شورای تحول فرهنگی شهرستان ممسنی تشکیل می شود.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ممسنی : اولویت بندی محورها و مباحث فرهنگی برای نتیجه گیری بهتر و عملیاتی نمودن تصمیات حوزه فرهنگ و هنر ، ضرورت تشکیل شورای تحول فرهنگی شهرستان را ایجاب می کند.

0 339

سعید محمودی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ممسنی با اشاره به تدوین سند توسعه فرهنگی شهرستان و تدوین سند زیست بوم فرهنگی و هنری گفت عمده مشکلات شهرستان ممسنی ریشه در فرهنگ دارد  و ایده هایی که فرهنگ را به کما برده است و امروزه موضوع فرهنگ اولویت ویژه دولت مردمی است و تحول در ساختار آن یک ضرورت دارد و آن هم حضور شخصیت هایی انقلابی ، ایده پرداز ، پژوهشگر و …. در تصمیم گیری های و اولویت گذاری های مباحث فرهنگی است.

سعید محمودی با اشاره به دیدگاههای متفاوت از فرهنگ گفت دو دیدگاه در حوزه فرهنگ وجود دارد که به دلیل تناقض در این دیدگاه نتوانستیم در سیاستگذاری حوزه فرهنگ موفق شویم یکی دیدگاه بنیانگذاران انقلاب اسلامی است که انقلاب اسلامی را انقلابی فرهنگی می دانند  و منظور از فرهنگ از دیدگاه آنان، فرهنگی است که شاخص ها و مولفه های آن را دین اسلام مشخص می کند و هنر می بایست در راستای توسعه و تبیین فرهنگ باشد دیدگاه دیگر ، دیدگاهی با گستره عام  است که فرهنگ را مجوعه ای از آداب و رسوم ، رفتار و … معرفی می نمایند بدون اینکه دین در آن نقش داشته باشد.و برنامه ریزی متناسب با هر دیدگاهی انجام شود دیدگاه دیگر معترض می گردد و جمع بین آن گرچه دشوار است اما نیازمند تصمیم گیری و سیاستگذار تحولات فرهنگی است و با  تشکیل شورای تحول فرهنگی امکان پذیر است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ممسنی تفاوت فرهنگ های هر منطقه یا شهرستان را یک امر طبیعی عنوان کرد و گفت تدوین سند تحول فرهنگی شهرستان می بایست بر اساس زیست بوم فرهنگی تهیه گردد و در تهیه آن فرهنگوران ، اندیشمندان ، پژوهشگران ، هنرمندان شاخص و نمایندگان برخی ادارات سهیم هستند.

دبیر شورای فرهنگ عمومی شهرستان تشکیل این شورا را جدا از رسالت های شورای علمی و مشورتی شورای فرهنگ عمومی برشمرد و گفت این شورا در چارچوب وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حکم مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فعالیت می نمایند و هدف اصلی آن سیاستگذاری فعالیت های فرهنگی و هنری در شهرستان بر مبنای زیست بوم فرهنگی و تصویب طرح های ارائه شده در حوزه فرهنگ و هنر به منظور تحولات فرهنگی است.

سعید محمودی به منظور تشکیل شورای تحول فرهنگی و ضرورت استفاده از فرهنگوران و اندیشمندان و هنرمندان شاخص و پژوهشگران گفت اعضای شورا هنوز مشخص نشده اند و از همه همشهریان عزیز در راستای  همکاری و تعامل در ایجاد تحولات فرهنگی دعوت می نماید تا با حضور در شورای تحول فرهنگی به عنوان عضو حوزه فرهنگ و هنر را یاری نمایند.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهمترین معضلات حوزه فرهنگ را عدم هماهنگی ادارات فرهنگی در اجرای برنامه های فرهنگی و هنری در سطح شهرستان ، نیروی انسانی متخصص و دارای تحصیلات فرهنگی در ادارات ، عدم ارائه طرح های عمرانی و … بدون پیوست فرهنگی ، نبود فضای فرهنگی متناسب با جمعیت و … عنوان کرد و گفت امیدوارم با تشکیل شورای تحول فرهنگی خیلی از معضلات حوزه فرهنگ حل شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه + 14 =