محفل شب فرهنگی شهرستان اوز در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران  پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه برگزار شد

استاد تمام دانشگاه تهران و یکی از آخرین بازماندگان مترجم خط میخی ایلامی در جهان مهمان محفل شب فرهنگی شهرستان اوز در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران شد.

0 253

این محفل که به دعوت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اوز و در سالن سرای اهل قلم مصلی امام خمینی (ره) در جوار سی و سومین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با حضور محمد‌علی مرادیان مدیر‌کل دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی و کتابخوانی، مهدی کاموس مشاور مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی، نویسنده و پژوهشگر ادبیات کودک و نوجوان، سجاد جمشیدیان مسئول برنامه های ترویجی کتابخوانی دفتر مطالعات برنامه‌ریزی امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مینایی از مدیران فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور، عبدالمجید ارفعی اوزی پژوهشگر و متخصص زبان‌های باستانی اکدی و ایلامی، سینا آقایاری معاون فرماندارشهرستان اوز، فروغ هاشمی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اوز ،شریف بازرگانی رئیس موزه مردم شناسی اوز، فریبا برازنده عضو شورای اسلامی شهر اوز، فاطمه‌گل حقیقت مروج کتابخوانی و مسئول خانه فرهنگ فیشور، تاج الدین محمدی دهیار فیشور، شاکر عبدی رئیس شورا فیشور و نسرین انصاف پور همسر مرحوم محمد رفیع ضیایی حضور داشتند.
مدیریت این برنامه با فروغ هاشمی بود که از فعالیت کتاب و کتابخوانی شهر اوز سخن گفت و از مسئولین و خیرینی که در این مسیر مهم و پر افتخار  یاری کرده اند تشکر نمود. وی تاکید کرد که کار فرهنگی ریشه ای است و فعالیت های فرهنگی باعت رشد و توجه به دیگر حوزه ها و کارها می شود و از دست آوردهایی که قدم گذاشتن در این مسیر برای شهر اوز و روستای دوستدار کتاب فیشور، کودکان و نوجوانان همراه با طرح، همچنین چاپ چندین کتاب از نویسندگان سراسر شهرستان داشته است گفت.
سینا آقایاری معاونت فرمانداری شهرستان اوز که به نیابت از فرماندار در این برنامه حضور داشت از همراهان و مردم شریف شهرستان اوز و برگزار کنندگان این محفل دکتر اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، احمدوند معاونت فرهنگی و‌ سایر برگزارکنندگانی که در این مراسم حضور دارند و اجرای برنامه را به عهده گرفته اند تشکر کرد و در مورد شهرستان اوز و ظرفیت های فرهنگی آن سخن گفت.
فاطمه‌گل حقیقت از فعالیت های کتابخوانی روستای فیشور گفت که در این نمایشگاه به مدت سه روز غرفه در بخش روستاهای برگزیده به معرفی فعالیت هایش پرداخته است.
پرفسور عبدالمجید ارفعی اوزی، از آخرین بازماندگان مترجم خط میخی ایلامی در جهان و از مهم‌ترین کتیبه‌خوانان ایرانی است و برخی از لوح‌های گلی تخت جمشید با تلاش وی ترجمه شده‌است و استاد تمام دانشگاه تهران است وی نیز از سخنرانان این محفل فرهنگی بود که در مورد کتابهای چاپ شده اش صحبت کرد.
نسرین انصاف پور نیز از کتاب هایی که در مورد زبان و گویش شهر اوز چاپ شده، از توجه مردم این شهر به ادب و زبان نیز سخن به میان آورد.
هنرنمایی کودکان کتابخوان اوزی رمیصا زمانی و السا ارژنگ آخرین برنامه بود که مورد توجه زیاد مسئولین کشوری قرار گرفت.
در پایان از تلاش های فرمانداری ،کارکنان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، هیات اجرایی پایتخت کتاب اوز، شورای شهر و روستای فیشور و از حامیان مالی این برنامه مسعود کراماتی شهردار شهر اوز، ابراهیم احمدی و ساسان پیرزاد بودند که فرصت حضور در تهران را فراهم کرده اند قدردانی شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 + 19 =