مکبث در گراش

سیزدهمین نشست "تماشا"، در گراش برگزار شد.

0 245

سیزدهمین نشست تماشا و نقد و بررسی فیلم­ نمایش که چهارشنبه شب 21 اردیبشهت ماه 1401 در موسسه فرهنگی هنری هفت برکه برگزار گردید، در واقع شروع یک دوره‌ی هفت‌جلسه‌ای در مورد تراژدی است. در این دوره، هفت فیلم‌نمایش در این ژانر بررسی می‌شود تا هنرمندان هنر نمایشی و علاقمندان به این هنر، به شناختی حداقلی از تراژدی و تراژدی‌نویسان برتر ایران و دنیا برسند. در هر نشست، پس از تماشای فیلم نمایش، یک مهمان ویژه در مورد نویسنده و اثر به مدت ۲۰ دقیقه صحبت می‌کند و سپس با حاضرین در جلسه به گفتگو و تبادل نظر در مورد آن می پردازد.

مهدی آیینه افروز، رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گراش با استقبال از این رویداد گفت: مدتها بود که این نشست به دلایل مختلف برگزار نمی شد اما اکنون شرایط برگزاری آن فراهم شده و ما سیزدهمین نشست این دوره ها را به انجام رساندیم، این نشست ها در رشد سطح سواد هنر نمایش در میان فعالان این حوزه و علاقمندان به این هنر را به طور چشمگیر افزایش داده و باعث درک بهتر آثار این سبک می شود که در نتیجه ارتقای نمایش های آینده در شهرستان را در پی خواهد داشت.

در این نشست فیلم تراژدی مکبث، اقتباس جدید جوئل کوئن از شاهکار ویلیام شکسپیر نمایش داده شد و مسعود غفوری، دکترای ادبیات انگلیسی، در مورد آن صحبت کرد. او به موضوعاتی همچون دلایل بزرگی شکسپیر، شیوه‌های مختلفی نقد و بررسی آثار او، و همچنین لزوم خواندن و دیدن آثار او پرداخت. او پس از ارایه­ ی تعریفی از تراژدی، به بررسی مکبث از این دیدگاه پرداخت و حاضران در این نشست نیز، برداشت خود از این اثر را به گفتگو نشستند.

گفتنی است که نشست های تماشا، چهارشنبه‌ها به صورت یک‌هفته در میان برگزار می‌شود. به کسانی که در ۴ جلسه از ۷ جلسه شرکت کنند، گواهی حضور از طرف انجمن نمایش و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گراش داده می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده − شش =