همایش بین‌المللی طراحی و توسعه کتابخانه‌های عمومی در ایستگاه آخر

مهدی رمضانی، در آیین اختامیه همایش بین‌المللی طراحی و توسعه کتابخانه‌های عمومی گفت: رویکرد کتابخانه‌های عمومی کشور در این موضوع جدی و اثرگذر خواهد بود. به عمق نتایج این رویداد توجه شود و دستگاه‌ها خود را موظف در حمایت از این اقدامات بدانند.

0 205
آیین پایانی همایش بین‌المللی «طراحی و توسعه کتابخانه‌های عمومی؛ الگوها؛ تجربه‌ها و ایده‌ها» با حضور مهدی رمضانی، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، فرشاد مهدی‌پور، معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، لطف‌الله شیبانی، فرماندار شیراز، حمیدرضا قانعی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، منصور کوهی رستمی، رئیس انجمن علمی ارتقاء کتابخانه‌های عمومی ایران و روح‌الله منوچهری، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان فارس در سالن همایش‌های بین‌المللی مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری برگزار شد.
در این مراسم دبیر اجرایی همایش بین‌المللی طراحی و توسعه کتابخانه‌های عمومی؛ الگوها؛ تجربه‌ها و ایده‌ها، گفت: قریب به یک‌سال پیش برنامه‌ریزی شد تا یکی از موضوعات روز دنیا با عنوان «خدمات» به‌عنوان مبحث اصلی یک همایش مد نظر باشد و به تولید آثاری در این زمینه و برگزاری کارگاه‌ها و تهیه الگوهایی در این زمینه منجر شود.
منوچهری با اشاره به این‌که همزمان با هفته کتاب فراخوان این همایش اعلام شد و به همراه آن سه رویداد دیگر اتفاق افتاد، گفت: در این همایش ۱۰ پیش‌نشست از کشورهای مختلف تدارک دیده شد و در کنار آن تجربیات، نظرها و ایده‌های مختلف مطرح شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس، عنوان کرد: به جرات می‌توان گفت که نخستین‌ بار است که همایشی در سطح بین‌المللی در رشته حرفه‌ای کتابداری با مشارکت دبیرخانه علمی همایش به صورت تخصصی برگزار شد.

۱۰۶ مقاله در دو بخش فارسی و انگلیسی دریافت شد
به گفته او، در این همایش از ۱۰۶ مقاله دریافت شده در دو بخش فارسی و انگلیسی مقالات منتخب بررسی و به‌صورت شفاهی ارائه و به صورت چاپ در مجموعه مقالات انتخاب شدند.
منوچهری ادامه داد: نخستین جایزه ملی خدمات کتابخانه‌های عمومی با عنوان خدمات علوم کتابخوانی برگزار شد که سطح این جایزه در حد کشوری بود و در آن ۱۰۳ اثر دریافت شد که در مرحله اول ۱۰ نفر انتخاب شدند و از سوی داوران برگزیدگان انتخاب شدند.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس با بیان اینکه هدف از اولین جایزه ملی خدمات عمومی کتابخوانی در بخش فرهنگ و کتابخوانی فراتر از وظایف کتابداران است، گفت: مسابقه ملی طراحی خدمت برای کتابخانه‌های عمومی که همه افراد می‌توانستند شرکت کنند و در این طرح ۱۱۰ اثر دریافت شد و تعدادی به مرحله بعد راه یافتند که از بین آنها تعدادی انتخاب شدند که در مردادماه معرفی برگزیدگان این مسابقه معرفی خواهند شد.
منوچهری در ادامه به دیگر بخش این همایش با عنوان آموزش اشاره و بیان کرد: در این حوزه نیز  مجموعه‌های آموزشی کارگاهی برای ۶۰۰ نفر به صورت حضوری و آنلاین در سطح کشور در ۴ نوبت آموزشی برگزار شد.
مدیرکل کتابخانه‌های فارس در پایان این همایش از نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در جهت کمک‌های شایان و دبیرخانه علمی جهت هماهنگی اساتید خارج از کشور و دبیرخانه اجرایی همایش در اداره کل کتابخانه‌های عمومی فارس تشکر و قدردانی کرد.
در این مراسم باقر میرعبداللهی مدیرکل منابع نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور پیام دکتر غلامعلی حدادعادل رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی را به این همایش قرائت کرد.
کتابخانه‌ها مورد علاقه فرهنگستان زبان و ادب فارسی است
در بخشی از این پیام آمده است: برگزاری نخستین بین‌المللی طراحی و توسعه کتابخانه‌های عمومی؛ الگوها؛ تجربه ها و ایده‌ها اقدامی شایسته و تحسین برانگیز است که از رهگذر آن جایگاه کتابخانه را به هموطنان‌مان معرفی کرد.
به گفته حدادعادل، کتابخانه نگهبان میراث تمدنی ماست و هرگامی که در این جهت برداشته شود اقدامی مبارک است. برای اینجانب مایه خوشبختی بود اگر می‌توانستم در شیراز که چشم و چراغ کشور است شرکت کنم.
وی ادامه داد: کتابخانه عمومی از چند جهت واجد اهمیت است از آن جهت که مشوق مطالعه در کشور به شمار می‌رود. همچنین کتابخانه‌های عمومی محلی مناسب برای مراجعه به کتاب‌های غیردرسی به‌ویژه در نقاط محروم کشور است. کتابخانه‌های عمومی مراکز غنی گسترش زبان فارسی هستند که این جنبه از کارکرد کتابخانه‌ها مورد علاقه فرهنگستان زبان و ادب فارسی است.
وی در پایان، انتصاب مهدی رمضانی را به دبیرکلی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور را در راستای تحولی در این نهاد برشمرد و به وی تبریک گفت.
دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نیز در ادامه این مراسم با اظهار تشکر از برگزارکنندگان و شرکت‌کنندگان این همایش از دبیرکل سابق نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بعنوان پایه‌گذار این رویداد بود تقدیر کرد.
رمضانی ابراز امیدواری کرد که این حرکت که مسیری نو در راه کتابخانه‌های عمومی است موجب نتایج نوینی در این مسیر باشد.


وی با بیان این‌که گستردگی موضوعی همایش مشارکت حقیقی بین‌المللی این رویداد موید اهمیت این موضوع است، گفت: رویکرد کتابخانه‌های عمومی کشور در این موضوع جدی و اثرگذر خواهد بود. به عمق نتایج این رویداد توجه شود و دستگاه‌ها خود را موظف در حمایت از این اقدامات بدانند.

به گفته دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، به‌دنبال تصدی‌گری در این وادی نیستیم و حامی این رویداد بودیم و حلقه واسط هستیم.
تقدیر از منتخبان اولین جایزه خدمات کتابخانه‎های عمومی و خدمات برون کتابخانه‌ای
سید علی کاشفی خوانساری نیز در این همایش به قرائت بیانیه داوران اولین جایزه خدمات کتابخانه‎های عمومی و خدمات برون کتابخانه‌ای پرداخت و افزود: اختتامیه هر رویداد به منزله پایان آن نیست بلکه طلوعی دوباره برای اجرا و فضایی برای بحث و اشتراک و اندیشه‌ها، تجربیات، افکار و توانمندی‌های یکدیگر است.
وی اظهار کرد: برگزاری این مسابقه فرصت خوبی برای مشاهده خدمات ارزنده‌ای که کتابداران گرامی در جای جای ایران با شوق و ذوق متعهدانه آنرا ارائه می‌کنند.
کاشفی خوانساری تصریح کرد: نشست آغازین این جایزه ویژه کتابداران در ۲۳ آبان ماه ۱۴۰۰ برگزار و به دلیل استقبال از آن تا ۳۰ دی ماه معوقات ارسال آثار تمدید شد که تعداد ۱۰۳ آثار به دبیرخانه ارسال و پس از آن آثار به میزان اثرگذاری، گستره خدمت، نوآوری و خلاقیت، استمرار و تداوم خدمت، اولویت و ضرورت خدمت مورد ارزیابی و داوری قرار گرفت.
او ادامه داد: پس از دو مرحله داوری ۱۰ اثر برتر به نمایش گذاشته شد و پس از بحث و تبادل نظر داوران ۱۰ اثر منتخب و در ۲۱ اردیبهشت ماه در بستر فضای مجازی گزارش کار هر یک از منتخبین ارائه شد و در نهایت
نفرات اول تا سوم این جشنواره براساس ۵۰ درصد امتیاز داوران و ۵۰ درصد امتیاز تخصیص یافته توسط اعضای نمایندگان انتخاب شدند و باتوجه به نزدیکی امتیازات به یکدیگر مقرر شد از شش نفر تقدیر شود.
کاشفی خوانساری در پایان این جشنواره از سوی هیأت داوران از کلیه کتابداران که در این طرح مشارکت داشتند تقدیر و تشکر کرد.
معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم، گفت: نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بعنوان ساختاری که از نهادهای عمومی کشور به شمار می‌رود در حال خدمت‌رسانی است.
فرشاد مهدی‌پور افزود: روشن است در باب امر کتاب به عنوان میراث دینی و فرهنگی هرچقدر آنرا قدر بداریم برکات بسیاری برای کشور خواهد داشت.
وی با اشاره به برگزاری همایش فوق، گفت: این رویداد ابتکاری بدیع در حوزه بین‌المللی و بینافرهنگی است که اقدامی موثر بوده و می‌تواند قدرت نرم جمهوری اسلامی را گسترش دهد.
به گفته مهدی‌پور، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور یکی از مهم‌ترین سامانه‌ها و سازمان‌ها در حوزه جهاد تبین نقش‌آفرین است زیرا کتاب مهم‎ترین گنجینه‎ای است که می‌توانیم به وسیله آن با دیگران گفت‌وگو و بحث کنیم.
معاون مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: اساسا بدون پیوند نداشتن حوزه کتاب با رسانه کاری محال است زیرا حوزه اطلاع‌رسانی و کتاب به شدت در حوزه آکادمیک با یکدیگر نزدیک است. البته در حوزه جهاد تبیین می‌شود با اصحاب رسانه بیشتر گفت‌وگو کنیم.
وی، ادامه داد: طیف وسیع کشورهایی که در این همایش شرکت کرده بودند نشان از توان دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی دارد.
وی با بیان اینکه کتاب در دوره کرونا خود را بازتولید کرد، افزود: خدمات کتابخانه‌های عمومی پیشران حوزه فرهنگ کشور است.

به گفته معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با توجه به اینکه در دانشگاه‌ها، پژوهش‌گاه‌ها و مراکز اجرایی و غیراجرای واحدی برای کتاب داریم که هرچقدر در متن سیاست‌گذاری نقش داشته باشند کشور بهتر اداره می‌شود.

وی همچنین، عنوان کرد: پلتفرم‌های متعددی داریم که اختصاصی زیست بوم ماست. با امکاناتی که به واسطه حوزه آموزش و پرورش فراهم شده است حتما به اقتضائات بومی رشد و بالندگی بیشتری داشته باشیم.
مهدی‌پور، توانمندسازی و رشد کتابداران به جهت اینکه روش‌های جدیدی را داشته باشند حایز اهمیت دانست و افزود: لزوم دسترسی مردم به کتابخانه‌ها بدین خاطر دارای اهمیت است. ما در هیچ کشوری شاهد این نیستیم که رهبر آن کشور این میزان تعلق خاطر و توجه به کتاب داشته باشد لذا باید بتوانیم آنرا در بدنه مردم به جریان بینداریم.
وی، بیان کرد: در موقعیت تمدنی مهمی قرار گرفتیم که نهاد کتابخانه‌های کشور حتما می‌تواند نقش‌آفرین باشد.
در این مراسم همچنین منصور رستمی کوهی رییس انجمن علمی ارتقاء کتابخانه های عمومی در خصوص ثمرات این همایش اظهار کرد: یکی از نکات حائز اهمیت این همایش از بعُد علمی این بود که با بیش از ۵۰ شخصیت برجسته و نخبه علمی و بین المللی در عرصه کتابخانه های عمومی برگزار و به بحث و گفت و گو پرداختند.
وی اظهار کرد: متأسفانه این افراد اطلاع دقیقی از کتابخانه های عمومی کشور ایران نداشتند و بعضا یک تصور غلط در خصوص کتابخانه های کشور داشتند و گمان می کردند که کتابخانه های ما خیلی پیشرفته و قوی نیستند و دارای نظام سیستماتیک در حوزه کتابخوانی نیست.
رستمی کوهی گفت: این در حالیست که در هنگام گفت و گو با این شخصیت ها و تشریح ۳۵۰۰ شبکه کتابخانه عمومی کشور و ۷ هزار نیروی کار که عمدتا تحصیلکرده می باشند ، یکی از نهادهای بزرگ فرهنگی کشور را تشکیل می دهند.
وی تصریح کرد: استقبال باشکوه کتابخانه های عمومی از برگزاری این همایش نشان دهنده این موضوع است که خواهان تغییر تحول در این فضا می باشند.
در پایان این همایش رییس انجمن علمی ارتقاء کتابخانه های عمومی از کلیه افراد و دست اندرکاران که در یکسال گذشته اقدامات و برنامه های اجرایی در خصوص پیشرفت کتابخانه های عمومی ارائه کردند، تقدیر و تشکر کرد.
در این مراسم از برگزیدگان اولین مسابقه جایزه اول خدمات کتابخانه‌های عمومی و خدمات برون کتابخانه‌ای تقدیر شد که حسین قاسمی نفر سوم، فرنگیس غلامی و سمانه رستمی دوم و احمد ربیعی و افسانه مظفری نفرات اول این رویداد شناخته شدند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 + 18 =