مهمانی گراشی ها در شیراز

چند تن از اهالی گراش به همراه شهرستان‌های جنوب فارس به مدت سه روز صنایع دستی، غذاهای محلی و آیین‌های خود را در شیراز به معرض نمایش گذاشتند.

0 188

جشنواره آیین‌ها و مراسمات سنتی فارس با رویکرد بازآفرینی آیین‌ها و میراث ناملموس به مدت سه روز ۳۰ اردیبهشت تا ۱ خرداماه ۱۴۰۱ در محوطه تاریخی ارگ کریم‌خانی با حضور شرکت کنندگانی از جنوب فارس برگزار شد. شرکت‌کنندگان گراشی با حمایت شورای اسلامی شهر گراش، شهرداری و خیرین گراشی راهی این جشنواره شدند.

این رویداد با بازدید از تخت جمشید آغاز گردید و اهالی شهرستان گراش، در این مکان تاریخی برخی از بازی های محلی را اجرا کردند، همچنین به هنگام بعد از ظهر، شرکت کنندگان از شهرستان گراش با معرفی غذاهای محلی، لباس محلی و صنایع دستی در کنار ارگ کریمخان زند، به میزبانی از شیرازی ها و بازدیدکنندگان پرداختند.. اعضای شورای شهر، شهردار، رییس اداره ورزش و جوانان، رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان گراش از مسوولینی بودند که در این سه روز از غرفه‌های گراش بازدید داشتند.

در جوار ارگ کریم خان زند، آیین حنانبندان گراشی و برخی بازی های جنوب فارس اجرا گردید. همچنین حصیربافی فداغ، خوس‌دوزی کنگ و ریشه، پخت انواع نان‌های محلی( بالا تاوَه و لیتک)، کباب ماستی عروسی‌های گراش، دلبَرِ، یخ در بهشت مخصوص گراشی، مقراضی، نان اِشکا و… از مواردی بود که در غرفه شهرستان گراش به بازدیدکنندگان معرفی و عرضه شد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × سه =