پذیرایی مسجد «آقابابا خان» شیراز از چهارمین نشست «هم‌پای محراب» و محفل قرآنی

چهارمين نشست «هم پای محراب» همراه با برپايی محفل قرآنی، با حضور مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدير ستاد هماهنگي کانون‌های فهمای استان فارس به ميزبانی مسجد «آقابابا خان» شيراز برگزار شد.

0 345

چهارمین نشست «هم پای محراب» شامگاه (21 اردیبهشت ماه) با دیدار حمیدرضا قانعی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و حجت الاسلام حسین امیدی، مدیر ستاد هماهنگی فهما استان فارس با اصحاب مسجد آقاباباخان شیراز، اعضای کانون فرهنگی هنری شهیدان گل آرایش و پایگاه مقاومت فاتح خیبر برگزار شد که با برپایی محفل قرآنی این مسجد همراه بود.

مشکلات فرهنگی امروز جامعه  با بازگشت به مساجد به عنوان خواستگاه اصلی اندیشه‌های انقلاب، قابل حل است
حمیدرضا قانعی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در این محفل نورانی و قرآنی با اشاره به اینکه هیچ جایی در دنیا بهتر از این محافل قرآنی نیست، گفت: امروز هنگامی که به گرفتاری ‌ها، دشواری‌ ها و مسائل فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی می ‌نگریم، در می‌یابیم که برای گذر از آن‌ها راهی جز بازگشت به مساجد و محوریت دادن به فعالیت های اجتماعی مسجد محور و از جمله همین محافل قرآنی نداریم.
وی افزود: بسیاری از مشکلات امروز جامعه در زمینه های فرهنگی با بازگشت به مساجد که خواستگاه اصلی اندیشه های انقلاب است، قابل حل است.

فعالیت‌ های قرآنی از کارکرد های ویژه کانون ‌های فرهنگی و هنری مساجد است
حجت‌الاسلام حسین امیدی نیز طی سخنانی کانون فرهنگی و هنری مسجد آقا باباخان را از پویاترین کانون‌ ها دانست و گفت: امروزه در کمتر مسجدی از مساجد شیراز این همه نوجوان پرشور و قرآنی را گرد هم می‌بینیم؛ این همه نوجوان در کنار شکیبایی بزرگتر ها زمینه پرورش نوجوانان را فراهم خواهد آورد.
مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد استان فارس فعالیت‌ های قرآنی را از کارکرد های ویژه کانون ‌های فرهنگی و هنری مساجد خواند و افزود: یکپارچگی، همدلی و اتحاد مردمی دارای سلایق گوناگون این‌ مسجد در کنار پویایی قرآنی آنان، بسیار لذت بخش و زیباست.
حجت الاسلام محمد مشکین فام، امام جماعت مسجد آقابابا خان شیراز هم در این نشست گفت: مسجد آقاباباخان از قدیمی ترین مساجد شیراز با قدمتی بیش از 300 سال مشغول فعالیت است و مجال و محفل بسیاری از گردهمایی های دوران انقلاب و دفاع مقدس بوده و شهیدان بیشماری را تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.
وی ویژگی و حُسن این مسجد را در کنار هم بودن مردم و نمازگزاران آن با سلایق مختلف سیاسی و فرهنگی و بر محوریت قرآن دانست.
همچنین مهدی ارجمندی، فرمانده پایگاه مقاومت فاتح خیبر مسجد آقابابا خان شیراز نیز در این نشست با تشریح فعالیت‌های مسجد، گفت: انس و الف بین اصحاب مسجد از جمله پایگاه مقاومت، هیئت امناء و کانون فرهنگی هنری مستواند به شکوفتایی و اثرگذاری فعالیت ها کمک کند.
وی این یکپارچگی را زمینه شکوفایی قرآنی به ویژه در زمینه ترتیل، قرائت، حفظ و مفاهیم قرآن برای نوجوان و جوانان خواند و افزود: توزیع بسته های معیشتی در ایام کرونا، و اجرای طرح شکوفه های قرآنی از جمله برنامه های شاخص مسجد است که با همکاری هه فعالان اجرا می شود.
عطاءالله امیدواری، مدیر کانون فرهنگی هنری شهیدان گل‌آرایش شیراز نیز در این نشست گفت: برنامه ها و نشست های قرآنی مسجد از سال 1385 بدون وقفه و به صورت مستمر در حال برگزاری است و در ایام شیوع بیماری کرونا نیز در بستر فضای مجازی برگزار شده است که منشا خیر و برکت است.
این استاد قرآنی و دبیر اجرایی مسابقات قرآنی «مدها متان» استان فارس در ادامه خاطرنشان کرد: تلاوت و محفل قرآنی طرح «ضیافت قرآنی در چهارشنبه شب های رضوی» با رویکرد تلاوت جوانان و نوجوانان قرآنی به دنبال بازدید آستان قدس رضوی و اهدای پرچم بارگاه منور امام رضا (ع) شکل گرفته است که در این بازدید جزء سه محفل قرآنی برتر نیز معرفی شد.
گفتنی است؛ محفل قرآنی که با اهدای ثواب قرائت جمعی آیات به روح شهید محمود کاراندیش همراه بود، با تلاوت سید امیرحسین رضوی و محمدجواد کاتب، ارائه محفوضات قرآنی امیرحسین و امیررضا اباذری‌نژاد و همخوانی امیرمحمد و امیرعلی امیدواری برگزار و مراسم به صورت زنده در بستر فضای مجازی پخش شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 + 3 =