برگزاری جلسه شورای فرهنگ عمومی با رویکرد تهیه نقشه زیست بوم فرهنگی در لارستان

امام جمعه لار مرکز لارستان فارس تاکید کرد: دستگاه های متولی و عضو شورای فرهنگ عمومی این شهرستان برنامه راهبردی و عملیاتی پنج ساله با برش شهرستانی و متناسب با سند بالادستی( نقشه مهندسی فرهنگی استان فارس) را ظرف یک ماه آینده آماده و به دبیرخانه شورا ارایه کنند.

0 228

حجت الاسلام سید مختار موسوی خرم امروز دوشنبه نهم خرداد ۱۴۰۱ در جلسه شورای فرهنگ عمومی لارستان اظهار داشت: برخی دستگاه های فرهنگی در این زمینه اقدام هایی انجام داده اند که البته سنخیتی با روح برنامه ریزی ندارد و می توان آن را در قالب یک سری کارهای روزمره اداری قلمداد کرد.

وی تصریح کرد: آنچه مد نظر است و دستگاه های متولی در حوزه فرهنگ و سایر نهادهای اجرایی مرتبط باید آن را به نحو مطلوب انجام دهند ارایه یک برنامه عملیاتی و راهبردی و نه صرف گزارش عملکرد و کارهای روزمره اداری است.

امام جمعه لار افزود: دستگاهها باید ارایه طریق کنند و متناسب با وظایفی که در کتاب نقشه راه مهندسی فرهنگی استان برای هر دستگاه تبیین و تعریف شده است، در سطح شهرستان لارستان نیز بر اساس همین نقشه اما با برش شهرستانی و بومی منطقه ای اقدام به برنامه ریزی و البته اجرای برنامه های راهبردی خود در این عرصه کنند.

برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی استان فارس که سال گذشته رونمایی شد و از امسال نیز برنامه های عملیاتی آن آغاز شده است در قالب یک کتاب ۱۷۶ صفحه ای و با ۶ بخش با موضوعات متنوع و متناسب با وضعیت فرهنگی و اجتماعی استان تهیه، تدوین و به همه دستگاههای عضو و مرتبط نیز ابلاغ شده است.

پنج راهبرد و موضوع اساسی در کتاب برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی استان فارس نیز شامل، معنویت، اخلاق، سبک زندگی و خانواده باهویت اسلامی ایرانی، اتحاد ملی و انسجام اسلامی در پرتو فرهنگ ولایت و امامت، انقلاب علمی و تحول در نظام اداری و مدیریتی با رویکرد جهادی، تحقق عدالت همه جانبه و فرهنگ اقتصاد مقاومتی، انسجام و ساماندهی جبهه فراگیر فرهنگی انقلاب اسلامی، رسانه متعهد و هنر متعالی اعلام شده است.

فرماندار ویژه لارستان همچنین در این نشست بر ضرورت ایجاد تعادل و تناسب بین موضوع‌های فرهنگی و اجتماعی تاکید کرد و گفت: شورای فرهنگ عمومی می‌تواند مبنای تصمیم سازی‌ها، ارائه طریق و راهگشا در مسائل مبتلابه حوزه فرهنگی و اجتماعی باشد.

داریوش دهقان، خواستار مشارکت بیش از پیش نخبگان فرهنگی و هنری و صاحبان فکر و اندیشه برای کمک به توسعه و پیشبرد برنامه های فرهنگی و طراحی و ایده های خلاقانه در موضوعات مختلف به ویژه عرصه فرهنگی و هنری شد.

وی ادامه داد: شورای فرهنگ عمومی، مرجع و قرارگاه اصلی در پیاده سازی و تصمیم سازی بسیاری از امور در حوزه‌های مختلف و مسائل مبتلا به جامعه و همچنین تاکیدات، اولویت‌ها و سیاست‌های راهبردی رهبر معظم انقلاب است.

دهقان ابراز امیدواری کرد که با همکاری اعضای حقیقی و حقوقی ، نهادهای فرهنگی و ایجاد تحول در شورای فرهنگ عمومی شهرستان و با بهره گیری از نظرات همه نخبگان، صاحبنظران و دلسوزان و متولیان امور در بخش های مختلف زمینه تعالی و رونق بیش از پیش و شکوفایی فرهنگی در منطقه را رقم زد.

وی افزود: دولت و مجموعه مدیریت اجرایی و فرمانداری لارستان هم در راستای تاکیدهای رهبر معظم انقلاب و شرایط حاکم و همچنین بر اساس اسناد بالادستی برخی مسائل و آسیب‌های اجتماعی را در اولویت برنامه‌های اجتماعی خود قرار داده و البته وظایف و رسالت ذاتی هر دستگاهی برای ورود به این مسائل نیز مشخص است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × چهار =