“آقای بزرگ”، مستندی درباره یک مبارز انقلاب در جهرم رونمایی شد

مستند آقای بزرگ با موضوع مبارزات انقلابی و ابعاد مختلف زندگی سیدعبدالحسین نجفی لاری در آیینی با حضور نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز در جهرم رونمایی شد.

0 216

بزرگداشت سالگرد ارتحال آیت‌الله «سیدعبدالحسین نجفی لاری» پرچمدار مشروطیت در جنوب کشور و پایه‌گذار حکومت اسلامی در تاریخ معاصر شامگاه جمعه با رونمایی از مستند آقای بزرگ با موضوع مبارزات انقلابی و ابعاد مختلف زندگی آن شخصیت والاقدر در مقبره آن بزرگوار در جهرم برگزار شد.
در این آیین نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز به بیان شاخصه‌های آن شخصیت عظیم جهان اسلام پرداخت و گفت: بزرگمرد عالم تشییع، مرجع عالیقدر، مجاهد گرانقدر و مهاجرعلی الله عبدالحسین لاری پرچمدار مبارزه با ظلم بود.
آیت الله لطف الله دژکام افزود: شخصیت‌های والامقامی همچون آیت‌الله سید عبدالحسین لاری که از بین ما رفته‌اند نیازمند برگزاری چنین مجالسی نیستند، بلکه بهره‌مندی ما از آن‌ها و همچنین ادامه مسیر این افراد هدف برگزاری اینگونه مراسم هاست
آیت الله دژکام عنوان کرد: بیت آیت‌الله نجفی لاری در شهر و منطقه ما شناخته شده بوده و هر کدام از آنها به واسطه شئون شخصی خود به عنوان شجره طیبه‌ای از اولاد ایشان شخصیت‌هایی ارزشمند، عالم، فاضل و تاثیرگذار در خدمات اجتماعی بوده و هستند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه اسلام دینی است که اگر بخواهد دستورات قرآن اجرا شود باید در جامعه اسلامی حکومت اسلامی برپا شود، گفت: اصل اینکه اسلام دینی است که برای اجرای آن باید حکومت برپا شود جای تردید ندارد؛ در اصالت حکومت اسلامی هیچ کس تردیدی ندارد که مربوط به پیامبر (ص) و پس از آن به امیرالمومنین (ع) و ۱۱ معصوم دیگر است.
نماینده ولی فقیه در استان فارس تصریح کرد: مرحوم آیت الله نجفی لاری مبنای حکومت اسلامی را طرح و آن را به اجرا در آورده است؛ ایشان گفته است حکومت در زمان غیبت حکومت معصوم نیست اما حکومت فقیه است.

مستند آقای بزرگ به تهیه کنندگی حجت الاسلام تندگام امام جمعه شهر دبیران با موضوع تشکیل حکومت، کادرسازی و سال‌ها تلاش این عالم مجاهد جهت تحقق حکومت اسلامی بر مبنای ولایت فقیه ساخته شده است.
این اثر در طول سه سال تحقیق و سه ماه تصویربرداری و تدوین تهیه شده است.
آیت الله «سید عبد الحسین موسی نجفی»، معروف به مجتهد لاری یکی از علما و مراجع بزرگ استان فارس در قرن اخیر بود. در جوانی چند سال عتبات عالیات اقامت گزید و از محضر علمایی همچون میرزای شیرازی و همچنین علامه کاظمینی، علامه ایروانی و آخوند خراسانی سالها استفاده کرد، و خود به مقام اجتهاد رسید. پس از خاتمه تحصیلات در شهرستان لار و جهرم سال ها به خدمات دینی و تدریس علما اشتغال داشت؛ ابتدا چند سالی را در لار بود و سپس به درخواست و اصرار مردم متدین و خدادوست جهرم، سنوات آخر عمر او به این دیار سپری شد. از تألیفات وی اکسیر سعادت، عقوبت حب دنیا، علم امام، معارف سلمان، حاشیه فوائد، حاشیه مکاسب، حاشیه قوانین، آیات الظالمین، تقریرات، خلافیات و… می‌توان نام برد. آیت‌الله نجفی لاری سرانجام در روز جمعه چهارم شوال سال ۱۳۴۲ هجری قمری مصادف با ۱۵ اردیبهشت ماه سال ۱۳۰۳ هجری شمسی در جهرم به دیار معبود شتافت.

شهرستان جهرم در فاصله ۱۹۳ کیلومتری از جنوب شرق شیراز قرار دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 5 =