بانوی نویسنده شیرازی 4 کتاب نوشت/ سندی مؤمنی: نقد فرآیندی تحلیلی تفسیری است

سندی مؤمنی در زمستان سال گذشته چهار عنوان کتاب از سوی انتشارات «شرق بنفشه» منتشر کرده است.

0 349

مجموعه سه جلدی کتاب «جامعه متن و خشونت» که جلد سوم آن در انتظار مجوز است.

این مجموعه به موضوع خشونت در ادبیات معاصر ایران می‌ پردازد.جلد اول به تحلیل بازنمایی خشونت در پنج رمان ایرانی (بیوه‌کشی،گلوگاه، مارون، تهرانی‌ها و رهش) می‌ پردازد.جلد دوم سه رمان ظلمت شب یلدا و خاما و لیورا را تحلیل می‌ کند و جلد سوم به موضوع خشونت در شش مجموعه داستان(دهکدۀ پرملال، سایه‌ های مخروطی، عکس سلفی با مرده، زخم‌شیر، رویای شط بیدار و روباه شنی) می‌ پردازد.

کتاب «پیوندهای نا امن» که تحلیل محتوای رمان سنگ صبور از منظر خشونت علیه زنان(خشونت جسمی و جنسی و روانی) است سومین کتاب او در زمینه نقد و پژوهش است که به تازگی منتشر شده است او رمان نوجوانی به نام «اراده ملوکانه تقدیم می‌ کند» نیز منتشر کرده است.

مؤمنی دربارۀ اهمیت نقد می گوید: نقد فرآیندی تحلیلی تفسیری است فراتر از نظریه و با ارزش گذاری های صرف تفاوت دارد.نقد نفی نیست؛ بلکه امکان گفت و گویی بین متن و منتقد است.

این امکان به گفت و گو بین منتقد و خواننده نقد تسری پیدا می‌کند و به ارتباط و شناخت و بینش دیگر گونه ای از متن می‌انجامد.نقدهای مؤمنی پیش از این در شانزدهمین دوره جشنواره کتاب و رسانه ( نقد ادبیات کودک و نوجوان) و بسیج هنرمندان تهران ( نقد رمان انجمن مخفی) و جایزه مکتب ادبی جنوب ( نقد رمان کوچه ابرهای گمشده) برگزیده شده است.

سه مقاله او در حوزه نقد ادبیات معاصر ایرانی بر رمان‌های مارون و خاما و تهرانی ها در ششمین همایش متن‌پژوهی دانشگاه علامه طباطبایی(آذر ماه ۱۳۹۷) پذیرفته شده است.او از سال ۱۳۸۶ وارد حوزه نقد شده است و از سال ۱۳۹۴ موضوع خشونت در ادبیات معاصر را به عنوان مفهومی برجسته در این حوزه دنبال می‌ کند.

 

سندی مومنی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده − 5 =