هنرمندان تجسمی به جشنواره ملی «ظهور نور» فراخوانده شدند

معاون هنری سینمای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس از اعلام فراخوان جشنواره ملی هنرهای تجسمی «ظهور نور» خبر داد.

0 416

بهروز مرامی با اشاره به اینکه فراخوان جشنواره ملی هنرهای تجسمی «ظهور نور» از فروردین تا تیرماه 1401 در نظر گرفته شده است، گفت: اداره‌ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس با حضور فعال اهالی فرهنگ و هنر و مراکز و متولیان فرهنگ و هنر کشور، فراخوان نخستین جشنواره ملی هنرهای تجسمی ظهور نور را به پاسداشت تولد امام عصر(عج) رونمایی می‌کند.

وی رویکرد جشنواره را هنرمتعالی خلاق، وحدت بخش، امید آفرین و نماد حرکت به سمت تمدن نوین اسلامی و موضوع آن را مهدویت، عدالت، وحدت و امید به آینده موعود، اعلام کرد و افزود: رشته‌های جشنواره شامل، تصویرسازی، رسانه‌های هنری جدید (پرفورمنس آرت، چیدمان، ویدئوآرت ،گرافیک(پوستر)، نقاشی می باشد.

مرامی در باره شرایط عمومی اظهار داشت: شرکت در جشنواره برای همه‌ هنرمندان و علاقه‌مندان آزاد، و به معنای پذیرش ضوابط و رأی هیئت داوران است و ثبت‌نام، تقاضای شرکت و ارسال تصویر آثار، فقط از طریق پست الکترونیک جشنواره به نشانی tajassomi.fars@gmail.com   امکان‌پذیر بوده و مسئولیت اصالت آثار برعهده‌ هنرمند گذاشته شده و تکنیک و شیوه‌ خلق آثار، آزاد است که هر هنرمند می‌تواند فقط در دو رشته و حداکثر با سه اثر هنری در هر رشته‌ شرکت کند.

 

ویژگی آثار ارسالی :

 

معاون هنری فرهنگ و ارشاد فارس ادامه داد: حجم هر فایل ارسالی در تمامی رشته‌ها، حداقل یک و حداکثر شش مگابایت و در قالب jpg می‌باشد و شرکت کنندگان باید گزیده‌ای از سوابق هنری خود را همراه با عکس پرسنلی بصورت فایل نوشتاری در قالب word و تصویر سه اثر از آثار قبلی خود را نیز ارسال نمایند، همچنین برگزار کننده حق استفاده از تمامی آثار ارسالی به جشنواره در رسانه‌ها، انتشارات، تبلیغات و نمایش در داخل و خارج از کشور با ذکر نام هنرمند را خواهد داشت.

وی بیان داشت: دبیرخانه‌ جشنواره مسئولیتی در قبال هرگونه آسیب(شکستن قاب، شکستن شیشه، آسیب به اصل اثر و …) به آثاری که از طریق پست، پیک و… ارسال می شوند را نخواهد داشت و تصمیم‌گیری درباره‌ مسائل پیش‌بینی‌نشده، بر عهده‌ دبیرکل جشنواره است و نحوه‌ برگزاری جشنواره، تابع دستورالعمل های وزارت بهداشت و ستاد ملی مبارزه با کرونا و به احتمال بسیار مجازی می‌باشد.

مرامی به شرایط تخصصی اشاره کرد و گفت: در تصویرسازی، هنرمندان فایل jpg در اندازه‌ی حداکثر ۵۰×۷۰ سانتی‌متر را به پست الکترونیک جشنواره ارسال کنند که آماده‌سازی آثار منتخب برای ارائه، بر عهده‌ی شرکت کننده است و پذیرش و انتخاب اولیه آثار، از فایل‌های ارسال شده به پست الکترونیک معرفی شده جشنواره انجام می‌شود و نیاز به ارسال اصل آثار در مرحله نخستین نیست و هنرمندان پس از انتخاب نهایی، درصورت اعلام ستاد جشنواره مبنی بر برپایی نمایشگاه حضوری اصل آثار خود را پس از تماس و تایید دبیرخانه جشنواره، ارسال نمایند.

وی در باره طراحی گرافیک نیز گفت: در این رشته فقط پوستر پذیرفته می‌شود و هنرمندان فایل jpg در اندازه ۷۰×۱۰۰ سانتی‌متر را به پست الکترونیک جشنواره ارسال کنند که باز هم آماده‌سازی آثار منتخب برای ارائه، بر عهده‌ هنرمند است و پذیرش و انتخاب اولیه آثار، از فایل‌های ارسال شده به پست الکترونیک معرفی شده جشنواره انجام می‌شود و نیاز به ارسال اصل آثار در مرحله نخستین نیست.

معاون هنری فرهنگ و ارشاد فارس نحوه شرکت در رشته رسانه‌های هنری جدید (پرفورمنس ­آرت، چیدمان و ویدئوآرت) بیان داشت: استفاده‌ بدیع از محیط و خلق آثار هنری با خصوصیات تعاملی از امکاناتی است که رسانه‌های هنرهای جدید در اختیار هنرمندان قرار می‌دهد. فن‌آوری‌های نوین دیجیتال و ترکیب رسانه‌های متنوع هنر به خلق آثاری معاصر و هم‌خوان با زمانه و زیست هنرمند کمک می‌کند. از این رو در این بخش تناسب ایده خلق اثر با مدیوم‌های هنری انتخابی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی با اعلام اینکه ارسال بیانیه (استیتمنت) در این رشته، الزامی است، در ادامه تاکید کرد: پذیرش و انتخاب آثار این رشته، در دو مرحله انجام می‌پذیرد: در مرحله اول، فایل‌های آثار ارسال شده به پست الکترونیک جشنواره، بررسی می‌شود و در مرحله دوم، اصل آثار منتخب درصورت امکان برگزاری نمایشگاه حضوری، به دبیرخانه‌ی جشنواره ارسال و انتخاب نهایی برای حضور در نمایشگاه صورت می‌پذیرد.

مرامی گفت: در بخش ویدئوآرت، آثار ویدئویی باید حداکثر ۱۵ دقیقه و حجم هر ویدئو حداکثر ۲۰ مگابایت باشد. برای ارسال فایل‌های با حجم بالاتر بصورت پستی و درقالب لوح فشرده دربازده اعلامی جشنواره امکان پذیر می باشد و در بخش ویدئوآرت، فرمت ویدئو باید یکی از فرمت‌های mp4. و mpeg. باشد و در بخش پرفورمنس آرت، ارسال شرحی از اجرا الزامی است که شامل: مشخص کردن اجراگر ها (پرفورمرها)، مکان و زمان اجرا، طول اجرا، شرح کلی اثر از ابتدا تا انتها، وسایل و امکانات خاص است.

معاون هنری سینمایی فرهنگ و ارشاد استان شرایط شرکت در رشته و گرایش نقاشی را اینگونه شرح داد: هنرمندان فایل jpg در اندازه‌ حداکثر ۵۰×۷۰ سانتی‌متر را به پست الکترونیک جشنواره ارسال کنند و نوجه داشته باشند که آماده‌سازی آثار منتخب برای ارائه، بر عهده‌ی شرکت کننده است و پذیرش و انتخاب اولیه آثار، از فایل‌های ارسال شده به پست الکترونیک معرفی شده جشنواره انجام می‌شود و نیاز به ارسال اصل آثار در مرحله نخستین نیست.

جوایز جشنواره :

مرامی با بیان اینکه، هنرمندان پس از انتخاب نهایی، درصورت اعلام ستاد جشنواره مبنی بر برپایی نمایشگاه حضوری اصل آثار خود را پس از تماس و تایید دبیرخانه جشنواره، ارسال نمایند،

گفت: جوایز در هر رشته، بر اساس رای هیئت داوران، یک نفر برگزیده و تندیس، لوح افتخار، و مبلغ 7۰ میلیون ریال جایزه نقدی به ایشان اهدا می‌شود.

وی افزود: به نفرات دوم و سوم در هر رشته لوح سپاس و مبلغ 20 میلیون ریال پرداخت خواهد شد و به تمامی هنرمندان راه‌ یافته به نمایشگاه گواهی شرکت اهدا می شود.

زمان بندی جشنواره:

 اعلام فراخوان و شروع ثبت نام از یکشنبه 7 فروردین، بازه زمانی ارسال آثار جمعه 30 اردیبهشت، انتخاب اولیه آثار 1 تا 5 خرداد، اعلام نتایج انتخاب اولیه 7 خرداد، نمایش مجازی آثار راه یافته 8 تا 31 خرداد، اعلام نتایج نهایی15 خرداد و آیین پایانی نیز در نیمه تیرماه 1401 بر گزار خواهد شد.

جشنواره ملی ظهور نور

تماس با دبیرخانه :

 معاون هنری فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان با اشاره به اینکه نشانی جشنواره ملی هنرهای تجسمی «ظهور نور» شیراز، چهار راه حافظیه، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس است، با شماره تماس 07132287820 است، گفت: علاقه مندان می توانند با تکمیل فرم شرکت در جشنواره نسبت به ارسال آثار از طریق پست الکترونیک به نشانی tajassomi.fars@gmail.com  و شرایط گفته شده، اقدام کنند.

فرم شرکت در جشنواره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 + 17 =