مدیرکل فرهنگ و ارشاد فارس: سند زیست‌بوم فرهنگی، هنری و رسانه‌ای فارس تدوین می‌شود

0 296

حمیدرضا قانعی در گفت و گو با خبرگزاری ایرنا با بیان اینکه در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس تلاش بسیاری برای تدوین این سند صورت گرفته است، اظهار کرد: نقشه مهندسی فرهنگی تکالیف دستگاه‌های فرهنگی و سایر دستگاه‌هایی که مرتبط با حوزه فرهنگی هستند را به طور کلی مشخص کرده است. اما برای تحقق اهداف‌مان در برش استانی این سند ضرورت‌های مقدماتی داریم و باید زیست بوم فرهنگی هنری و رسانه‌ای را تدوین کنیم.
وی اظهار داشت:‌ نکته ای که یک مدیر فرهنگی باید برای تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌های در نظر بگیرد این است که داده‌های دقیقی از حوزه فرهنگی در اختیار داشته باشد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس ادامه داد: اگر مدیر فرهنگی این اطلاعات را به صورت دقیق در اختیار داشته باشد هدف‌گذاری‌های دقیق‌تری انجام می‌دهد و در زمان تصمیم‌گیری بهتر و سریعتر به نتیجه می‌رسد.

لزوم شناسایی نواحی فرهنگی فارس
قانعی اضافه کرد: اجرای سند مهندسی فرهنگی به عنوان یک سند واحد در همه نواحی فرهنگی محقق شدنی نیست بلکه باید در وهله نخست کلان مسائلی که در هر کدام از این نواحی فرهنگی وجود دارد احصا شود.
وی افزود: در استان پهناور فارس، نواحی فرهنگی برجسته و مشخص هستند و بسیاری از این مناطق فارغ از مرزبندی جغرافیایی اشتراکات فرهنگی دارند. یک مدیر فرهنگی برای تصمیم‌گیری باید شناخت دقیقی نسبت به نواحی فرهنگی و آداب و رسوم فرهنگ آن منطقه داشته باشد.
دبیر شورای فرهنگ عمومی استان فارس گفت: نقشه مهندسی فرهنگی راه را به دستگاه‌های اجرایی مختلف نشان می‌دهد اما حرکت در این مسیر نیاز به تدوین سند زیست بوم فرهنگی، هنری و رسانه‌ای برای مناطق مختلف دارد.
قانعی یادآوری کرد: این موضوع در وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی هم به طور جدی دنبال می‌شود تا پس از چهل و اندی سال که در حوزه فرهنگ، سیاستگذاری و هدایت‌گری کرده‌ایم، بتوانیم به صورت علمی کار دقیق‌تری انجام دهیم. لذا نیاز است نواحی فرهنگی شناسایی شود و برای تصمیم‌گیری در اختیار مدیران فرهنگی قرار بگیرد.
وی گفت: رویکرد کلان در حوزه فرهنگ و ارشاد اسلامی احصای همین زیرساخت‌های نرم افزاری حوزه فرهنگ است که باید به طور جدی به آن پرداخته شود که این کار را در استان فارس آغاز کرده‌ایم و امیدواریم در کوتاه مدت به نتایجی برسد.
پردیس‌سازی و فراهم کردن تجهیزات راهی برای رونق سینماهای فارس
قانعی در بخش دیگری از گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی به برنامه‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس برای رونق سینماها پس از بهبود شرایط شیوع کرونا اشاره کرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با بیان اینکه در حوزه تجهیزات سینمایی اتفاقات بسیار خوبی در حال رقم خوردن است، گفت: هرچند وظیفه سینماسازی بر عهده اداره کل فرهنگ و ارشاد نیست اما ما تلاش خود را برای فراهم کردن تجهیزات مورد نیاز برای سینماها به کار گرفتیم.
وی اضافه کرد: از طریق سینماشهر اقدامات جدی به ویژه در شهرستان‌ها انجام شده است، در شهر شیراز هم با ورود بخش خصوصی پردیس‌های جدیدی در حال افتتاح شدن هستند؛ البته بخش خصوصی در تمام شهرستان‌ها برای پردیس‌سازی اقدام و روند انجام این کار را تسهیل کرده است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس افزود: شهرداری هم به عنوان نهادی که متکفل تأمین زیرساخت‌های فرهنگی محسوب می‌شود در این حوزه ورود کرده و ساخت یک یا دو پردیس را در دستور کار خود قرار داده است. انشالله به زودی شاهد افتتاح این پردیس‌ها خواهیم بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 − دو =