بزرگداشت شیخ اجل سعدی در بوانات با ویزه برنامه سعدی سفیر سلامت

به کوشش انجمن اهل قلم و همراهی انجمن های ادبی بوانات نشست سعدی سفیر سلامت ویژه بزرگداشت شیخ اجل سعدی شیرین سخن به صورت حضوری در سالن کتابخانه عمومی سوریان برگزار شد.

0 245

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس؛ به کوشش انجمن اهل قلم  و همراهی انجمن های ادبی بوانات نشست سعدی سفیر سلامت  ویژه  بزرگداشت شیخ اجل سعدی شیرین سخن به صورت حضوری در سالن کتابخانه عمومی سوریان  برگزار شد.

حسین برزگر رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بوانات ضمن اعلام این خبر گفت: مردم همواره برای سعدی شیرازی و اثار با ارزشش احترام خاصی قائل بوده و هستند و وی را تکریم می کنند.

برزگر اضافه کرد: سعدی شیرازی همیشه در سخنان خود اهتمام ویژه ای به امر سلامت داشته و این مهم در بررسی های وی در جوامع انسانی مشهود است. وبسیاری از نصایح و حکایات سفرهای سعدی بر اهمیت سلامت نیز تاکید دارد و باید در زندگی خود نصایح و حکایات این مرد بزرگ فارسی را سرلوحه کار خود قرار دهیم.  چرا که  سلامتی و توجه به ابعاد مختلف سلامتی در زندگی بسیار لازم است و این سلامتی از سلامتی روحی و اخلاقی فردی شروع شده و به جامعه منتقل می شود پس باید توجه بسیار زیادی به این مهم داشته باشیم.

دبیر شورای فرهنگ عمومی شهرستان بوانات  در ادامه صحبت های خود آثار گرانمایه سعدی را درخور درد امروز بشریت دانست و تصریح کرد: غزلیات این شاعر بزرگ در بوستان و کلام شیرین و نثر بی‌بدیلش در گلستان همواره همانند عطر بهار، ساری و جاری است و بدون شک، پیام‌های انسان‌دوستانه و اخلاق‌محور سعدی، می‌تواند در جهان آکنده و خسته از خشونت و افراط‌گرایی امروز، بیشتر مورد توجه همه مردم جهان قرار گیرد.

بیا که نوبت صلح است و دوستی و عنایت                        به شرط آن که نگوییم از آن چه رفت حکایت

غلامرضا سلیمی سعدی از شاعران برجسته و مسول انجمن اهل قلم شهرستان بوانات نیز در این همایش سعدی را استاد مسلم سخن و ادبیات فارسی در ایران و جهان برشمرد و گفت: اگر بگوییم سعدی استاد مسلم ادبیات فارسی در جهان است بیراه نگفته ایم و دنیا ادبیات ایران را با سعدی می شناسد.

وی ادامه داد: شیخ مصلح ­الدین سعدی یکی از سخنوران طراز اول شعر و ادب پارسی است و در بین مردم سه کشور پارسی زبان ایران، تاجیکستان و افغانستان نیز محبوبیت زیادی دارد و به همین خاطر پارسی زبانان از سعدی به عنوان یک شخصیت بزرگ و برجسته نام می‌­برند و قریب 800 سال است که شهرت سخنش به اطراف و اکناف عالم می­رود و «ذکر جمیلش» در هر انجمنی صدا می­‌دهد و تا جهان باقی است در دانه‌­های پندآگین نظم و نثرش زینت بخش روزگار بنی بشر است و تا در شریان انسانیت، جوشش عشق و میل به زیبایی است، نیاز به کلام عاشقانه این شاعر شیرین کلام وجود دارد.

سلیمی که گلستان سعدی را از حفظ دارد، حکایاتی از سعدی و اشعار این شاعر حکیم را برای حاضرین خواند و اظهار داشت: اشعار و حکایات این شاعر و حکیم سخن ،پر از سخنان نغز و پر از معنی می باشد که باید از آن پند بگیریم.

در ادامه نیز آقای عباس رضابنده  با بیان این بیت شیخ اجل که (هفت کشور نمی کنند امروز؛      بی مقالات سعدی انجمنی)آغاز کرد و گفت:  نشست ها و محفل های ادبی  که امروز به مناسبت بزرگداشت معلم اخلاق سعدی شیرازی برگزار میشود خود نشان از  جایگاه رفیع سعدی در میان مردم  دارد که با کلام شیرین سعدی از کودکی آشنایی پیدا می کنند و اکنون کلام سعدی از جمله ارکان مهم برنامه های آموزشی مدارس و دانشگاه های ما به شمار می رود.

وی  سعدی را شاعر و نویسنده دارای مقام بلند و استثنایی در سطح ملی و جهانی خواند و گفت: گذشت قرن ها از جایگاه وی نه تنها چیزی کم نکرده، بلکه افزوده است. وسعدی با «گلستان» خود به نظم و نثر فارسی عمر جاودانه بخشیداست  وسعدی حاصل تجربیات خود را با نگارش نظم و نثر فاخر پارسی برای همیشه در تاریخ فرهنگ و ادب جهان ماندگار کرد. به این دلیل است که نام سعدی و آثار گرانبهایش دیرزمانی است که حافظه تاریخی جهان را مزین ساخته و این افتخاری بزرگ است که تا امروز و همیشه‌ تاریخ، مایه مباهات همه ما پارسی‌زبانان است.

محمود رضا کاظمی ، ازدیگر ادب دوستان بواناتی نیز گفت: نکوداشت شایسته بزرگ مردان عرصه علم و معارف و تکریم و تجلیل از شاعران و اندیشمندان ایران زمین که هرکدام از آنان، چون خورشیدی بر تارک آسمان فرهنگ، علم و ادبیات جهان می‌درخشند، افتخاری بس بزرگ برای ما و همه­ دوستداران معرفت و ادب در تمامی عصرها در  جهان می‌باشد.

در پایان این مراسم چند تن از شاعران وادب دوستان انجمن های ادبی بوانات اشعار و دلسروده های خود را تقدیم جمع  کرد ند و از حاضرینی که در این نشست سخنرانی و از اشعار سعدی شیرازی قرائت کردند، با اهدای لوح تقدیر و هدایا  قدردانی شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 + یک =