هشتادمین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان بوانات

صیانت از فرهنگ، وظیفه‌ای همگانی است و وظیفه و تکلیف شورای فرهنگ عمومی در صیانت از فرهنگ بسیار خطیر است.

0 219

هشتادمین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان بوانات

امام جمعه بوانات

صیانت از فرهنگ، وظیفه‌ای همگانی است و وظیفه و تکلیف شورای فرهنگ عمومی در صیانت از فرهنگ بسیار خطیر است.
اساس  تصمیم گیری  درشورای فرهنگ عمومی  تقویت محتوایی درمدیریت فرهنگی با اجرایی شدن نقشه مهندسی فرهنگی  است

حجت الاسلام والمسلمین علی مدد زارع با اشاره به نقش تعیین کننده و مؤثر شورای فرهنگ عمومی گفت : مصوبات شورای فرهنگ عمومی برای دستگاهها‌ی اجرایی لاز‌م‌الاجراست و همه باید مصوبات این شورا را با جدیت دنبال کنند.

امام جمعه بوانات با تاکید اولویت‌بندی موضوعات مهم فرهنگی برای طرح در جلسات شورای فرهنگ عمومی بر اساس برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی استان فارس گفت :تدوین و اجرایی شدن برش استانی نقشه فرهنگی کشور باید از رویکردهای اصلی شورای فرهنگ عمومی و دستگاههای فرهنگی باشد. و خواستار تسریع در اقدامات جبرانی و حمایتی از اقشار و صنوف مختلف فرهنگی آسیب دیده از بی توجهی جامعه  به فرهنگ ایرانی – اسلامی شد.
وی با اشاره به اهمیت بالای برش استانی  نقشه مهندسی فرهنگی ، اظهار داشت: براساس تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی و تصویب آیین‌نامه تدوین و اجرای نقشه مهندسی فرهنگی در شورای فرهنگ عمومی ، چارچوبی برای تدوین برش شهرستانی تعیین شده که به عنوان نقشه راه در شورای فرهنگ عمومی ارائه و تصمیم‌گیری خواهد شد   و به دنبال این هستیم که با بهره گیری از توان تخصصی موسسات علمی – فرهنگی و پژوهشی برای جلسات شورای فرهنگ عمومی محتوای علمی و عملیاتی‌تری را تدارک ببینیم.

علی زمانی فرماندار شهرستان بوانات   نیز با اشاره به اجرایی شدن برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی استان، گفت : آموزش برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی به مدیران فرهنگی و مسئولان به ویژه  مدیران فرهنگی ، خواستار هماهنگی و همکاری همه دستگاه‌ها و نهادها برای اجرای آن شد

نایب رییس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بوانات افزود : پشتیبانی فکری و نظری برای اجرایی شدن برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی استان، در شهرستان بوانات کارهای کارشناسی  ، گفتمان سازی و میزهای پژوهشی باید فعال شوند. تا با این پشتیبانی فکری و نظری بتوانیم  دو راهبرد را همزمان دنبال کنیم. یک راهبرد این است که برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی را در برنامه های توسعه در قانون بودجه های سالانه نقش فعال داشته باشد و راهبرد دوم راهبرد منطقه گرایی است . ما معتقدیم که در اجرایی کردن یک سند باید به مقتضیات میدان توجه کرد باید به شرایط کنشگران وفعالان  اصلی فرهنگی  به عنوان یک عرصه عمومی در اقدامات  فرهنگی نگاه ویژه بر اساس واقعیت ها داشت .

فرماندار بوانات  با تاکید بر اهمیت برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی در فارس، ادامه داد : اجرای این سند نیازمند برنامه ریزی و مدیریت  است که تمامی دستگاه ها و نهادهای مستقر در شهرستان باید با مطالعه کامل و دقیق  این سند طرح ها و  برنامه های خود  را آماده  و با تصویب در جلسات شورای فرهنگ عمومی شهرستان در راستای اجرایی شدن آن پیگیری و اقدام کنند.

وی همچنین خاطر نشان کرد: دوره های آموزشی لازم برای تسلط و آشنایی هر چه بیشتر مدیران با برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی باید برگزار شود.

پیگیری قاطع و محکم مصوبات جلسات شورای فرهنگ عمومی از دیگر درخواست های وی بود که از دبیر جلسه رییس  اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خواست در شروع هر جلسه میزان انجام و اجرای مصوبات جلسات گذشته را اعلام کند. چون آنچه در جلسات مطرح می شود صرفاً یک مصوبه نیست  باید به اجرا در آید و به نتیجه برسد.

 

در پایان پس از بحث و تبادل نظر اعضا  و مدعوین  حا ضر در جلسه با جمع بندی  رییس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بوانات   با اشاره به نیاز مدیران به کارگاههای آموزشی مربوط به برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی  یادآور شد: اگر این دوره های آموزشی به صورت مناسب تدوین شود وبا دقت تمام  محتوای مناسب  ارائه شود برای مدیران کارگشا است.

وی همچنین پیشنهاد داد در راستای اجرای شدن برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی در سطح شهرستان بایستی  کارگرو ه های   اجتماعی ، فرهنگی ، سلامت ، زن وخانواده   و مهندسی مبلمان شهری  جهت تعیین عناوین برش شهرستانی نقشه مهندسی فرهنگی تشکیل شود.

همچنین پیشنهاداتی درباره دستور جلسات آینده شورای فرهنگ عمومی ارائه  شد  از جمله اینکه  همه پروژه های شهرستان در بخش های مختلف  باید پیوست فرهنگی داشته باشند، توجه به ریشه های فرهنگی جامعه خصوصا حوزه مهم آموزش و پرورش دانش‌آموزان و فرهنگیان  نباید مغفول واقع شود. توجه به فرهنگ ایثار و شهادت در ابعاد مختلف مهدویت، نماز، قرآن، تفسیر قرآن و تسلط به قرآن و توجه به امر به معروف و نهی از منکر که انجام سایر فرایض را ممکن می‌کند، از دیگر مواردی بود که اعضای حاضر  خواهان مطرح شدن آنها در جلسات آتی شورای فرهنگ عمومی استان شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج + 11 =