برگزاری آیین پایانی هفته هنر انقلاب اسلامی فارس

سعید کریمی، هنرمند گرافیست شیرازی به عنوان چهره برتر هنر انقلاب اسلامی سال 1401، شناخته شد.

0 285
 آیین پایانی هفته هنر انقلاب اسلامی فارس با حضور آیت‌الله لطف‌الله دژکام، امام جمعه شیراز، نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری و نماینده ولی‌فقیه در استان فارس، دکتر محمدهادی ایمانیه، استاندار فارس، محمدمهدی دادمان، رئیس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی کشور، حمیدرضا قانعی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس و دیگر مسئولین، هنرمندان، فرهنگ‌وران و اصحاب رسانه، در فرهنگ‌سرای رسانه شیراز برگزار شد.
آیت‌الله لطف‌الله دژکام، نماینده ولی‌فقیه در استان فارس در این آیین گفت: تلاش‌های انجام شده برای رساندن شیراز به جایگاه سومین حرم اهل بیت(ع) آغازی برای یک حرکت طولانی است که بحمد الهی این حرکت شکل گرفته است.
وی با بیان اینکه در این مسیر کارهای خوبی انجام شده است، افزود: این اقدامات می‌تواند ما در عرصه فرهنگ و هنر به جایگاه روشنی برای نسل جوان و نوجوان برساند.
آیت‌الله دژکام اظهار کرد: حقیقت این است که مجموعه‌های فرهنگی و هنری که نام‌های متعددی هم دارند، از حمایت و پشتیبانی و امکان خوبی بهره نمی‌برند البته این مسئله تنها در شیراز نیست بلکه در تمام نقاط کشور همینطور است و در سطح ملی وزارت ارشاد هم از نظر بودجه و امکانات چیز زیادی در اختیار ندارد که بخواهد به استان‌ها تزریق کند.
امام جمعه شیراز از شهرداری درخواست کرد تا مسئولیت فرهنگی خود را جدی‌تر گرفته و کاستی‌های این عرصه را جبران کند و افزود: در دوره‌های قبل وضع سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری شیراز برای یک کلان شهر کارهای بایسته‌ای انجام نمی‌داده است اما در دوره جدید افراد با نگاه جدید در این سازمان حضور یافته‌اند.
وی همچنین بر لزوم حمایت شورای اسلامی شهر شیراز از مجموعه‌های فرهنگی تأکید کرد و گفت: گاهی اشتباه محاسباتی رخ می‌دهد که مسئول حیطه فرهنگ را ارشاد اسلامی یا حوزه هنری می‌دانند اما امکاناتی که این ادارات دارند اصلاً پاسخگوی نیازهای فرهنگی جامعه نیستند
آیت‌الله دژکام ادامه داد: اگر بخواهیم ایده‌ها و طرح‌های فاخر هنری و فرهنگی را حمایت کنیم، نیاز به همکاری دستگاه‌های مختلفی نظیر شهرداری و شورای شهر از این عرصه داریم تا تمام دستگاه‌ها در کنار هم تشکیل یک مجموعه قوی دهند.
عضو مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: باید تلاش کرد تا جبران کمبود امکانات در سطح شهر و استان از جاهای دیگر تأمین شود، خصوصاً شهرداری شیراز در این زمینه می‌تواند یاری‌رسان خوبی باشد.
وی یادآور شد: تاکنون رویکرد شهرداری شیراز در بودجه خوب بوده است اما حمایت در طول سال برای فعالیت‌های فرهنگی و هنری لازم است تا بتوانیم پیام انقلاب اسلامی را به وسیله ابزار هنر به دنیا صادر کنیم.
حسن عبدالله‌زاده، جانشین فرماندهی سپاه فجر فارس نیز در این آیین با اشاره به اجرای برنامه‌های فاخر در هفته هنر انقلاب اسلامی بر ضرورت استمرار این روند در سال‌های آتی تأکید کرد و گفت: تکریم هنر انقلاب اسلامی نباید تنها به یک هفته محدود شود بلکه باید در طول سال مستمر باشد.
وی با بیان اینکه موضوع هنر، موضوعی گسترده است؛ تمام موضوعات هنری اثرگذار هستند، افزود: هنر انقلاب اسلامی تنها در چارچوب مررزهای جغرافیایی ایران نمی‌گنجد بلکه به صورت فرامرزی است. این هنر است که می‌تواند با زبان گویای خودش اثر ماندگار را خلق کند همانطوری که در آثار شهید آوینی می‌بینیم و اندیشه‌های ایشانماندگار شده است.
عبدالله‌زاده با تأکید بر اینکه تمام عرصه‌های هنری می‌توانند در این عرصه به خوبی نقش ایفا کنند، به منویات رهبر معظم انقلاب در خصوص جهاد تبیین اشاره کرد و گفت: قطعاً با زبان هنر می‌توان بیشتر از گذشته در این عرصه اقدامات خوبی انجام داد و هنرمندان باید در این عرصه ورود کنند.
وی گمشده بشر امروز را واژگان زیبایی مثل آزادی و عدالت و حقوق بشر دانست و گفت: این‌ها را با زبان هنر و به دست توانمند هنرمندان انقلاب اسلامی که دغدغه اسلام و انقلاب دارند، می‌توان به زیبایی به دنیا عرضه کرد لذا باید از همه فرصت‌ها و ظرفیت‌ها در این مسیر استفاده کنیم.
جانشین فرماندهی سپاه فجر فارس در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه امسال در بزرگداشت هنر انقلاب اسلامی بیش از ۵۰۰ برنامه شاخص در سطح استان به همت بسیج و سپاه اجرا شد، گفت: دبیری این برنامه‌ها به عهده بسیج هنرمندان در سطح شهرستان‌ها و با همکاری سایر ادارات و دستگاه‌های دیگر بوده است.
وی با تأکید بر اینکه شایسته است که در سومین حرم اهل بیت(ع) در راستای پاسدار ارزش‌ها با زبان هنر گام‌های مؤثری برداریم، شهدا را هنرمندان واقعی توصیف و بر ضرورت تداوم راه آنان در این مسیر تأکید کرد.
در پایان این آیین سعید کریمی، سیده اعظم حسینی، ساجده تقی‌زاده، محمدعلی یزدانی، فرهاد ارشاد و محمدرضا نیکخو، هنرمندان برتر انقلاب اسلامی استان فارس در سال جاری شناخته شدند؛ همچنین سعید کریمی، عنوان هنرمند برگزیده سال را نیز به دست آورد.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده + 7 =