میزبانی استهبان از آیین پایانی جشنواره ادبیات بومی فارس/ برگزیدگان معرفی شدند

در این مراسم دکتر خوش اقبال معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، برگزاری این جشنواره را برای نگهداری و پاسداشت فرهنگ ها و سنن بومی محلی بسیار ضروری دانست و بر تداوم برگزاری هر ساله این جشنواره تاکید کرد و قول مساعد داد که حمایت های لازم در این خصوص از طرف اداره کل فرهنگ و ارشد اسلامی صورت پذیرد.

0 228

آیین پایانی جشنواره ادبیات بومی استان فارس در تاریخ ۱۹ خرداد ۱۴۰۱با حضور دکتر خوش اقبال معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در تالار شمس اصطهباناتی استهبان برگزار شد.

در این مراسم که روسای ادارات و نهادهای شهرستان ، شخصیت های فرهنگی و هنری ، شرکت کنندگان در جشنواره و اهالی فرهنگ و هنر حضور داشتند آقایان امید کیامرث رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ، میرزاده معاون فرماندار استهبان ، محمدرضا آل ابراهیم رییس انجمن داستان نویسان استهبان به ترتیب به حضار خیرمقدم گفته و از دست اندرکاران و شرکت کنندگان در این جشنواره که برای نخستین بار در استان فارس برگزار می شد تشکر کردند.

امید کیامرث رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استهبان ضمن خیر مقدم به حضار در مورد برگزاری روند جشنواره ادبیات بومی مردم فارس توضیحاتی ارائه دادند و به صورت ویژه از عوامل و دست اندرکاران دبیرخانه جشنواره تشکر و قدردانی کردند.

متن سخنرانی معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس

در ادامه دکتر خوش اقبال نیز برگزاری این جشنواره را برای نگهداری و پاسداشت فرهنگ ها و سنن بومی محلی بسیار ضروری دانست و بر تداوم برگزاری هر ساله این جشنواره تاکید کرد و قول مساعد داد که حمایت های لازم در این خصوص از طرف اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت پذیرد.

آنچه امروز به عنوان مهمترین شاخص ادبیات ایران می توان برشمرد ادبیات عامیانه ای است که بر فرهنگ غنی مردم ایران تکیه دارد، هر چند زبان وادبیات نوعی از فرهنگ غنی سرزمین ایران است که کمتر بدان توجه شده است .

بدون شک با حضور تکنولوژی های رنگارنگ مردم فریب، آنچه مغفول می ماند ادبیات و فرهنگ عامیانه سراسر ایران زمین -با داشته های غنی فرهنگی- است که باید بدان پرداخت.

زندگی همراه با فضاهای مجازی و تکنولوژی فرهنگ سوز ، تغییر آموزش مدارس ، و تغییر رویکردهای فرهنگی و ادبی در ایران ، تاثیر بسزایی در تغییر اندیشه ها و ذهن و پندارهای ایرانیان آنهم در دهه های اخیر داشته است که تقریبا آداب و رسوم و سنت ها را آرایش کرده است و جلوه ای تازه تر نمایان شده است.

بچه های امروز حسرت لالایی هایی را بر دل دارند که مایه آرامش دلهای ما تا روزهای تعالی اندیشه ی ما خواهد داشت.

با تغییر رفتارهای که به نام توسعه یافتگی رخ می نمایاند و از هم پاشیدگی نظام خانوادگی که هم نگاه فرهنگ خانه و خانواده آنگونه تغییر یافت که دیگر لطف و صفای دور هم نشینیها و شب گویی ها و قصه ها و داستانهای عامیانه شبانه و جمع خانواده ها برای زدودن بار سختی های روز را از دست داد و هم آداب و رسوم خانوادگی و اجتماعی جایگاه خود را به آرامی به دست فراموشی خواهد سپرد

امروزه افسانه ها ، آداب و رسوم، لالایی ها ، حکایات ، متل ها ، ضرب المثل ها و دیگر نشانه های ادبی در محفل خانواده ها و اجتماع ما به دلیل نداشتن رابطه های نزدیک خانوادگی و اجتماعی تقریبا از میان رفته است ، بشر کمال جو به دنبال توسعه طلبی بر آن باور است که وضع موجود را تغییر دهد و ذهن خیال پرداز و سیال خود را با واقعیتی دیگر سوق دهد و متاسفانه راه آن را گذر از گذشته ی فرهنگی و ادبی خود می داند ، در این عصر اطلاعات و تبادلات سریع فرهنگی دوران معاصر را دریافت می کند و کم کم تاثیر تغییر فرهنگی را با خود همراه خواهد ساخت .

اما باید به این باور رسید که ادبیات یک جامعه ی غنی و متمدن مانند ایران فرهنگ را در جامعه رشد و تعالی خواهد بخشید . یا به نقل از سید وهاب قیاسی پژوهشگر ادبیات عامیانه« ادبیات هر ملتی تفکرات و احساسات و باورها و نگرشها و هنرها و همچنین سایه روشن زندگی فردی و اجتماعی آن قوم و یا ملت است» و این تعریف و اندیشه را می بایست در جامعه ی امروز رشد و تعالی می بخشید

ادبیات هر ملت هویت و پویایی آن ملت در گذر زمان است که گاه می توان از آن به عنوان پدیده ای اجتماعی نام برد که بی شک عوامل درونی و بیرونی انسان همراه با عاطفه و تخیل بستگی دارد. ادبیات عامیانه ی ایران همان علم به آداب و رسوم و بازی ها و سرگرمی ها و قصه ها و افسانه ها و داستانها و ضرب المثل ها و چیستانها و ترانه ها و سرودهای شادی و عزا است که سینه به سینه از گذشته های دور از نسلی به نسل دیگر منتقل شده و جریان زندگی و معیشت و عادات و عواطف و احساسات و اندیشه و خصایص روحی و ملی آن قوم را آشکار می کند .

امروز زنده کردن نشانه های این نوع از ادبیات در گوشه ای از سرزمین فارس که مهد علم و تمدن و فرهنگ بوده ، شهرستان استهبان که مردمانی از جنس داستان و حکایت دارد و پیشینه ی آنها سرشار از شخصیت های رنگین داستانهای عامیانه است ، خود نقطه ای روشن است در تعالی فرهنگی استان فارس

در جشنواره ادبیات بومی استان فارس که به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان استهبان و همراهی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس به آیین پایانی خود رسید خود نقطه ی شروع برای رسیدن به باور ارزش ادبیات عامیانه در سراسر استان فارس بود.

و امروز که در نقطه ی پایانی این جشنواره هستیم خود را در جایگاه شروع این حرکت بزرگ و جریان ساز در استان فارس می بینیم و بر این باور هستیم که در دوره های بعد با پژوهش و رویکردی جدید سطح ارتباط مردم استان فارس را در این جشنواره ارزشمند بیشتر کنیم . معاونت فرهنگی و به دنبال آن اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس نیز حمایت علمی و عملی خود را از این جشنواره برای ادامه دار شدن و هدف دار بودن در مسیر توسعه و تولید محتواهای متنوع فرهنگی مکتوب خواهد داشت .

در پایان هم خوش اقبال از همکاری اهالی قلم و اندیشه ی سراسر استان فارس و انجمن های ادبی فعال در شهرستانهای استان فارس و همچنین انجمن داستان ستهبان و همچنین از امام جمعه ی محترم و فرماندار محترم شهرستان که اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان استهبان را برای پیشبرد این جشنواره همراهی کرده بودند تشکر و قدردانی کرد ؛ و بی شک اگر همت و تلاش رییس و کارمندان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان استهبان نبود این مهم محقق نمی شد … .

اجرای واسونک خوانی توسط اسماعیل پسران هنرمند پیشکسوت شهرستان استهبان از دیگر برنامه های این مراسم بود. در پایان بیانیه هیات داوران قرائی و از برگزیدگان این جشنواره با اهدای لوح سپاس ، تندیس جشنواره و جایزه نقدی تقدیر به عمل آمد. در حاشیه این مراسم از برگزاری از برگزیدگان جشنواره های  داستان کوتاه و نماز نیز تقدیر و جوایز و لوح سپاس به ایشان اهدا شد.

بیانیه و آرای هیات داوران نخستین جشنواره ادبیات داستانی استان فارس به شرح زیر می باشد :

هیأت داوران با نگاه دقیق و سنجیده به جشنواره ادبیات بومی مردم فارس در حوزه های آداب و رسوم،      ترانه های کار، ترانه های مادرانه و لالایی ها و خوراک ها و نان های محلی فارس، هیچ یک از آثار رسیده را شایسته مقام اول و سوم ندانست. بر این اساس منتخبین جشنواره به شرح ذیل اعلام می گردد.

برگزیدگان جشنواره ادبیات بومی مردم استان فارس:

 • لوح تقدیر و وجه نقد به مبلغ ۵.۰۰۰.۰۰۰ ریال برای پژوهش در بخش آداب و رسوم مردم فارس به سرکار خانم فاطمه تسلیم از شهرستان جهرم اهداء می گردد.
 • لوح تقدیر و وجه نقد به مبلغ ۵.۰۰۰.۰۰۰ ریال برای پژوهش در بخش ترانه های کار، ترانه های مادرانه و لالایی های مردم فارس به سرکار خانم حدیث رضایی از شهرستان شیراز اهداء می گردد.
 • لوح تقدیر و وجه نقد به مبلغ ۵.۰۰۰.۰۰۰ ریال برای پژوهش در بخش ترانه های کار، ترانه های مادرانه و لالایی های مردم فارس به جناب آقای حمید رضا شیبانی از شهرستان آباده اهداء می گردد.
 • لوح تقدیر و وجه نقد به مبلغ ۵.۰۰۰.۰۰۰ ریال برای پژوهش در بخش خوراک ها و گونه های مختلف نان محلی فارس به سرکار خانم راضیه افاضل از شهرستان لار اهداء می گردد.

مقام های جشنواره ادبیات بومی مردم استان فارس:

 • مقام دوم، تندیس جشنواره، لوح تقدیر و وجه نقد به مبلغ ۱۲.۰۰۰.۰۰۰ ریال برای پژوهش در بخش آداب و رسوم مردم فارس به جناب آقای محمود بهره مند از شهرستان داراب اهداء می گردد.
 • مقام دوم، تندیس جشنواره، لوح تقدیر و وجه نقد به مبلغ ۱۲.۰۰۰.۰۰۰ ریال برای پژوهش در بخش ترانه های کار، ترانه های مادرانه و لالایی های مردم فارس به سرکار خانم فروغ هاشمی از شهرستان اوز اهداء می گردد.
  • لوح تقدیر و وجه نقد برای داستان کوتاه “نماز، گنج ابدی” به جناب آقای طه عشقی اهداء می گردد.
  • لوح تقدیر و وجه نقد برای داستان کوتاه “نماز، آغاز دلدادگی” به سرکار خانم فاطمه دودله اهداء می گردد.
  • لوح تقدیر و وجه نقد برای داستان کوتاه “تصادف بابا حاجی” به سرکار خانم نجمه حقیقی اهداء می گردد.مقام دوم، تندیس جشنواره، لوح تقدیر و وجه نقد به مبلغ ۱۲.۰۰۰.۰۰۰ ریال برای پژوهش در بخش خوراک ها و گونه های مختلف نان محلی فارس به سرکار خانم نسیم آل ابراهیم از شهرستان استهبان اهداء می گردد.
  • برگزیدگان جشنواره داستان کوتاه “سته بان” با موضوع “نماز” سرچشمه زلال و پاکی ها:
   • مقام سوم، لوح تقدیر و وجه نقد به مبلغ ۲.۰۰۰.۰۰۰ ریال برای داستان کوتاه “دلنوشته با موضوع نماز” به سرکار خانم فاطمه عبدی اهداء می گردد.
   • مقام دوم، لوح تقدیر و وجه نقد به مبلغ ۳.۰۰۰.۰۰۰ ریال برای داستان کوتاه “چادر جشن تکلیف” به سرکار خانم اسرا طاهری اهداء می گردد.
   • مقام اول، لوح تقدیر و وجه نقد به مبلغ ۴.۰۰۰.۰۰۰ ریال برای داستان کوتاه ” نماز من، نماز مامان” به جناب آقای مهدی خرمی اهداء می گردد.

گزارش تصویری :

آیین پایانی جشنواره ادبیات بومی فارس
آیین پایانی جشنواره ادبیات بومی فارس
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده + 2 =