت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و اصحاب باوفایشان میهمان می‌کنند.

در این مجال قصد داریم به بهانه برگزاری سوگواره تعزیه کشوری عاشورائیان (دهه سوم صفرالمظفر) در بیت العباس لامرد، گروههای برتر تعزیه خوانی شهرستان را در چندین شماره به قلم محمد هنرپیشه رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لامرد به جامعه هنری استان فارس معرفی کنیم.

در پایان به روح بلند همه نسخه خوانان و متولیان متوّفای تعزیه ها و عزاداران امام حسین(ع) درود می فرستیم و از خداوند بزرگ برای آنان طلب مغفرت داریم و از همه عزیزانی که در برگزاری این سنت حسنه جاناً و مالاً کمک و یاری میکنندتشکر و قدردانی می نماییم. ان شاء الله در دنیا از زیارت ائمه و در آخرت از شفاعت آنان بهره مند گردند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار + دو =