تازه‌ترین خبرها از نمایشگاه کتاب تهران+ تیزر نمایشگاه

برنامه‎‌های متنوعی همچون بازار جهانی کتاب، مهمان ویژه، دعوت و میزبانی از مهمانان، رؤسای نمایشگاه‌ها و بورسیه‌ها، دعوت و جانمایی سفارتخانه‌ها و مراکز فرهنگی داخلی و خارجی و نشست‌ها و فعالیت‌های فرهنگی را در دستور قرار داده‌ایم.

0 205

در راستای اهداف تعیین‌شده یکی از طرح‌های بخش بین‌الملل نمایشگاه بازار جهانی کتاب است که این محور می‌کوشد با حضور نهادها و مراکز مختلف فرهنگی، ناشران، آژانس‌های ادبی و نهادهای مستقل داخلی و خارجی، نویسندگان، مترجمان و تصویرگران، و همچنین سایر متخصصان حوزه نشر، به شناساندن و گسترش این صنعت کمک کند تا زمینه برای فعالیت نشر داخلی و بین‌المللی آثار ایرانی فراهم شود و راهی برای حضور بهتر ناشران ایرانی در نمایشگاه‌های جهانی کتاب و نشست‌های بین‌المللی باشد.

این امر موجب تسهیل تعامل میان‌فرهنگی، معرفی برگزیدگان جوایز ادبی داخلی، روند انتشار توسط مترجمان برجسته زبان‌های دیگر و فراهم آمدن زمینه برای برای واگذاری رایت ترجمه و نشر آثار فارسی به زبان‌های دیگر خواهد بود. مهمان ویژه سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، کشور قطر است. نمایشگاه کتاب امسال در این بخش، میزبان جاسم احمد البوعینین، مدیر نمایشگاه بین‌المللی کتاب دوحه، ریاض یاسین، رئیس انجمن ناشران و توزیع‌کنندگان قطر و اسماء الکواری، مدیر انتشارات دار نبجه است.

در بخش مهمانان و رؤسای نمایشگاه‌ها میزبان مهمانانی از کشور تاجیکستان و سوریه و روسای نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب قطر، عمان، عراق و آذربایجان است. همچنین لازم به ذکر است، بورسیه‌های نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران امسال که شامل فعالان نشر، مترجمان و ایرانشناسان است، از کشورهای بوسنی و هرزگوین، پاکستان، ترکیه، ایتالیا و روسیه صورت گرفته است.

تسهیل ارتباط با نهادهای بین‌المللی و فرهنگی را از دیگر اقدامات این بخش می باشد و امسال نیز به روال سال‌های پیشین، پس از دعوت از سفارتخانه‌ها و مراکز فرهنگی بین‌المللی خارج و داخل کشور، ۶۷ نهاد ثبت‌نام‌ کرده و متراژ موردنظر خود را درخواست داده‌اند که به هر کدام از این‌ها با توجه به مکان موجود، غرفه‌ای اختصاص داده شده است.

با توجه به گستردگی زمینه‌های گفت‌وگو و تبادل نظر در زمینه معرفی صنعت نشر ایران، بخش بین‌الملل خانه کتاب و ادبیات ایران، بیش از ۳۰ نشست‌ هم‌اندیشی، رونمایی و تبادل تجربیات فعالان نشر را در سرای ملل تدارک دیده است. مدعوین این نشست‌ها مهمانان خارجی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، ناشران، نویسندگان، مترجمان و فعالان نشر در حوزه بین‌الملل هستند.

سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از بیست‌ویکم تا سی‌ویکم اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ در دو بخش حضوری در مصلای امام خمینی(ره) و مجازی در سامانه ketab.ir  برگزار می‌شود.

 

تیزرنمایشگاه/کلیک کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × سه =