آیین نکوداشت سعدی با حضور شعرا و ادبا در نی ریز

همزمان با بزرگداشت روز سعدی یکم اردیبهشت ماه ، آیین پاسداشت شیخ اجل سعدی شیرازی با حضور ادبا، شعرا و اصحاب فرهنگ و هنر روز پنج شنبه یکم اردیبهشت ماه در محل نگارخانه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نی ریز برگزار شد.

0 266

آیین نکوداشت سعدی با حضور شعرا و ادبا در نی ریز

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، همزمان با بزرگداشت روز سعدی یکم اردیبهشت ماه ، آیین پاسداشت شیخ اجل سعدی شیرازی با حضور ادبا، شعرا و اصحاب فرهنگ و هنر روز پنج شنبه یکم اردیبهشت ماه در محل نگارخانه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نی ریز برگزار شد.

در این آیین جواد قطرانی سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، نخست با بزرگداشت سعدی و تجلیل از این شاعر پر آوازه، نشست‌های «برخوان سعدی در نی‌ریز» را در سالهای گذشته مرور کرد و با تشکر از دکتر فرح نیازکار رئیس انجمن فرهنگ و ادب شیراز و همچنین دکتر کورش کمالی سروستانی رئیس بنیاد سعدی شناسی گفت: این نشست های تخصصی، در ادامه جلسات «برخوان سعدی» شیراز بود که با حمایت این اساتید میسر شده بود و امید است امسال هم با تلاش اساتید و ادبا از سر گرفته شود.

در ادامه حسین تمنادار به اهمیت تعلیم و تعلم اشاره کرد و آن را موهبتی الهی دانست که خداوند آن را به پیامبران و اولیاء و انسان‌های خاص ارزانی داشته است که برای رسیدن به کمال و رشد معنوی انسان‌ها تمام سعی و تلاش خود را به کار بسته‌اند؛ وی بیان کرد « سعدی از مهم‌ترین و شاخص‌ترین شاعران در عرصه تعلیم و تعلم است که در میان، شاعران در جایگاه ویژه‌ای قرار دارد.»

این پژوهشگر ادبی، سعدی را یکی از پایه‌های بنای استوار ادب فارسی دانست  که شعر و نثر او از زیبنده‌ترین اجزای پیکره شکوهمند فرهنگ ایرانی است.

در ادامه مراسم مجید منفرد معاون اداری مدیریت آموزش‌وپرورش نی‌ریز، آمادگی مجموعه آموزش پرورش را برای همکاری در جهت اعتلای جایگاه فرهنگ و ادب فارسی در بین فرهنگیان و دانش آموزان اعلام داشت.

سید احمد علوی، علی خواه، طاهره پرنیان و فرشته یاربی غزلیاتی از سعدی را سرایش کردند.

گفتنی است: در این برنامه فاخر هنری که به همت گروه ادبی برخوان سعدی ترتیب یافت علاوه بر شعر خوانی، گلستان خوانی نیز اجرا شد و در پایان از شعرا، ادبا و دست اندرکاران مراسم تجلیل شد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − 2 =