حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید مجتبی برهانی استاد حوزه و دانشگاه ازلامرد

در راستای برگزاری همایش بزرگداشت اهالی قلم شهرستان لامرد، تنی چند از نویسندگان، نخبگان به قلم محمد هنرپیشه رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لامرد به جامعه فرهنگی فارس معرفی می شوند

0 40

بیوگرافی و زندگینامه:  حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید مجتبی برهانی فرزند سید اسد الله در سال 1322 هجری شمسی در محله بود(بید)  شهر لامرد در خانواده ای روحانی دیده به جهان گشود. طبق شجره نامه موجود نَسَب وی با 24 واسطه به حضرت امام موسی بن جعفر(ع) می رسد. تحصیلات ابتدایی را در دبستان کهوردان سپری نموده و تحصیلات خود را در مدارس ایرانی در کشور عراق و در شهر نجف اشرف ادامه داد. عشق و علاقه وافر او به علوم دینی، او را به حوزه نجف گسیل داد و دوره مقدماتی را در مدارس نجف گذراند و در دوره سطح حوزه از محضر آیت الله معرفت ، شهید مدنی،  لنکرانی و برخی دیگر از اساتید مرحوم نجف بهره برد. در سال 1354 وارد ایران شد و دوره تتمه سطح را نزد آیت الله اعتمادی و آیت الله ستوده ادامه داد. در درس خارج آیات عظام فاضل لنکرانی، وحید خراسانی، مکارم شیرازی و تفسیر آیت الله جوادی آملی و اخلاق مرحوم آیت الله مشکینی و آیت الله مظاهری شرکت نمود. لیسانس خود را در سال 1359 در رشته علوم تربیتی از دانشگاه قم اخذ نمود و در سال 1373 موفق به شرکت در آزمون رسته سوم حوزه علمیه شد و مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته معارف اسلامی گرفت.

رساله دکترای خود را با عنوان « البرهان المسلوک فی حکم لباس المشکوک» با متن عربی در دو جلد و با راهنمائی استاد حضرت آیت الله معرفت ارائه نمود و در سال 1376 مدرک دکترای حوزه را در رشته معارف اسلامی اخذ کرد. و امروزدرکسوت استادی مشغول تدریس در دانشکده شهید محلاتی وابسته به سپاه، مراکز تربیت معلم شهید باهنر و شهید بهشتی تهران، شهید مدنی و مرحوم طالقانی قم و مدرس عالی فرهنگیان قم می باشد. عشق به امام خمینی (ره) چنان در وجودش شعله ور بود که در عین حالیکه در درس خارج حضور نداشت ولی مسیر عبور امام(ره) در نجف می ایستاد تا ایشان را زیارت کند.

در دوران طلایی افتخارات ملت در هشت سال دفاع مقدس وی در دو سنگر تبلیغ و رزم فعالانه حضور داشت و با مسئولیت معاون فرهنگی تیپ 83 امام جعفر صادق (ع) (طلّاب رزمی تبلیغی) توفیق 27 ماه حضور در جبهه های نبرد حق علیه باطل را پیدا کرد و در عملیات والفجر 10 در منطقه حلبچه به افتخار جانبازی نائل آمد.امروز نیز بعنوان عضو بسیج اساتید دانشگاهها، نقش بسیجی خود را همچنان ایفا می کند.

آثار و تالیفات: این استاد حوزه و دانشگاه آثار فاخر و ارزشمندی را به جامعه ارائه نموده است ه به معرفی این آثار می پردازیم:

 1. آشنایی با مباحث کلامی: این کتاب در 5 مجلد در موضوع کلام در سال 1384 توسط انتشارات بیت الاحزان قم به چاپ رسیده است. موضوعات این کتاب توسط ایشان برای دانشجویان رشته معارف اسلامی در مرکز تربیت معلم و مرکز آموزش عالی فرهنگیان قم تدریس شده است. در این مجموعه پنج جلدی بسیاری از مباحث اعتقادی مطرح و پاسخ خیلی از شبهات تبیین گردیده و مجموعه ای مفید و قابل استفاده برای دانشجویان، طلاب و قشر تحصیل کرده جامعه است.
 2. فاطمه گلواژه آفرینش: مقاله ای گلواژه آفرینش(سیمای فاطمه در کلام رسول الله(ص)) را مولف بنا به دعوت کتبی و فراخوان مقاله ستاد کنگره فاطمه شناسی سپاه پاسداران منطقه قم تهیه و ارائه نموده است.در این کتاب وی سعی نموده از معتبرترین منابع اسلامی و از شخصیتها و بزرگان اسلام اعم از شیعه و سنی استفاده نماید. این مقاله از بین دویست مقاله ارائه شده رتبه اول را کسب نمود.
 3. سیمای مومنان در قرآن: این کتاب توسط انتشارات بیت الاحزان قم در سال 1385 به چاپ رسیده است که مولف در بیست و پنج درس، سیمای مومنان را در سوره مبارکه هود، رعد، حجرات، مریم، لقمان و فصّلت توصیف نموده و بررسی می نماید. آیت الله شاه آبادی در مقدمه ای بر این کتاب همه بویژه مجامع علمی و دانش پژوهان به خصوص دانشگاهیان و شیفتگان درک قرآن کریم را به مطالعه این کتاب ارزشمند توصیه می نمایند. این کتاب در 304 صفحه تدوین شده است.
 4. سیری در معارف قرآن: نویسنده این کتاب با توجه به اهمیت قرآن و سفره گسترده که این کتاب آسمانی پهن نموده است و نیاز به تدبّر در آن و استفاده از معارف بلند آن، به بررسی جایگاه انسان، فطرت، اخلاق، وحی، کرامت، هدایت، شناخت، محبت، جامعه و تاریخ، تسبیح موجودات و دعا در قرآن می پردازد.
 5. مروارید آفرینش: این کتاب سیری در سیره ملکوتی پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) است که مولف آن را به روح مادرش که دستش از دنیای فانی کوتاه شده، تقدیم نموده است. این کتاب در یک مقدمه و بررسی وضعیت عربستان پیش از ظهور اسلام، در ده دفتر، به سیره نبوی، نهج البلاغه و سیری در سیره خصوصیات فردی پیامبر اکرم (ص)، بشارت به ولادت و ثبت ایشان، شمائل پیامبر اکرم، پاکیزگی و آراستگی انبیاء ، آداب و سنت ایشان در سفر، مسکن و لباس ، نیایش ،پرستش و نماز می پردازد. این کتاب ارزشمند در 400 صفحه توسط انتشارات بیت الاحزان در سه نوبت به چاپ رسیده است.
 6. فاطمه تجلیگاه انوارآفرینش: کتاب «فاطمه تجلی گاه انوار آفرینش» مروری بر زندگانی و فضایل فاطمه زهرا (س)، سیره عملی، اخلاقی و مصائب ایشان است. در ابتدای کتاب، به بیان دوره های مختلف زندگانی فاطمه زهرا پرداخته شده و تحمل رنج های زیاد توسط این بانوی بزرگ در ادوار مختلف زندگی توصیف شده است.

آنگاه به سیره ایشان در زمینه عبادت، رعایت حجاب و عفاف، اطاعت از شوهر، خانه داری، تربیت فرزند، علم، ایمان، تقوا، صبر، شکر، استقامت، ارتباط دائم با خدا و برخی دیگر از فضائل نفسانی ایشان اشاره شده و از منظری روایی و قرآنی به شرح مناقب و کرامات آن بانوی بزرگوار پرداخته شده است.

   در بخش دیگری از کتاب به شرح و تفسیر معنای ولایت از لحاظ لغوی، اصطلاحی و قرآنی پرداخته شده و ادله اثبات ولایت و امامت امام علی (ع) و شایستگی همه جانبه ایشان بر سایر صحابه در این زمینه مورد بحث و بررسی قرار گرفته و دفاع تمام قد فاطمه زهرا از امامت و ولایت آن امام و نقد خلافت خلیفه اول با استناد به خطبه فدکیه، تبیین شده است. در ادامه برخی از صفات فاطمه زهرا در زمینه رسیدگی به احوال یتیمان و فقرا و تأمین نیازهای مردم بیان شده است. این کتاب در 10 جلد منتشر شده است.

 1. خمس نامه: مولف در این مجموعه با توجه به اهمیت و وجوب خمس و با بهره جستن از توضیح المسائل حضرت امام خمینی (ره) و استفتائات خمس سیزده نفر از مراجع تقلید عظام، گردآوری نموده و سند معتبر و مُتقن از پرداخت خمس در هر سال را ارائه داده است. تا در هر زمان قابل دسترسی و مستند باشد. نویسنده در این خمس نامه از اساتید و متخصصان امور فقهی بهره جسته اند.
 2. منشور بین المللی اسلام(شرح خطبه حضرت زهرا (س): این کتاب توسط انتشارات بیت الحزان در 10 جلد در سال 1396 به چاپ رسیده است.
 3. کوثر آفرینش: در سه جلد توسط انتشارات بیت الحزان در سال 1397 به چاپ رسیده است.
 4. برهان التفاسیرفی التفسیر ام الکتاب: این کتاب به زبان عربی در سال 1392 توسط انتشارات گنج عرفان به چاپ رسیده است.
 5. الحجاب؛ ظاهره الحضاریه عریقه: به زبان عربی در سال 1395 توسط انتشارات بلند آسمان در 264 صفحه به چاپ رسیده است.

  

برای این نویسنده چیره دست شهرستانمان آرزوی توفیق و خلق آثار تالیفی بیشتر و برای قشر تحصیل کرده جامعه استفاده، هر چه بیشتر از آثار فاخر ایشان را آرزومندیم.  

 

         

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × دو =