چراغی در ساباط روایت هنرمندانه از تحول تاریخی و ادبی شهر تاریخی لارستان

مستند تماشایی «چراغی در ساباط» به همت هنرمندان لارستانی ساخته شد.

0 302

مستند چراغی در ساباط روایتی هنرمندانه از تطور و تحول شهر تاریخی «لار» است.

«چراغی در ساباط» نام مستندی تماشایی است که تلاش دارد با نگاهی نو و عبور از کلیشه‌های روزمره روایتی معتبر از تاریخ گذشته و حال شهر «لار» ارائه دهد.
این اثر به همت جمعی از هنرمندان و فعالان فرهنگی لارستان تهیه شده است.
کارگردان و تهیه‌کننده این اثر ماندگار «حجت‌الله صفری» و نویسندگان آن «سپیده سعیدی»، «محبوبه وحیدیان» و «منصور پدرام»‌اند و در روند محتواسازی از همکاری اساتید برجسته تاریخ و ادبیاتِ دانشگاه تهران و شیراز استفاده شده است.
این مستند با پژوهش درآثار برجسته تاریخی و روایت اساتید دانشگاه در حوزه تاریخ و ادبیات به شیوه توضیحی به واکاوی پیدایش شهر لار از ابتدا و نحوه شکل‌گیری‌اش تاکنون می‌پردازد.
مخاطب با صدای دلنشین راوی، پستوهای تاریک تاریخ پیدایش شهر لار را قدم می‌زند و مسیری از ابتدا تاکنون را از سر می‌گذراند.
در ادامه روایتی از دلاوری‌ها و مردانگی‌های لاری‌ها در نبرد با متجاوزین در دوران صفوی بخشی از سیری است که بیننده با آن روبرو خواهد شد.
این مستند در دو قسمت تولید شده که در «قسمت اول» به آثار باستانی به‌جا مانده از ادوار تاریخی در شهر لار پرداخته و در «قسمت دوم» از حضور افرادی بهره جسته که در جریان زلزله سال ۱۳۳۹ حضور داشته و در آن از ناب‌ترین و مغفول مانده‌ترین آرشیوها استفاده شده است.
در نهایت چگونگی ساخت شهر جدید و وقایع پیرامون آن از نکات جالب توجه‌ای‌ است که مستند «چراغی در ساباط» را برجسته‌تر می‌سازد.
گفتنی است تصویربرداری این اثر ماندگار از سال ۱۳۹۸ آغاز شد و اینک در آستانه روزِ لارستان آماده انتشار است.

گفتنی است به پیشنهاد اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لارستان به مناسبت

١٩ اردیبهشت مصادف با سالروز حضور رهبری معظم انقلاب در منطقه و روز لارستان، اکران این فیلم با حضور مسئولان و مدعوین کشوری و استانی در لار انجام خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 3 =