شیراز به پیشواز هفته بزرگداشت سعدی می رود

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس اعلام داشت: برنامه های ویژه هفته بزرگداشت سعدی با محوریت فرهنگ قرآنی در آموزه‌های سعدی برگزار می شود/ کوروش کمالی سروستانی، مدیر مرکز سعدی شناسی: توأمانی ماه مبارک رمضان و شب‌های قدر را با ایام یادروز سعدی به فال نیک و سیلان رحمت و مغفرت خداوندگاری گرفته، از این منظر به معرفی و شناخت دیدگاه های شیخ خداجوی و خدادوست می‌پردازیم.

0 430

نشست ستاد بزرگداشت سعدی شیرازی در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس برگزار و با همکاری مرکز سعدی شناسی برنامه های اجرایی و علمی هفته بزرگداشت سعدی اعلام شد.

حمیدرضا قانعی با بیان این که بن مایه های سخن در ادب و فرهنگ ایرانی اسلامی سعدی شیرازی است، گفت: سعدی زبان فارسی را به اوج اعتبار زبان رسانید آنگونه که نه تنها برای ایرانیان مسلمانان، که برای انسانیت زبانی از سر معرفت و شعور دارد و عطر آن در بوستان و گلستان او به جان جان خواهد رسید.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس با اشاره به همزمان شدن هفته بزرگداشت سعدی شیرازی با دهه پایانی ماه مبارک رمضان و شب‌های سراسر نور قدر، رویدادهای امسال این هفته را با محوریت فرهنگ قرآنی در آموزه‌های سعدی دانست و افزود: در همین راستا همه برنامه ها در دو بخش اجرایی و علمی برگزار می‌شوند.

دبیر شوای فرهنگ عمومی استان اظهار داشت: فعالیت های متعددی در این چند روز برنامه ریزی و اجرا خواهد شد، از محفل سعدی و قرآن در شب یکم اردیبهشت ماه و هم آوایی کلام عالمان و ادیبان سرزمینمان تا شب عید فطر که برنامه های اصلی شب یادروز در شب عید فطر که تا یازدهم اردیبهشت ماه ادامه دارد.

قانعی خاطر نشان کرد: از برنامه های تعیین شده در ستاد بزرگداشت سعدی می توان به اجرای موسیقی خیابانی، اجرای نمایش خیابانی، برگزاری جشنواره تایپوگرافی اشعار سعدی برای تبلیغات شهری شیراز، برگزاری پویش های سعدی خوانی با انجمن های ادبی و همچنین باشگاه های کتابخوانی کودکان ونوجوانان فارس و نمایشگاه آثار هنری در سطح استان خواهد بود.

منت خدای را که به لطف اندرش، امسال در آستانه برگزاری بیست و پنجمین سال از یادروز سعدی، شیخ بزرگ و شاعر نامی ایران زمین هستیم؛ ربع قرن از آغاز برپایی این رخداد مبارک گذشته و ما همچنان، مشتاقانه خوشه چین خوان معرفت، اخلاق و انسانیت او هستیم. کوروش کمالی سروستانی، مدیر مرکز سعدی شناسی ضمن بیان این مطلب گفت: امسال نیز که این رویداد مقارن با ماه ضیافت خدا، ماه مبارک رمضان گردیده است؛ ماهی که سعدی نیز در آثارش، معرفت شناسانه و انسان دوستانه از لون «جهد کردن برای نجات غریق نه به دربردن گلیم خویش از موج» بدان پرداخته است؛  قداست و اهمیت این ماه برای سعدی چنان است که در مباحث اعتقادی که رکن اصلی شریعت است و سعدی هم بسیار بدان‌ها پایبند است؛ با هر دو رویکرد اعتقادی و انتقادی با این موضوع روبه رو می شود و تاکید و توصیه می‌کند که: اندرون از طعام خالى دار/ تا در او نور معرفت بینى….

ما نیز این توأمانی ماه مبارک رمضان و شب‌های قدر را با ایام یادروز سعدی به فال نیک و سیلان رحمت و مغفرت خداوندگاری گرفته، از این منظر به معرفی و شناخت دیدگاه های شیخ خداجوی و خدادوست می‌پردازیم.

مدیر مرکز سعدی شناسی در ادامه افزود: همزمان با اول اردیبهشت ماه، در آرامگاه سعدی بر خوان «سعدی و قرآن» خواهیم نشست و دکتر سید محمدمهدی جعفری و دکتر سعید رحیمیان، «تاثیر قرآن بر آثار سعدی» را جستجو خواهند کرد و نگاه سعدی را به آموزه‌های قرآنی برخواهند شناخت.

وی در ادامه افزود: در روزهای اول تا یازدهم اردیبهشت‌ماه نیز، استادان دیگر، همچون دکتر نصرالله پورجوادی، دکتر محمدجعفر جعفری لنگرودی، عبدالعلی دستغیب، دکتر میرجلال الدین کزازی، دکتر اصغر دادبه، دکتر راجندر کمار از دانشگاه دهلی، دکتر ناهید نوروزی از دانشگاه بولونیا، دکتر محمدرضا امینی، دکتر عبدالرضا مدرس زاده، سید علی میر فتاح، دکتر سید حسین محمودی، کاوه بهبهانی، دکتر محمد رضا خالصی، نایب شیرازی و دکتر فرح نیازکار پیرامون موضوع‌های مختلف در زندگی و آثار سعدی سخنرانی خواهند کرد.

وی هم‌چنین گفت: در هشتم اردیبهشت ماه نیز، با حضور استادان خوشنویسی ایران، همچون یدالله کابلی و محمد حیدری سومین نمایشگاه «محفل انس» به سرپرستی استاد معین‌خواه گشایش خواهد یافت.

کمالی سروستانی در پایان سخنانش، گلباران آرامگاه سعدی، گلستان خوانی، غزل‌خوانی و انتشار بیست و هشتمین دفتر سعدی شناسی را از دیگر برنامه‌های جنبی یادروز سعدی دانست.

گفتنی است، مراسم یادروز سعدی که همزمان با شیراز در دیگر شهرهای ایران و جهان برگزار می گردد، در شیراز با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، شهرداری شیراز، سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس، سازمان اسناد و کتابخانه ملی مرکز فارس، صدا و سیمای مرکز فارس و مرکز سعدی شناسی برگزار می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 3 =